در خدمت یا خیانت روانشناسی | روانشناس کودک و نوجوان | فرحناز کیان ارثی

دکتر فرحناز کیان ارثی روانشناس کودک و نوجوان است و مجموعه‌ی تخصصی ارکیدز را مدیریت می‌کنند. با ایشان درباره‌ی فضای عمومی دانشکده‌های روانشناسی گپ زدیم و به موضوع «محتوای زرد» که توسط غیر روان شناس ها تولید می‌شود، صحبت کردیم.
روانشناس | فرحناز کیان ارثی

در چهل‌ویکمین قسمت از کارگاه با خانم دکتر فرحناز کیان ارثی درباره‌ی رشته‌ی مرموز، جذاب و به تازگی «پرمخاطب» روانشناسی گفت‌وگو کردم. در این ایپزود درباره‌ی مسیر شغلی و تحصیلی یک روانشناس گپ زدیم، به اتمسفر فضای آکادمیک این رشته پرداختیم و پیرامون محتوای روانشناسی که توسط غیر روان شناس ها تولید و منتشر می‌شود، حرف زدیم.


در خدمت و خیانت دانشگاه

پس از حسین مدنی و طه رادمنش، فرحناز کیان ارثی سومین میهمان کارگاه بود که فضای دانشگاهی و آکادمیک را چندان با مفروضات اولیه‌اش متناسب نمی‌داند. هر سه نفر نیز تا مقطع دکتری تحصیلات‌شان را پیش برده‌اند.

دکتر کیان ارثی که علاوه بر تحصیل و تدریس روانشناسی در دانشگاه، سابقه‌ی حضور در هیئت علمی یکی از دانشکده‌های مطرح این رشته را نیز به عهده داشته، از جو «غیر علمی» دانشگاه‌ها صحبت کرد و توضیح داد که چرا فعالیت علمی در فضای آکادمیک، آنطور که باید در جریان نیست.

با این‌حال، وقتی صحبت از محتوای روانشناسی در فضای وب و تب داغ استفاده از آن شد، مساله را به «غیر روانشناس ها» نسبت داد. او معتقد است که با همه‌ی نقدهایی که به فضای آکادمیک روانشناسی وارد است، اما نباید اصل و اهمیت‌اش را زیر سوال برد و جا را برای حضور و جولان افراد غیر متخصص باز کرد.


درباره فرحناز کیان ارثی

دکتر فرحناز کیان ارثی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در رشته روانشناسی و علوم تربیتی ادامه داده و در کنار آن، مدتی را به عنوان استاد دانشگاه و هیئت علمی دانشکده روانشناسی فعال بوده است. پس از آن، مرکز تخصصی درمانی ارکیدز را احداث می‌کند که در حوزه‌ی مشاوره کودک و نوجوان فعال است.

ارکیدز علاوه بر مشاوره و درمان، بر پرورش متخصصان و مشاوران کودک و نوجوان نیز فعال است و از طرق مختلف، محتوای علمی و آموزشی این عرصه را تولید و منتشر می‌کند.


اگر به مسیر شغلی پزشکی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنم علاوه بر شنیدن این اپیزود، گفتگو من با دکتر علی گنجی زاده را نیز بشنوید. در آن قسمت درباره‌ی مسیر تحصیلی پزشکی گپ زدیم و از مرارت‌های‌اش گفتیم.


کارگاه با حمایت و همراه ابر آروان تحقیق و راهنمای جامعی برای انتخاب هدیه سازمانی توسط تیم‌های منابع انسانی منتشر کرده است. از طریق صفحه راهنمای هدایای سازمانی می‌توانید این گزارش را دریافت کنید.


شنیدن و یا تماشای کارگاه

اپیزود گفت‌وگو با دکتر فرحناز کیان ارثی پیرامون مسیر شغلی یک روانشناس در کنار باقی گفت‌وگوهای کارگاه در دو نسخه‌ی تصویری و صوتی منتشر شده است. ویدئوی گفت‌وگوها منحصرا در یوتوب قابل مشاهده‌اند. اما نسخه صوتی پادکست را می‌توانید از تمامی اپلیکیشن‌های پادکست بشنوید. کست باکس یکی از گزینه‌های مطلوب برای شنیدن و دنبال کردن پادکست هاست. چرا کست باکس؟

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
الهام توسلی | داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی به زحمتش می‌ارزد؟ | الهام توسلی | داروساز

الهام توسلی دانش‌آموخته‌ی رشته داروسازی است و از میانه‌های تحصیل، تصمیم گرفته مسیر شغلی اش را برخلاف عمده‌ی همکلاسی‌های‌اش در صنعت و حوزه‌ی بازاریابی محصولات دارویی دنبال کند. با او درباره‌ی شرایط تحصیلی رشته داروسازی، بازار کار و فرصت‌های کارآفرینی این عرصه گپ زدم.
ادامه
تحصیل در رشته پزشکی به زحمتش می ارزه؟

پزشک عمومی | علی گنجی زاده | تحصیل در رشته پزشکی به زحمتش می‌ارزد؟

تحصیل در رشته پزشکی انتخاب بسیاری از کنکوری‌هاست، اما آیا واقعا این انتخاب به زحمتش می‌ارزد؟ در گفتگویی دو ساعته با علی گنجی زاده به مرور مسیر تحصیلی پزشکی در ایران پرداختیم و از مشکلات و دشواری‌های‌اش گفتیم.
ادامه
Total
0
Share