پزشک عمومی | علی گنجی زاده | تحصیل در رشته پزشکی: به زحمت‌اش می‌ارزد؟

تحصیل در رشته پزشکی انتخاب بسیاری از کنکوری‌هاست، اما آیا واقعا این انتخاب به زحمتش می‌ارزد؟ در گفتگویی دو ساعته با علی گنجی زاده به مرور مسیر تحصیلی پزشکی در ایران پرداختیم و از مشکلات و دشواری‌های‌اش گفتیم.
تحصیل در رشته پزشکی به زحمتش می ارزه؟

در قسمت سی‌وچهارم از کارگاه با علی گنجی زاده درباره‌ی روند تحصیل در رشته پزشکی در ایران صحبت کردیم و مراحل پیچیده، طولانی، دشوار و پر هزینه‌اش را مرور کردیم. علی که حدود دو سال پیش به عنوان پزشک عمومی فارغ‌التحصیل شده، جزئیات پردرد این مسیر ۱۶ ساله را به تفصیل شرح داد.


همه‌ی چیزهایی‌که درباره‌ی تحصیل در رشته پزشکی نمی‌دانیم!

انتخاب رشته پزشکی رویای بسیاری از والدین است. عنوان «دکتر» با خود، وزن و اعتبار معناداری به همراه می‌آورد و به شکل سنتی، تصویر یک زندگی ایده‌آل را به همراه دارد. اما چقدر این تصور با واقعیت همراه است؟

خبر خودکشی دانشجویان پزشکی در ماه‌های گذشته به یکی از ترندهای خبری تبدیل شد و دوباره گفتگو درباره‌ی این صنف را در شبکه‌های اجتماعی رواج دارد. توامان، موجبی شد که به این سوال تامل کنیم: تحصیل در رشته پزشکی به زحمت و مشقت‌اش می‌ارزد؟

تصور ما از طبابت، عمدتا به تصویر بیرونی و نهایی‌اش محدود است و اگر در این مسیر قدم نگذاشته باشیم، چندان از جزئیات و شرایط‌اش مطلع نیستم. صرف شانزده سال از بهترین دوره‌ی زندگی به تحصیل، تحمل فشارهای تحصیلی و شرایط بعضا دشوار روانی در این مسیر، بخشی از تکه‌ی ناپیدای این مسیر است.

در گفتگو با علی گنجی زاده مسیر تحصیلی و شغلی پزشکی را از سال‌های قبل از کنکور بررسی کردیم و پیچیدگی‌های هر مقطع و مرحله را به تفکیک بررسی کردیم. شنیدن و یا تماشای این گفتگو، کمک می‌کند که اولا تصویر واقعی‌تری از این عرصه پیدا کنیم و توامان، به درک بهتری از دشواری‌های‌اش برسیم.

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارید، تماشای این گفتگو برای‌تان مفید فایده خواهد بود.


درباره علی گنجی زاده

علی گنجی زاده | مدیر محصول نورونیو و پزشک عمومی
علی گنجی زاده | مدیر محصول نورونیو

علی برخلاف عمده‌ی آدم‌هایی که به سمت رشته پزشکی گرایش پیدا می‌کنند، پیش از تحصیل، تجربه‌ی کارهای مختلفی را در فضای کسب‌وکار داشته. از مسیر جشنواره‌ی خوارزمی به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول می‌شود و از میانه‌های راه به حوزه‌ی medical education علاقه‌مند می‌شود.

همین علاقه در کنار تجربه کارآفرینی که پیش از آغاز تحصیل داشته، او را به سمت راه‌اندازی چند کسب‌وکار در حوزه‌ی سلامت و پزشکی می‌کشاند. همینک او علاوه بر فعالیت به عنوان دکتر عمومی در کسب‌وکاری نوآوارانه به نام نورونیو نیز فعال است.


شنیدن و یا تماشای کارگاه

برای شنیدن کارگاه می‌توانید از کست باکس استفاده کنید. راهنمای استفاده از کست باکس همچنین برای تماشای نسخه‌ی کامل‌تر این گفتگو به لینک این اپیزود در یوتوب مراجعه کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
پژوهشگر طه رادمنش

پژوهشگر | طه رادمنش

در نوزدهمین قسمت از کارگاه با طه رادمنش گفتگو کردم. طه در رشته تاریخ و تا مقطع دکتری تحصیل کرده و بعد از تجربه‌ی چندساله‌ی تدریس در دانشگاه، امروز به عنوان پژوهشگر مستقل با نهادها و مجموعه‌های مختلف همکاری می‌کند.
ادامه