پزشک عمومی | علی گنجی زاده | تحصیل در رشته پزشکی به زحمتش می‌ارزد؟

تحصیل در رشته پزشکی انتخاب بسیاری از کنکوری‌هاست، اما آیا واقعا این انتخاب به زحمتش می‌ارزد؟ در گفتگویی دو ساعته با علی گنجی زاده به مرور مسیر تحصیلی پزشکی در ایران پرداختیم و از مشکلات و دشواری‌های‌اش گفتیم.
تحصیل در رشته پزشکی به زحمتش می ارزه؟

در قسمت سی‌وچهارم از کارگاه با علی گنجی زاده درباره‌ی روند تحصیل در رشته پزشکی در ایران صحبت کردیم و مراحل پیچیده، طولانی، دشوار و پر هزینه‌اش را مرور کردیم. علی که حدود دو سال پیش به عنوان پزشک عمومی فارغ‌التحصیل شده، جزئیات پردرد این مسیر ۱۶ ساله را به تفصیل شرح داد.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس


همه‌ی چیزهایی‌که درباره‌ی تحصیل در رشته پزشکی نمی‌دانیم!

انتخاب رشته پزشکی رویای بسیاری از والدین است. عنوان «دکتر» با خود، وزن و اعتبار معناداری به همراه می‌آورد و به شکل سنتی، تصویر یک زندگی ایده‌آل را به همراه دارد. اما چقدر این تصور با واقعیت همراه است؟

خبر خودکشی دانشجویان پزشکی در ماه‌های گذشته به یکی از ترندهای خبری تبدیل شد و دوباره گفتگو درباره‌ی این صنف را در شبکه‌های اجتماعی رواج دارد. توامان، موجبی شد که به این سوال تامل کنیم: تحصیل در رشته پزشکی به زحمت و مشقت‌اش می‌ارزد؟

تصور ما از طبابت، عمدتا به تصویر بیرونی و نهایی‌اش محدود است و اگر در این مسیر قدم نگذاشته باشیم، چندان از جزئیات و شرایط‌اش مطلع نیستم. صرف شانزده سال از بهترین دوره‌ی زندگی به تحصیل، تحمل فشارهای تحصیلی و شرایط بعضا دشوار روانی در این مسیر، بخشی از تکه‌ی ناپیدای این مسیر است.

در گفتگو با علی گنجی زاده مسیر تحصیلی و شغلی پزشکی را از سال‌های قبل از کنکور بررسی کردیم و پیچیدگی‌های هر مقطع و مرحله را به تفکیک بررسی کردیم. شنیدن و یا تماشای این گفتگو، کمک می‌کند که اولا تصویر واقعی‌تری از این عرصه پیدا کنیم و توامان، به درک بهتری از دشواری‌های‌اش برسیم.

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارید، تماشای این گفتگو برای‌تان مفید فایده خواهد بود. همچنین می‌توانید گفتگو با دکتر فرحناز کیان ارثی که در حوزه‌ی روانشناسی کودک و نوجوان فعال‌ هستند را نیز مرور کنید.


درباره علی گنجی زاده

علی گنجی زاده | مدیر محصول نورونیو و پزشک عمومی
علی گنجی زاده | مدیر محصول نورونیو

علی برخلاف عمده‌ی آدم‌هایی که به سمت رشته پزشکی گرایش پیدا می‌کنند، پیش از تحصیل، تجربه‌ی کارهای مختلفی را در فضای کسب‌وکار داشته.

از مسیر جشنواره‌ی خوارزمی به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول می‌شود و از میانه‌های راه به حوزه‌ی medical education علاقه‌مند می‌شود.

همین علاقه در کنار تجربه کارآفرینی که پیش از آغاز تحصیل داشته، او را به سمت راه‌اندازی چند کسب‌وکار در حوزه‌ی سلامت و پزشکی می‌کشاند.

همینک او علاوه بر فعالیت به عنوان دکتر عمومی در کسب‌وکاری نوآوارانه به نام نورونیو نیز فعال است.


از حرفه‌ای‌ها مشورت بگیرید

کارساز پلتفرم تخصصی مشاوره شغلی و مشاوره کسب‌وکار است که با چند کلیک، امکان دریافت مشاوره اختصاصی را از متخصصانی حرفه‌ای و منتخب، فراهم می‌کند.


تحصیل در رشته دندان پزشکی

در گفتگویی دیگر با محمد لاری درباره‌ی مسیر و شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی گفتگو کردیم که می‌تواند به عنوان مکملی بر این گفتگو به حساب آید. پیشنهاد می‌کنیم پس از تماشا و یا شنیدن این گفتگو با علی گنجی زاده سری هم به اپیزود مربوط به دندان‌پزشکی بزنید.

۴.۲/۵ - (۸ امتیاز)
1 بازخورد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
الهام توسلی | داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی به زحمتش می‌ارزد؟ | الهام توسلی | داروساز

الهام توسلی دانش‌آموخته‌ی رشته داروسازی است و از میانه‌های تحصیل، تصمیم گرفته مسیر شغلی اش را برخلاف عمده‌ی همکلاسی‌های‌اش در صنعت و حوزه‌ی بازاریابی محصولات دارویی دنبال کند. با او درباره‌ی شرایط تحصیلی رشته داروسازی، بازار کار و فرصت‌های کارآفرینی این عرصه گپ زدم.
ادامه
علی گنجی‌زاده

نظام پزشکی آمریکا چطور کار می‌کند؟ | علی گنجی‌زاده | پژوهشگر فوق دکتری پزشکی در میو کلینک

دکتر علی گنجی‌زاده حدود یک‌سال پیش از ایران مهاجرت کرد و حالا در میو کلینیک آمریکا مشغول به‌کار و تحصیل است. با او درباره‌ی شیوه‌های توسعه‌ی علم پزشکی با کمک هوش مصنوعی صحبت کردم و درباره‌ی تفاوت‌های زندگی در ایران و آمریکا از دید یک پزشک گفت‌وگو کردم
ادامه
Total
0
Share