نسل زد (Gen Z) را دریابیم! نگاهی به تاثیر نسل زومرها بر فضای کار حرفه‌ای 

نسل زد

به‌زودی نسل زد یا همان نسل Z به‌عنوان پرجمعیت‌ترین نسل روی کره زمین وارد دنیای کسب‌وکار می‌شود و از نسل هزاره پیشی می‌گیرد. براساس پیش‌بینی‌ها، این نیروی کار تازه‌نفس با ویژگی‌های متنوع و استثنایی خود چشم‌انداز‌های تجاری کنونی را متحول خواهند کرد.

اکنون، بیش از یک سوم جمعیت جهان به نسل زد تعلق دارد. این در حالی است که تنها در ایالات متحده، این افراد چیزی در حدود یک چهارم جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند. در این مطلب، قصد داریم شما را با متولدین این نسل آشناتر کرده و تاثیر ورود آن‌ها را به دنیای کسب‌وکار بررسی کنیم.

نسل زد چه کسانی هستند؟

نسل زد که از آن‌ها با عناوینی نظیر زومرها، نسل اینترنت یا نسل دیجیتال هم یاد می‌شود اصطلاحی است که به متولدین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ اختصاص دارد. شخصیت این نسل در سایه گسترش تکنولوژی شکل گرفته و زندگی آن‌ها با فناوری گره خورده است. دنبال کردن تازه‌ترین ترندهای حوزه فناوری و همچنین، یادگیری و استفاده از جدیدترین ابزارها و گجت‌های روز جهان را می‌توان بخش جدایی‌ناپذیری از روزمرگی‌های این افراد به حساب آورد.

نسل زد | نسل ایکس | نسل y

متولدین این نسل از کودکی یاد گرفته‌اند منابع مورد نظرشان را در دنیای وب جست‌وجو کرده و مناسب‌ترین پاسخ‌ها را برای پیچیده‌ترین سوالات پیدا کنند.

بنابراین، به جرات می‌توان گفت، این افراد در مقایسه با نسل‌های پیشین از استقلال رای و عمل بیش‌تری برخوردار بوده و تا اندازه زیادی می‌توانند موانع پیش‌روی خود را برطرف کنند. بر خلاف تصورهای رایج درباره ریسک‌گریزی زومرها، آن‌ها عاشق پیشرفت هستند و در این مسیر تا جای ممکن محدودیت‌ها را پشت سر می‌گذارند. 

از جالب‌ترین ویژگی‌های این افراد می‌توان به درک آن‌ها از لزوم تلاش هدفمند و صرف وقت برای دستیابی به اهداف طولانی‌مدت اشاره کرد. نسل زد به شکل قابل توجهی به پویایی علاقه دارد. بنابراین، این افراد هرگز حاضر نیستند در ازا دریافت دستمزد بالا یک کار خسته‌کننده و تکراری را انجام دهند. در عوض، احتمالا تلاش خواهند کرد راهی برای بهینه‌سازی فعالیت یاد شده پیدا کرده یا اساسا سعی می‌کنند به‌دنبال کسب‌وکاری پویا باشند. 

جذب نیروی کار متعلق به نسل Z نیازمند تلاش کارفرمایان در جهت ارائه عملکردی پایدار و توجه به چالش‌های اجتماعی یا تغییرات اقلیمی است. به عبارت ساده‌تر، برداشت متولدین این نسل از اقتصاد و تجارت به‌طرز چشمگیری با بینش نسل‌های پیشین تفاوت دارد. این امر درباره تحصیلات، مدارک دانشگاهی و گذراندن دوره‌های آموزشی هم صدق می‌کند. 


تاثیر نسل زد بر دنیای کسب‌وکار چه خواهد بود؟

در آینده نزدیک، نسل Z دنیای کسب‌وکار را تسخیر خواهد کرد. مطمئنا، ورود زومرها به دنیای تجارت و اقتصاد این عرصه را با تغییرات شگرفی همراه خواهد کرد. از این جمله، می‌توان به لزوم استفاده از تازه‌ترین فناوری‌های متناسب با کسب‌وکارها، ایجاد اتوماسیون، تمرکز بر رضایت کارکنان و شادکامی آن‌ها، راه‌اندازی دوره‌های آموزشی مبتنی بر رسانه، چند وظیفگی، تمرکز بر پایداری، تلاش برای رفع مشکلات و واکنش‌پذیری نسبت به چالش‌های اجتماعی از قبیل گرسنگی، فقر، تبعیض‌های جنسیتی، قومی، مذهبی و مسائل زیست‌محیطی اشاره کرد.

 تنوع‌پذیری در کلیه زمینه‌ها اعم از جنسیت، نژاد، مذهب، قومیت، هویت و جهت‌گیری را می‌توان از اصلی‌ترین کلید واژه‌های نسل Z برشمرد. این امر، از مهم‌ترین عواملی است که زومرها را از نسل‌های پیشین متمایز می‌کند. بنابراین، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در بازاریابی برندشان از تفاوت‌ها پشتیبانی می‌کنند در جلب نظر نسل دیجیتال موفق‌تر عمل کرده و می‌توانند توجه این نیروی کار عظیم را به خودشان کنند.


چشم‌انداز دنیای کسب‌وکار در آینده‌ای نه چندان دور

تا این‌جا درباره رفتارها و ترجیحات نسل Z و تاثیر آن بر دنیای کسب‌وکار گفتیم. اکنون، زمان آن است که چشم‌انداز تجارت را در آینده‌ای نه چندان دور بررسی کنیم. واقعیت این است که گسترش تعاملات انسان با ماشین، توسعه فناوری‌های گوناگون و ورود طیف گسترده‌ای از دوست‌داران تکنولوژی به عرصه تجارت، سوالات پیچیده‌ای را برای ما مطرح می‌کند. 

این پرسش‌ها عمدتا درباره مفهوم کار،  اخلاقیات پیرامون همکاری انسان و ماشین، نحوه برنامه‌ریزی برای کارکنان ۵۰ تا ۶۰ ساله و روش آماده‌سازی آن‌ها برای انتقال وظیفه رهبری بازار کار به این نسل مستعد خواهند بود. به‌کارگیری این تحولات چشمگیر نیازمند برخورداری کسب‌وکارها از برخی ویژگی‌های کلیدی است. از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • بهره‌گیری از ابزارهای دیجیتال و مهارت‌های فناوری
 • توانایی تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و استفاده از آن‌ها در شرایط مقتضی
 • برخورداری از مهارت‌های کلیدی مدیریت کسب‌و‌کار
 • تمرکز بر طراحی و مهارت‌های خلاقانه

چگونه می‌توان نیروی کار نسل زد را جذب کرد؟

مجموع موارد یاد شده، به این معناست که نسل Z در مسیر شغلی خویش احتمالا به فضا و امکاناتی شخصی‌سازی شده نیاز خواهد داشت. به عبارت بهتر، سازمان‌ها برای جذب بهترین و باهوش‌ترین افراد نسل بشر و حفظ این نیروی کار باید ذهنیت متفاوتی داشته باشند. از این پس، کارفرمایان باید بتوانند روند کار را با سرعت تکامل و تحولات دنیای خارج از سازمان تطابق دهند. این به معنای توسعه برنامه های آموزشی و رهبری قوی با تمرکز واقعی و ملموس بر تنوع است. جذب این افراد در محیط کار نیازمند رعایت نکات زیر است:

 • توسعه پروفایل و بالا بردن معیارهای جذب نیرو
 • گسترش برنامه‌های کارآموزی درون سازمانی
 • مشارکت با بهترین مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها برای جذب استعدادهای برتر
 • تمرکز بیش‌تر بر استخدام و به‌کارگیری زنان مستعد و متبحر در مشاغل فنی
 • ایجاد الگوهای شغلی متعدد و پیشرفته 
 • ارتقا قابلیت‌های کارمندان قدیمی‌تر برای کمک به توسعه مهارت‌های رهبری Gen Z
 • تمرکز بر جذابیت‌های متنوع صنایع مختلف، ارتقا هویت برند و برنامه‌ریزی برای جلب نظر برترین استعدادها

سخن آخر

با توجه به آن‌چه گفته شد، نیروهای بسیار توانا، باهوش و مستعد نسل Z در آینده بسیار نزدیک بازار کار را تسخیر کرده و چهره اقتصاد و تجارت را دگرگون خواهند کرد. با توجه به نگاه متفاوت Gen Z به دنیای کسب‌وکار، سازمان‌ها از طریق ایجاد فضای مناسب، شخصی‌سازی فعالیت‌ها و فراهم کردن امکانات مورد نیاز باید برای جذب این افراد تلاش کنند. نظر شما چیست؟ شما حضور نسل دیجیتال در دنیای کسب‌وکار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


منبع: deloitte

امتیاز بدهید!
3 بازخورد
 1. درباره نسل زد خیلی چیزهای مختلفی خوندم. واقعیت اینه که برای ما دهه شصتی ها خیلی دشواره ارتباط برقرار کردن با این گروه. انتظارات متفاوتی دارند و فهمیدن این انتظارات خودش یه کار بزرگه!

 2. “از جالب‌ترین ویژگی‌های این افراد می‌توان به درک آن‌ها از لزوم تلاش هدفمند و صرف وقت برای دستیابی به اهداف طولانی‌مدت اشاره کرد. نسل زد به شکل قابل توجهی به پویایی علاقه دارد. بنابراین، این افراد هرگز حاضر نیستند در ازا دریافت دستمزد بالا یک کار خسته‌کننده و تکراری را انجام دهند. در عوض، احتمالا تلاش خواهند کرد راهی برای بهینه‌سازی فعالیت یاد شده پیدا کرده یا اساسا سعی می‌کنند به‌دنبال کسب‌وکاری پویا باشند. ”
  این مطلب از نوشته شما نه تنها با مطالب دیگر در مورد نسل زد همخوانی ندارد بلکه بیشتر با صفات نسل های ماقبل آن سازگار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share