رمان بازرس: روایتی آلترناتیو بر پدیده‌ی مهاجرت | نیکزاد نورپناه | نویسنده و مترجم

نیکزاد نورپناه در رمان تازه‌اش، بازرس، پدیده‌ی «مهاجرت» را در کانون داستان قرار داده و با نگاهی جایگزین، و نه الزاما و تماما منتقد به آن پرداخته است. در این اپیزود درباره‌ی دوران طلایی وبلاگستان فارسی، شیوه‌ی نیکزاد در نوشتن و موضع و خوانش شخصی‌اش از مهاجرت گپ زدیم.

اگر از مخاطبان وبلاگستان فارسی در اوایل دهه‌ی هشتاد بوده باشید، حتما نام وبلاگ «خرس» را شنیده‌اید. وبلاگی با نوشته‌هایی‌که نه می‌شد نام روزنوشت روی‌شان گذاشت و نه داستان: هم این بود و هم آن، اما نه این بود و نه آن. نیکزاد نورپناه پس از چندی، از لایه‌ی «مستعارنویسی» خارج شد و با نام و رسم واقعی‌اش وبلاگ را به‌روز کرد. او حالا علاوه بر وبلاگ، چند کتاب نیز در مقام نویسنده و مترجم منتشر کرده. در این اپیزود با او با تمرکز بر رمان تازه‌اش یعنی «بازرس» گپ زدم.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

بازرس، رمانی در امتداد نوشته‌های وبلاگ نیکزاد است. به‌عبارت بهتر، اگر مخاطب وبلاگ «خرس» باشید، لحن و شکلِ موقعیت‌سازی رمان برای‌تان آشناست و با فاصله‌ی کمتری به متنِ قصه ورود می‌کنید. اما اگر هم پیش‌تر چیزی از نویسنده‌اش نخوانده باشید، خیلی زود با الگوی داستان‌پردازی‌اش خو می‌گیرید و همراهش می‌شوید.

نیکزاد نورپناه در این رمان مفهوم «مهاجرت» را به چالش کشیده. خود که دوبار تجربه‌ی مهاجرت را دارد و در مقطعی نیز مهاجرت معکوس داشته، با نگاهی نه انتقادی که «توصیفی» به مواجهه‌ی وضعیتِ ایرانیان در بریتانیا رفته. مرز بین داستان و روایتِ واقعیت در «بازرس» پیدا نیست. حتی من هم در دل این گفت‌‌وگو و گپ‌وگفت پیش از رکورد، نتوانستم المان‌های تخیلی رمان را از زیر زبانش بکشم!

خواندن بازرس، خوشایند است و به زعم من برای هرکه به مهاجرت فکر می‌کند، می‌تواند مفید باشد. کتاب را می‌توانید از نشر ثالث تهیه کنید.

اسپانسر: ویپاد، ترابانک پاسارگاد

ویپاد اسپانسر اپیزود گفتگو با نیکزاد نورپناه

ویپاد یا ترابانک پاسارگاد، شعبه تمام دیجیتال بانک پاسارگاد است که امکان بهره‌مندی از کلیه‌ی خدمات بانکی نظیر افتتاح حساب، دریافت تسهیلات و.. را از طریق موبایل یا لپ‌تاپ فراهم می‌کند. پس از افتتاح حساب، کارت بانکی ویپاد به‌صورت رایگان درب محل شما تحویل می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی ویپاد، امکان دریافت تسهیلات در چند دقیقه، بدون نیاز به مراجعه حضوری، چک، سفته و سایر موارد مشابه است. دریافت تسهیلات از ویپاد نیز نظیر سایر خدمات به‌صورت آنلاین اتفاق می‌افتد و نیازمند طی مراحل مرسوم اداری در شعب بانک نیست.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
محمدرضا رهبریان نویسنده زندگینامه ابراهیم گلستان

ابراهم گلستان که بود؟ | محمدرضا رهبریان | نویسنده کتاب از آینه تا خشت: ۱۰۰ سال زندگی ابراهیم گلستان

نوشتن هر خلاصه‌مطلبی درباره‌ی ابراهیم گلستان ناممکن است. صحبت از جنبه‌ی هنری، فرهنگی، سیاسی و روشنفکری‌اش به‌تنهایی، تقلیلِ تاثیرِ چندگانه‌اش بر عرصه‌ی فکر و فرهنگ ایران است. در این ایپزود با محمدرضا رهبریان، نویسنده‌ی زندگی‌نامه‌اش گفت‌وگو کردم. کسی‌که سه‌سال در زندگی و حیات فرهنگیِ پربار ابراهیم گلستان غور کرده و تصویری چندگانه از گلستان بزرگ را پیش روی‌مان قرار داده. این ایپزود به‌احترامِ این «غولِ ناآرام» فرهنگ ایران ساخته شده است. غولِ ناآرام، عبارتی‌است که مسعود بهنود برای توصیف گلستان به‌کار برده است.
ادامه
تقی اخلاقی

آن‌چه بر مردم افغانستان گذشته و می‌گذرد | تقی اخلاقی | نویسنده رمان کابل ۱۴۰۰

تقی اخلاقی نویسنده‌ای اهل افغانستان است که قریب ۱۸ سال در ایران زندگی کرده و حالا ساکن آلمان است. رمان «کابل ۱۴۰۰» از او به‌تازگی منتشر شده که نگاهی نقادانه به فرهنگ جامعه‌ی افغانستان دارد. با او درباره‌ی تجربه‌ی زندگی در ایران و مشکلاتش و هم‌چنین تعارض‌های میان ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها گفت‌وگو کردم.
ادامه
حسین کلهر نویسنده کتاب روابط خیلی عمومی

روابط خیلی عمومی به زبان خیلی خودمانی | حسین کلهر | نویسنده، هم‌بنیان‌گذار in1min

کتاب روابط خیلی عمومی جزء معدود آثار تالیفی در حوزه‌ی کسب‌وکار و ارتباطات است که توسط نشر آریاناقلم منتشر شده. ،در این اپیزود میزبانِ نویسنده‌اش، حسین کلهر بودم و درباره‌ی فرم و مضمون کتاب صحبت کردیم.
ادامه
Total
0
Share