ابراهم گلستان که بود؟ | محمدرضا رهبریان | نویسنده کتاب از آینه تا خشت: ۱۰۰ سال زندگی ابراهیم گلستان

نوشتن هر خلاصه‌مطلبی درباره‌ی ابراهیم گلستان ناممکن است. صحبت از جنبه‌ی هنری، فرهنگی، سیاسی و روشنفکری‌اش به‌تنهایی، تقلیلِ تاثیرِ چندگانه‌اش بر عرصه‌ی فکر و فرهنگ ایران است. در این ایپزود با محمدرضا رهبریان، نویسنده‌ی زندگی‌نامه‌اش گفت‌وگو کردم. کسی‌که سه‌سال در زندگی و حیات فرهنگیِ پربار ابراهیم گلستان غور کرده و تصویری چندگانه از گلستان بزرگ را پیش روی‌مان قرار داده. این ایپزود به‌احترامِ این «غولِ ناآرام» فرهنگ ایران ساخته شده است. غولِ ناآرام، عبارتی‌است که مسعود بهنود برای توصیف گلستان به‌کار برده است.
محمدرضا رهبریان نویسنده زندگینامه ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان یکی از موثرترین شخصیت‌های فرهنگی ایران در یک‌قرن اخیر است. معرفی او به‌عنوان فیلم‌ساز، نویسنده، مترجم و یا حتی روشنفکر، تحدیدش به یکی از شاخه‌هایی‌است که در آن فعال بوده و نقش «مولف» داشته است. زندگی‌نامه‌ی ابراهیم گلستان با نام «از آینه تا خشت» یک‌سال پیش از درگذشت او و به‌قلم محمدرضا رهبریان منتشر شد. در این اپیزود میزبان این محقق و نویسنده بودم و تلاش کردم از پس نگاهِ فردی که چند سالی با کارنامه‌ی فرهنگی و هنری گلستان سروکار داشته و با خود او نیز در ارتباط بوده، شخصیت پیچیده و چندوجهی ابراهیم گلستان را بهتر بشناسم.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

از آینه تا خشت: همه‌ی ابراهیم گلستان ها!

از آینه تا خشت: ۱۰۰ سال زندگی ابراهیم گلستان به قلم محمدرضا رهبریان | نشر برج

خواندنِ زندگی‌نامه‌ی آدم‌هایی که توانسته‌اند تاثیری بر محیط پیرامون‌شان بگذارند و دستاوردی ماندگار بسازند، پیش از آن‌که آموزنده باشد، خوش‌آیدو جذاب است. به تماشای فیلم مستندی می‌ماند که ما شناختی از قهرمانش داریم و حالا بناست راهِ رسیدن او به آن نقطه که ما می‌شناسیم را نشان‌مان دهد.

با وجود این جاذبه‌ی ذاتی کتاب‌های زندگی‌نامه، چه آن‌ها که خود شخصیت اصلی تالیف کرده و چه آثاری که دیگرانی نوشته‌اند، یک پرسش اساسی در کار می‌آید: چه‌قدر واقعیت دارد؟ آیا نویسنده با ما صادق است؟ آیا همه‌ی آن‌چه که باید را در اثرش آورده؟ آیا به نفعِ قهرمانِ اثر، حقایقی را کنار نگذاشته؟ با همه‌ی این سوال‌ها و البته تردیدها سراغ کتاب زندگینامه ابراهیم گلستان رفتم.

من شیفته‌ی ابراهیم گلستان هستم. از همان زمان که نام‌اش را در کتاب زندگی‌نامه‌ی حمید سمندریان دیدم که نویسنده‌اش، افسانه ماهیان، از او به‌عنوان اولین تهیه‌کننده‌ی تئاتر ایران نام برده بود. هرچه بیشتر درباره‌ی زندگی و حیات فرهنگی‌اش مطالعه کردم، بیشتر به نقش «مولف» و اثرگذارش در جنبه‌های مختلف هنری و فرهنگی پی بردم. شناخت ابراهیم گلستان، بسته به آن‌که از کدام منظر به او نگاه کنی و در پی فهم کدام جنبه از فعالیت‌هایش باشی، تو را به مسیرهای متفاوتی می‌برد. ابراهیم گلستانِ فیلمساز یا روزنامه‌نگار، متخصص روابط عمومی یا روشنفکر. محمدرضا رهبریان در کتاب «از آینه تا خشت» به‌خوبی متوجه به این چالش بوده و تا حد قابل دفاعی توانسته مهمترین جنبه‌های زندگی گلستان را بازنمایی کند.

کتاب بر خلاف اکثر کتاب‌های زندگینامه، وابسته به خط زمانی زندگی سوژه نیست. هرچند نگاهی اجمالی به سیر زندگی گلستان دارد، اما بخش بزرگ‌تر کتاب با فرمی متفاوت، به جنبه‌های مختلف زندگی گلستان پرداخته است. محمدرضا رهبریان علاوه بر نمایش وجه‌های مختلف حرفه‌ای ابراهیم گلستان، نسبت و ارتباطش را با شخصیت‌های ادبی، فرهنگی، سیاسی و هنری مختلف را نیز نشان‌مان می‌دهد: از پرویز خانلری و جلال آل احمد گرفته تا احمد شاملو و صادق چوبک.

اما آن‌چه بیش از ساختار و فرم روایی اثر، کتاب از آینه تا خشت را خواندنی می‌کند، پای‌بندی نویسنده به منابع قابل اتکاست. محمدرضا رهبریان پیش از آن‌که عنوان نویسنده را در این اثر با خود حمل کند، به‌عنوان محققی دقیق نقش ایفا می‌کند. کتاب حاضر، یک پژوهش عمیق در زندگی و کار گلستان است که محدود به تحقیق کتابخانه‌ای هم نیست. رهبریان علاوه بر منابع مکتوب، از مصاحبه‌ها، ویدیوها، نقل‌قول‌ها و تحقیق‌های دیگر هم استفاده کرده و در نهایت، با نظر خود ابراهیم گلستان و مشاورانی دیگر، اثر را تدوین کرده است.

وجود ارجاع‌های پرشمار و منابع دقیق، تا حد بالایی، دقت و اصالتِ روایتی‌که راوی سعی در انتقالش را دارد، نشان می‌دهد. هرچند محمدرضا رهبریان منکر این اصل هم نمی‌شود که مجذوب شخصیت گلستان بوده و در بسیاری از بخش‌های کتاب، روایتی هم‌نوا با او داشته است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
حامد کنی مدیر انتشارات روزبهان

مدیر انتشارات روزبهان | حامد کنی | مردم کتاب نمی‌خوانند؟

یک گزاره‌ی ثابت بین همه‌ی اهالی کتاب و حتی آدم‌هایی که خیلی اهل کتاب نیستند رواج دارند: مردم کتاب نمی‌خوانند! با حامد کنی مدیر انتشارات روزبهان درباره‌ی صحت این گزاره حرف زدیم، فرایند تولید کتاب را مرور کردیم و درباره‌ی آینده‌ی بازار کتاب صحبت کردیم.
ادامه
مدیر روابط عمومی - امیرحسن موسوی

مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا | امیرحسن موسوی

حوزه روابط عمومی شاید یکی از پیچیده‌ترین و پرمناقشه‌ترین حرفه‌هایی باشد که در اطراف‌مان با آن برخورد می‌کنیم. تعریف‌های متفاوتی از آن وجود دارد و بر حسب هر سازمان، شکل و عملکرد مختلفی از آن انتظار می‌رود. در این اپیزود با امیرحسن موسوی مدیر روابط عمومی دیجی کالا گفتگو کردم. در این اپیزود دوساعته، درباره‌ی تعریف شغل روابط عمومی، خصیصه‌های لازم‌اش و البته پیچیدگی‌ها و دشواری‌های آن گفتگو کردیم.
ادامه
آرش سروری فعال رسانه ای

کار زیاد و زمان محدود: مدیریت زمان برای افراد پرمشغله | آرش سروری | فعال رسانه‌ای حوزه فناوری

چهلمین میهمان کارگاه، آرش سروری بود که قریب به بیست سال است که در فضای رسانه‌ای و فناوری ایران فعالیت می‌کند. با او درباره‌ی شیوه‌ی پیشنهادی‌اش برای مدیریت زمان گفتگو کردم. همچنین درباره‌ی سختی‌ها و توامان جذابیت‌های کار رسانه‌ای حرف زدیم و مسیر ورود به این عرصه‌ی شغلی را مرور کردیم.
ادامه

این پیام فقط یک‌بار ظاهر میشه!

پادکست کارگاه هر هفته با یک متخصص گفت‌وگو می‌کنه و از تجارب حرفه‌ایش می‌پرسه. با اشتراک رایگان پادکست کارگاه، هرشنبه می‌تونی تجربه‌های جذابی رو بشنوی و مسیر شغلی و زندگی‌تو بهبود بدی. کافیه توی اپلیکیشن Castbox دنبال «کارگاه» بگردی یا روی لینک زیر کلیک کنی.

Total
0
Share