تاریخ درباره آینده چه می‌گوید؟ | طه رادمنش | پژوهشگر تاریخ سیاسی

در ماه‌های اخیر، مطالعه‌ی تاریخ و علوم سیاسی در بین عموم آدم‌ها رواج یافته. با طه رادمنش درباره‌ی اهمیت و ماهیت تاریخ گپ زدم و از او درباره‌ی شیوه‌ی صحیح مطالعه‌ی تاریخ پرسیدم.
طه رادمنش

ردیف عناوینِ پرمخاطب در تمام کتاب‌فروشی‌ها تغییر کرده و آثاری که پیش‌تر رواج داشتند، حالا جای‌شان را به کتاب‌هایی از حوزه‌ی تاریخ و خصوصا تاریخ سیاسی داده‌اند. نام چند کتاب به کرّات در شبکه‌های اجتماعی تکرار می‌شود و افراد مختلف با سلایق و رویکردهای سیاسی گوناگون، از تاریخ‌نگاران و نظریه‌پردازان مختلف نقل‌قول می‌آورند.

نشانه‌ها تنها محدود به عرصه‌ی نشر کتاب نیست. در همین چند ماه اخیر، پادکست‌ها و کانال‌های یوتیوبی با محوریت تاریخ، علوم سیاسی و اجتماعی مخاطبان بسیاری یافتند و حتی پادکست‌هایی همچون بی‌پلاس که حوزه‌ی کارش روایت خلاصه کتاب بود نیز، تغییر مسیر داره و به بازخوانی رویدادهای تاریخی مشغول شده.

به‌یک‌باره انگار، میل عمومی به مطالعه‌ی تاریخی و مرور تحولات داخلی و خارجی افزایش یافته. گویی که همه‌مان می‌خواهیم بیشتر بدانیم، بهتر بفهمیم و دقیق‌تر از آن‌چه در گذشته از سر گذراندیم، سر در بیاریم. در این اپیزود با طه رادمنش درباره‌ی تاریخ و تاریخ‌خوانی حرف زدم. از او از نقش تاریخ سوال کردم و پرسیدم این گزاره که «تاریخ تکرار می‌شود» چقدر اصالت دارد. بحث‌مان به مسائل روز ایران کشید و کمی پیرامون رخدادهای چندده‌ی اخیر هم گپ بزنیم.

پادکست کارگاه به لابه‌لای کار حرفه‌ای و زندگی آدم‌های کاردان سرک می‌کشد و تلاش می‌کند از آن میان، چندتایی روایت شنیدنی و تجربه‌ی مفید پیدا کند. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس یا یوتیوب، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

منابعی برای مطالعه بیشتر

در بخش پایانی گفت‌وگو از طه خواستم که چند عنوان برای مطالعه‌ی تاریخ در تناسب با شرایط اجتماعی امروزِ ایران پیشنهاد کند. او نیز سه عنوان زیر را معرفی کرد:

مجاهدان مشروطه | مطالعه تاریخ
مجاهدان مشروطه | سهراب یزدانی

نسخه چاپی | نسخه دیجیتال

سیاست‌های خیابانی | جنبش تهی‌دستان در ایران
سیاست‌های خیابانی | آصف بیات

نسخه چاپی | نسخه دیجیتال

کتاب تاریخ | بازخوانی انقلاب‌های قرن بیستم
بازخوانی انقلاب‌های قرن بیستم |‌ سعید رهنما

نسخه چاپی

علاوه بر کتب بالا، از  یرواند آبراهامیان، محمدعلی همایون کاتوزیان و ادوارد براون نیز نام برده شد که از هرکدام از ایشان کتاب‌های مختلفی دربازار موجود است. با کمی جستجو در میان آثارشان می‌توان بر حسب علاقه، عناوینی را برای مطالعه‌ی بیشتر انتخاب کنید.


درباره طه رادمنش

طه رادمنش پژوهشگر ارشد تاریخ است. مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه تهران گذراند. رساله‌ی دکترای خود را با مطالعه‌ای دربار‌ه‌ی ساز و کار کسب‌وکارهای خانوادگی در ایران به انجام رساند، و فارغ از تدریس در موسسات و دانشگاه‌های مختلف، به تألیف و ترجمه نیز می‌پردازد.

از او مقالات زیادی در مجله‌های نگاه نو، فرهنگ‌بان، نقد و بررسی کتاب تهران، مروارید، جهان کتاب، میدان، حلقۀ تجریش و … چاپ و منتشر شده است. حوزۀ تخصصی او در بخش مطالعات نظری تاریخ: فلسفۀ تاریخ، تاریخ فرودستان، تاریخ‌نگاری خیابانی و جنبش‌های اجتماعی با رویکرد سیاسی است، و در بخش مطالعات عملی تاریخ: تاریخ اقتصادی و اقتصاد سیاسی است. دورۀ تاریخی مورد پژوهشش نیز، اواخر قاجار تا پهلوی دوم است.

طه رادمنش یک‌بار دیگر هم میهمان کارگاه بود. با او در اپیزود نوزدهم، بیشتر پیرامون حوزه‌ی شغلی‌اش که همان پژوهش است، گفتگو کردم. پیشنهاد می‌کنم سر فرصت، آن گفت‌وگو را نیز بشنوید و یا ببینید.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط

ابوالمشاغل ۱ [قسمت ویژه] | سعید زاهدی

از این پس، هر سیزده قسمت یک‌بار، اپیزود ویژه‌ای خواهیم داشت با عنوان ابوالمشاغل. عنوان این اپیزودهای ویژه را از کتابی با همین عنوان، نوشته‌ی مرحوم نادر ابراهیمی برگزدیم که چندان بی‌ربط به ماهیت کارگاه هم نیست. در قسمت‌های ویژه، پیرامون مفهوم شغل حرف می‌زنیم و فارغ از عناوین شغلی، تجربه افرادی که مواجهه‌ی متفاوتی با اشتغال داشتند را می‌شنویم. سعید زاهدی اولین میهمان ابوالمشاغل است.
ادامه
ریحانه وحیدیان

ریحانه وحیدیان | پژوهشگر و کنشگر شهری | استعفا از کار دولتی پس از ۱۴ سال

کار دولتی برای بسیاری از ما، غایتِ موقعیت شغلی مطلوب است. خاصه اگر در سازمانی همچون شهرداری و در سمتی مدیریتی باشد. ریحانه وحیدیان که تجربه‌ی حضور در شهرداری تهران و وزارت فناوری اطلاعات را در سطوح ارشد داشته، پس از چهارده سال کار در نهادهای دولتی تصمیم گرفته که مسیر شغلی اش را در بخش خصوصی ادامه دهد. در این اپیزود درباره‌ی دلایل این تصمیم گپ زدیم.
ادامه
کتاتون سپهری مربی منتور کارآفرینی

منتور و مربی کارآفرینی | کتایون سپهری | کارآفرینی برای اقشار آسیب‌پذیر: بیم‌ها و امیدها

کتایون سپهری برای همه‌ی کسانی که در فضای کارآفرینی ایران فعال‌اند، به عنوان فردی پرانرژی و فعال شناخته شده‌ست. او در رویدادهای پرشماری به عنوان منتور و یا داور فعال بوده و در سال‌های اخیر بیشتر بر توسعه‌ی کارآفرینی روستایی و اقشار آسیب‌پذیر متمرکز بوده. در این گفتگو پیرامون مسیر شغلی او گپ زدیم و از تجربه‌های جذابش در این سه دهه شنیدیم.
ادامه
Total
0
Share