چطور سرویس میزبانی پادکست را عوض کنیم؟ راهنمای تغییر میزبان پادکست

راهنمای تغییر میزبان پادکست

به دلایل مختلفی ممکن است که بخواهید سرویس میزبانی پادکست خود را تغییر دهید و از سرویس‌دهنده‌ی دیگری استفاده کنید. برای تغییر میزبان پادکست و به تبع آن، تغییر فید بادکست مسیر نسبتا سرراستی در پیش دارید. در این مقاله سعی می‌کنیم روند کار را نشان‌تان دهیم تا بتوانید بدون درد و خونریزی، پادکست خود را جابجا کنید.

منظور از درد و خونریزی آن است که این تغییر با کمترین مساله در سمت مخاطب حاصل شود. به عبارت بهتر، اگر همه‌چیز خوب پیش برود، مخاطبان و دنبال‌کنندگان پادکست شما اصلا متوجه این تغییر نشوند و بتوانند علاوه بر آن‌که به اپیزودهای قبلی کماکان دسترسی دارند، از انتشار قسمت‌های تازه زیر مثل قبل مطلع شوند.


اصلا چرا باید به تغییر میزبان پادکست فکر کنیم؟

هیچ‌کس تغییر را دوست ندارد، خصوصا وقتی پای حجم زیادی از اطلاعات در میان باشد! تغییر میزبان پادکست ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است مثل ما در کارگاه به دلیل تحریم شدن از سمت انکر مجبور به این تصمیم شوید و یا در انتخاب سرویس میزبانی پادکست انتخاب درستی نداشته باشید.

به هر علت، این راهنما بیشتر به درد روز مبادا می‌خورد! اگر سرویس میزبانی پادکست تان از کار افتاد، خدماتش دیگر برای‌تان کافی نبود و یا خواستید از سرویس‌های رایگان به سرویس‌های تجاری مهاجرت کنید، این مسیر را در پیش بگیرید. صمیمانه امیدوارم که این نوشته هیچ‌‌وقت به کارتان نیاید!


مرحله اول:‌ انتخاب سرویس مقصد

واضحا، در اولین گام از تغییر میزبان پادکست باید مقصد تازه را مشخص کنید. مطمئن شوید که این‌بار انتخاب درستی داشتید و از سر تعجیل، دوباره سرویسی ناکارمد را بر نگزیدید. تغییر سرویس میزبانی پادکست مترادف با تغییر فید پادکست شماست. هرچند با امکان ریدایرکت مخاطبان‌تان را حفظ می‌کنید، اما آمار پادکست تان به هم می‌ریزد واین اصلا خوب نیست.


مرحله دوم: بررسی سرویس مقصد

بسته به امکاناتی که سرویس انتخابی‌تان ارائه می‌کند، ممکن است تغییر میزبان پادکست برای‌تان تجربه‌ای کم‌دردسر و یا بی‌دردسر باشد. مثلا اگر بخواهید پادکست خود را به acast منتقل کنید، گزینه‌ی بی‌دردسر را برگزیدید! کافی‌ست برای تغییر فید پادکست تان، آدرس feed موجود را در بخش مربوطه کپی کنید و تمام! باقی کار (ذخیره فایل‌ها در سرویس‌دهنده‌ی جدید) را خود سرویس انجام می‌دهد.

تغییر فید پادکست در ای کست

اما ممکن است همه‌ی سرویس‌ها این‌قدر آسان نباشند. در دومین گام، امکانات سرویس تازه را بررسی کنید و مطمئن شوید که سرویس ویژه‌ای برای جابجایی و تغییر میزبان پادکست شما ارائه می‌دهند و یا نه. در این مرحله باید یک نسخه از تمامی اطلاعات اپیزودهای گذشته‌ی پادکست خود را در سرویس تازه کپی کنید. اگر امکان انتقال ساده در سرویس جدید وجود نداشته باشد، باید زحمت‌اش را دستی بکشید!

مثلا اگر انتخاب‌تان برای تغییر فید پادکست کست باکس باشد، کمی دردسر خواهید داشت. در کست باکس باید یک پادکست جدید تعریف کنید، اپیزودهای آن‌را مجددا بارگزاری کنید و عملا یک‌بار از ابتدا، همه‌ی محتوا را دوباره آپلود نمائید. توضیحات کامل‌تر در این خصوص را در مقاله انتشار پادکست در کست باکس نوشته‌ایم.

در نهایت، حالا شما یک کپی کامل از پادکست خود در سرویس جدید دارید. این بدان که دو سرویس دهنده همینک محتوای پادکست شما را میزبانی می‌کنند و عملا دو فید پادکست نیز مربوط به محتوای شما موجود است. این مساله‌ساز می‌شود، نه؟!


مرحله سوم: تغییر فید پادکست

سومین مرحله از تغییر میزبان پادکست تغییر فید پادکست و یا به عبارت بهتر، انتقال دادن آن است. شما نمی‌توانید فید پادکست تان روی سرویس‌دهنده‌ی پیشین را حذف کنید (به صلاح هم نیست که این‌کار را بکنید) تنها می‌توانید از سرویس‌دهنده‌ی پیشی بخواهید که مخاطبان را به آدرس فید جدید هدایت کند.

اکثر سرویس‌دهنده‌های پاکست، امکان ریدایرکت را در پنل خود گنجانده‌اند. کافی‌ست که آدرس فید جدید را کپی کرده و به سرویس پادکست اولیه‌ی خود بگویید که آن‌را جایگزین قبلی کند.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید پادکست خود را از انکر به سرویس دهنده‌ی دیگری منتقل کنید، کافی‌ست آدرس فید سرویس دهنده جدید را کپی کنید، به انکر و بخش Podcast Availability مراجعه و فید تازه را در بخش redirect کپی کنید.

تغییر فید پادکست در انکر

در انتها دکمه‌ی Redirect را بزنید. تقریبا همه‌ی کارهای لازم برای تغییر میزبان پادکست را انجام داده‌اید. گام بعد صرفا جهت محکم‌کاری و مربوط به برخی اپلیکیشن‌های پادکست است.


مرحله چهارم: اطلاع دادن به اپلیکیشن‌های پادکست

اگر اطلاعات پادکست شما در سرویس میزبانی تازه به خوبی کپی شده باشد و فید جدید را به میزبان قبلی معرفی کرده باشید، بعد از چند ساعت مخاطبان‌تان پادکست را از سرویس تازه می‌شنوند، بدون آن‌که الزاما از تغییر میزبان پادکست و یا حتی تغییر فید پادکست شما مطلع شده باشند.

اما در برخی از اپلیکیشن‌های پادکست، این تغییر به درستی کار نمی‌کند. مثلا در کست باکس، گاهی این تغییر با اختلال روبرو می‌شود و بهتر از به صورت رسمی به این سرویس اعلام کنید که فید پادکست شما را اصلاح کند.

روش کار نسبتا سنتی است! باید یه ایمیل به نشانی podcaster@castbox.fm ارسال کنید و مقادیر زیر را برای‌شان بنویسید:

  • آدرس صفحه پادکست شما در کست باکس
  • آدرس فید قبلی
  • آدرس فید جدید

معمولا این تغییر در کمتر از دو روز کاری اعمال می‌شود. در اپل پادکست کمی ماجرا ساده‌تر است. اگر مالکیت پادکست را از apple connect گرفته باشید، کافی‌ست به پنل پادکست بروید و تغییر فید پادکست را اعمال کنید. در این سرویس نیز کمتر از چند ساعت تغییر اعمال می‌شود.


امیدوارم که نکته‌ای از قلم جا نمانده باشد. اگر در فرایند تغییر فید پادکست خود با مساله‌ای روبرو شدید، در بخش نظرات بنویسید تا در اولین زمان به آن پاسخ بدهیم.

امتیاز بدهید!
2 بازخورد
  1. سلام و عرض ادب
    من از روی انکر رفتم روی پادبین و بعد از اون از طریق ایمیل اقدام به تعویض فیدم روی کست باکس کردم
    الان توی پنل کست باکس پادکست قبلی را بالاش نوشته UNPUBLISHED و وقتی داخلش میشم یدونه داپلیکیت داره که از طریق اون فهمیدم توی یه آدرس دیگه قابل دسترسه منتها من از داخل پنلم بهش دسترسی ندارم
    شما تجربه‌ای دارید در این باره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
پرشنونده ترین پادکست های فارسی

پرمخاطب ترین پادکست فارسی کدام است؟ فهرست پرشنونده ترین پادکست های فارسی

فهرست پرشنونده ترین پادکست های فارسی بر اساس آمار عمومی اپلیکیشن کست باکس تهیه شده است. بی شک این فهرست خالی از ایراد نیست، اما می‌تواند شناختی کلی از محبوب ترین پادکست های ایرانی به ما ارائه کند.
ادامه
Total
0
Share