کجا پادکست را منتشر کنیم؟ معرفی سرویس‌های انتشار پادکست

راهنمای انتشار پادکست

اگر مقاله‌ی قبلی کارگاه یعنی راهنمای ساخت پادکست در شما کارساز بوده باشد و بنای تولید پادکست را داشته باشید، احتمالا خیلی زود با این سوال مواجه می‌شود؟ از چه سرویسی برای انتشار پادکست ام استفاده کنم؟

سرویس‌های میزبانی پادکست (پاد سرور ها) کمک می‌کنند که محتوای صوتی هر اپیزود را به گوش مخاطب خود برسانید. پیش از معرفی سرویس‌های میزبانی پادکست اما لازم است نگاهی به سازوکار عملکردی پادکست‌های بندازیم.


پادکست چطور کار می‌کنید؟

مستقل از محتوایی که ارائه می‌کنید، پادکست‌ها از مجموعه‌ای فایل صوتی تشکیل می‌شوند که از طریق فید یا همان خوراک RSS به دست مصرف کننده و شنونده می‌رسند. در تصویر زیر مراحلی که پیش روی شما برای رساندن صدای‌تان به گوش مخاطب پیش رو دارید را می‌بینید:

پادکست چطور کار می‌کند؟ انتشار پادکست به زبان ساده
تصویر از castos
  1. تولید پادکست: در مرحله‌ی نخست، محتوای مورد نظرتان را ساخته و در قالب فایل صوتی آماده می‌کنید.
  2. انتشار پادکست: در مرحله‌ی دوم، فایل صوتی را در سرویس‌های میزبانی یا انتشار پادکست بارگزاری می‌کنید. پس از آن‌که فرایند ثبت پادکست را طی کردید، یک آدرس اینترنتی که نشانی فید پادکست شماست، در اختیارتان قرار می‌گیرد.
  3. توزیع پادکست: مخاطبان پادکست از اپلیکیشن‌هایی اختصاصی برای شنیدن پادکست (نظیر کست باکس) استفاده می‌کنند. حال با فیدی که در مرحله‌ی قبل دریافت کردید، پادکست خود را در اپلیکشن‌های پادکست (که به آن‌ها پادگیر می‌گویند) ثبت می‌کند.
  4. شنیدن پادکست: کار تمام است! حالا پادکست شما در معرض دید و انتخاب مخاطبان است و می‌توانند آن‌را بشنوند و یا مشترک‌اش باشند.

سرویس‌های میزبانی پادکست

خوشبختانه برای انتشا پادکست انتخاب‌های بسیاری متنوعی پیش روی‌تان است، اما متاسفانه بخش عمده‌ی آن‌ها رایگان نیستند و پرداخت دلاری و ارزی هزینه‌ی آن‌ها (که بعضا بسیار نازل است) از ایران، چندان آسان نیست.

با وجود این‌که سرویس‌های واسط متعددی برای پرداخت خریدهای دلاری در ایران فعال‌اند، اما بنا به مشقات و البته خطراتی که استفاده از آن‌ها دارد، چندان توصیه‌شان نمی‌کند. توام بر آن‌که، احتمال و خطر تحریم هم همواره برقرار است و هیچ بعید نیست که سرویس‌شان را روی ایرانیان مسدود کنند.

در ادامه، تعدادی از سرویس‌های میزبانی و انتشار پادکست را معرفی کردم.

انکر

انکر (anchor) تنها سرویس کاملا رایگان خارجی‌ست که من می‌شناسم. چندسال پیش، اسپاتیفای آن‌را خرید وبه عنوان بخشی از برنامه‌ی توسعه‌ی سرویس پادکست خود از آن بهره می‌برد.

امکانات جامعی دارد، پایداری‌اش بالاست و محدودیتی در حجم و تعداد اپیزودهای پادکست پیش روی‌تان نمی‌گذارد. با این‌حال، همواره این خطر وجود دارد که از روزی، دلش بخواهد که سرویس‌اش را از حالت رایگان به پولی تغییر دهد!

من حدس می‌زنم که این اتفاق به این زودی‌ها نیافتد. همانطور که عرض شد، اسپاتیفای (مالک انکر) برنامه‌ریزی مفصلی برای توسعه‌ی سرویس پادکست خود دارد و سرمایه‌گذاری زیادی در این عرصه داشته. روند توسعه‌ی انکر هم نشان می‌دهد که بنای‌اش بر آن است که تا حد امکان، پادکست‌سازی را ساده‌تر و تعداد پادکسترهای عضوش را افزایش دهد.

با این‌وجود، حتی اگر که روزی سرویس انکر از حالت رایگان خارج شود، با امکان انتقال نشانی فید می‌توان مشترکان را به سرویس‌دهنده‌ی دیگری منتقل کرد.

تعداد خیلی زیادی از پادکست های فارسی از این سرویس برای نشر انتشار پادکست شان استفاده می‌کنند و بنده نیز مشترک و کاربر همین سرویسم.


کست باکس

کست باکس (castbox) علاوه بر آن‌که سرویسی شناخته‌شده برای شنیدن پادکست است، امکان بارگزاری و انتشار پادکست را نیز در اختیار کاربران پادکست‌سازش گذاشته. تجربه‌ی چندبار مکاتبه‌ی من با این شرکت نشان می‌دهد که ارزش و اعتبار زیادی برای پادکسترها قائل است و می‌خواهد این وجه از سرویس‌اش را توسعه دهد.

من شخصا از سرویس انتشار کست باکس استفاده نکردم، اما برخی از پادکسترهای ایرانی را می‌شناسم که از آن برای انتشار پادکست شان استفاده می‌کنند.


لیبسین

لیبسین (libsyn) سرویس رایگان ندارد و سرویس پایه‌اش چنددلاری در ماه برای‌تان هزینه دارد. اما امکانات تحلیلی و مدیریتی کم‌نظیری در اختیارتان می‌گذارد که در هیچ‌کدام از سرویس‌های رایگان انتشار پادکست نمی‌توانید نظیرشان را پیدا کنید.

به شخصه اگر امکان پرداخت مستقیم دلاری برایم فراهم بود، بی‌تردید از این سرویس استفاده می‌کردم.


شنوتو

بی‌شک شنوتو بزرگترین سرویس پادکست ایرانی است و میزبان بسیاری از پادکست‌های پرشنونده‌ی فارسی‌ست. سرویس میزبانی و انتشار پادکست شنوتو کاملا رایگان است، اما یک محدودیت عجیب دارد: حداکثر حجم فایل باید تا ۱۲۰ مگابایت باشد!

پس از آن‌که پادکست خود را در شنوتو تعریف کردید، باید با بخش پشتیبانی‌شان تماس بگیرید تا آدرس فید را برای‌تان فعال کنند. پس از آن، ثبت در اپلیکیشن‌های پادکست را انجام دهید.

حسن شنوتو در کنار رایگان بودن آن است که می‌توانید مطمئن باشید هیچوقت تحریم و یا فیلتر نمی‌شوید.


ناملیک

ناملیک هم یک سرویس پادکست ایرانی دیگر است که از سال‌های خیلی دور فعالیت می‌کند. پنل ساده‌ای دارد و نباید از آن انتظار امکانات مفصلی داشته باشید. چندان مطمئن نیستم که به شما فید اختصاصی ارائه می‌دهد و یا نه، فلذا لازم است پیش از انتشار پادکست تان در آن این مساله را سوال کنید.


پیشنهاد کارگاه برای انتشار پادکست

همان‌طور که در چند سطر بالاتر عنوان شد، من کارگاه را در انکر منتشر می‌کنم. اما اگر مساله‌ی پرداخت دلاری برای وجود نداشت، بی‌تردید از لیبسین بهره می‌بردم. مهمترین علت این انتخاب هم، امکان‌های متعدد آماری و تحلیلی libsyn است که مشابه‌اش را در کمتر سرویسی یافتم. از سویی دیگر، تعرفه‌ی ارزانی دارد و حتی با تبدیل ریال هم معقول به نظر می‌رسد.

اما حالا، در بین گزینه‌های رایگان روی میز، فکر می‌کنم که انکر بهینه‌ترین انتخاب ممکن است. دلایل این انتخاب را می‌توانم در گزینه‌های زیر بدانم:

  • رایگان است و به نظر می‌رسد که رایگان باقی می‌ماند
  • محدودیت حجمی و یا زمانی ندارد
  • فید استاندارد ارائه می‌کند
  • پنل کاربری ساده‌ای دارد
  • قابلیت انتقال مخاطبان فید را ارائه می‌دهد

امیدوارم توضیحات این مقاله برای‌تان مفید بوده باشد و توانسته باشید از بین گزینه‌های پیشنهادی، سرویس را انتخاب کنید. همانطور که عرض شد، تنوع سرویس‌های خارجی و غیر رایگان بیش از این‌هاست که با کمی جستجو می‌توانیم به آن‌ها دست یابید.

همچنین، به دلیل تغییر مستمر در شرایط و هزینه‌ها، جزئیات بیشتر را در این خصوص نیاوردم که می‌توانید در سایت رسمی خودشان مطالعه کنید.


سوالات متداول درباره انتشار پادکست

از کدام سرویس انتشار پادکست استفاده کنیم؟

اگر مشکل پرداخت دلاری ندارید، لیبسین گزینه‌ی معقولی به نظر می‌رسد. اگر به دنبال گزینه‌ی رایگانید، انکر را امتحان کنید و اگر می‌خواهید از یک سرویس ایرانی بهره ببرید، شنوتو گزینه‌ی مطلوبی‌ست

استفاده از سرویس‌های انتشار پادکست رایگان هستند؟

هم بله و هم نه. برخی از سرویس‌های میزبانی پادکست هزینه دارند، برخی کاملا رایگان‌اند و برخی تعدادی از امکانات را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. در این مقاله این موضوع را به تفکیک هر سرویس توضیح دادیم.

امکان انتشار پادکست روی هاست شخصی وجود دارد؟

بله، اما چندان ساده نیست و به دلایل متعددی پیشنهاد نمی‌شود. بهتر آن است که اگر اطلاعات فنی بالایی ندارید، خودتان را به دردسر نیاندازید و از سرویس‌های تخصصی میزبانی پادکست استفاده کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
پادکست فارسی | podcast به زبان آدمیزاد!

پادکست به زبان آدمیزاد! هرآنچه که باید درباره پادکست‌ها بدانید + ۱۰ پادکست فارسی پیشنهادی

پادکست چیست؟ اگر تا به امرز با مفهوم پادکست آشنا نبودید و یا به تازگی آن‌را از زبان دیگران شنیدید، به جای درستی رسیدید! این برگه را مرور کنید تا به دنیای اعجازانگیز پادکست فارسی قدم بگذارید. مطمئن باشید که لذت خواهید برد!
ادامه