محیط کاری خوب، درست همان‌طور که باید! ۵ ویژگی یک فضای کاری استاندارد و حرفه‌ای

ویژگی های محیط کاری خوب

حداقل ۸ سال از هرروز را در محیط کار خود سپری می‌کنیم، پس حق داریم که بخواهیم از یک محیط کاری خوب و استاندارد بهره‌مند باشیم. محل کار یکی از پارامترهای تاثیرگذار بر رضایت شغلی ماست. اگر در فضایی کار کنیم که استانداردهای لازم را نداشته باشد، بی‌شک، دچار فرسودگی شغلی خواهیم شد و هیچ بعید نیست که کارمان به استعفا بکشد.

در این مقاله تلاش کردیم که به برخی از ویژگی‌های لازم برای یک محیط کاری خوب اشاره کنیم. پس اگر در آغاز مسیر شغلی تان هستید و بناست طی روزهای آتی اولین روز کاری خود را در محل تازه تجربه کنید یا بنا دارید محل کارتان را تغییر دهید، مقصد خود را با معیارهای زیر تطبیق دهید.


محیط کاری خوبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در این مقاله سعی داریم تا استانداردهای محیط کاری خوب و حرفه‌ای را برشمریم. طبعا، ممکن است همه‌ی پارامترها را در نظر نگرفته باشیم. در ادامه با این گزینه‌ها بیشتر آشنا شوید.

دسترس‌پذیر است

دسترس‌پذیری مفهومی‌ست که در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد و در موضوع محیط کاری نیز دو معنا مختلف می‌توان برای آن در نظر گرفت. اول آن‌که، آمد و شد به محل کار باید برای کارکنان آسان باشد و بتوان با انواع وسایل نقلیه به آن‌جا رفت‌وآمد داشت. از سوی دیگر، حضور در محل کار نیز باید برای افراد دارای معلولیت بهینه شده باشد.

اگر فضای کار شما در جایی از شهر واقع شده که رفت‌وآمد به آن‌جا دشوار است، شرط دسترس‌پذیری را نقض می‌کند. همچنین، اگر کار در آن‌جا برای افراد دارای معلولیت بهینه نیست، مثلا آسانسور ندارد، از منظر دیگری نیازمند بازنگری‌ست.

البته، ممکن در برخی از مشاغل (مثلا واحدهای تولیدی) امکان ایجاد فضای کار در محلی داخل شهر وجود نداشته باشد. در این صورت، کارفرما موظف است که امکانات لازم را جهت تسهیل رفت‌وآمد فراهم کند.

در گفت‌وگو با امید هاشمی درباره‌ی اهمیت دسترس‌پذیری بیشتر گپ زدیم. این اپیزود را می‌توانید در کست‌باکس بشنوید.


فضایی برای استراحت در نظر گرفته شده است

در طول ساعات کار، ممکن است بخواهیم دقایقی را استراحت کنیم و از محیط فضای قدری فاصله بگیرم. یک محیط کاری خوب موقعیتی را برای کارکنان پدید می‌آورد که بتوانند دقایقی را برای رفع خستگی از آن استفاده کنند.


امکاناتی رفاهی را تامین می‌کند

در یک محیط کاری خوب و حرفه‌ای، برخی امکانات رفاهی در اختیار کارکنان قرار می‌گیرد. بسته به ابعاد سازمان و البته تعداد منابع انسانی، این امکانات ممکن است متنوع باشد. از تامین نوشیدنی، میان‌وعده‌های خوراکی و وسایل سرگرم‌کننده می‌توان به عنوان برخی از این امکانات راهی یاد کرد.


دما و نور مناسبی دارد

به تعبیری ساده‌تر، نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. همچنان، نه خیلی روشن است و نه خیلی تاریک! از آن‌جایی که در اکثر محیط‌های کاری، بخش زیادی از زمان را به صورت نشسته و در پشت کامپیوتر به کار مشغول، تامین نور کافی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچین در یک فضای کار حرفه‌ای، دمای هوا نیز متناسب با استانداردها تامین می‌شود.


سلامت اخلاقی و روانی در آن رواج دارد

محیط کاری خوب و حرفه‌ای، فضایی امن و اخلاق‌محور را برای همه‌ی کارکنان پدید می‌آورد. وجود امنیت اخلاقی در محیط کار آن‌قدر مهم است که اگر محل کار از آن بی‌بهره باشد، عملا همه‌ی محاسن دیگرش را بی‌اثر می‌کند.

در فضای کاری اخلاقی برخوردهای زننده‌ی صورت نمی‌گیرد، تبعیض و آزار جنسی انجام نمی‌شود و همگان گفت‌وگویی محترمانه و برابر با هم دارند.


اگر محیط کاری مان مناسب نبود چه باید بکنیم؟

حقیقتا، تامین یک فضای کاری خوب از جمله وظایف کارفرماست. اما در برخی موارد، شما نیز به عنوان کارکنان مجموعه می‌توانید پیگیر و کمک‌رسان باشید.

در اکثر موارد، گفتگو با مسئول مربوطه می‌تواند راهگشا باشد. اگر محل کارتان نور کافی ندارد، کافی‌ست از مسئول منابع انسانی بخواهید که فکری به حالش کند. همچنین اگر مشکلی از بعد اخلاقی برای‌تان پیش آمد، سریعا به مسئول مربوطه اطلاع دهید.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
مشاوره شغلی به زبان آدمیزاد

مشاوره کاری به چه درد می‌خورد؟ همه آن‌چه باید درباره مشاوره حرفه‌ای و کاری بدانیم.

مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند که مسیر شغلی تان را با سرعت و کیفیت بیشتری طی کنید. می‌خواهید بدانید چطور؟ این نوشته را بخواهید تا هم از کارکردهای مشاوره حرفه ای آگاه شوید و هم بدانید که یک مشاور شغلی خود چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.
ادامه
Total
0
Share