سه پیشنهاد برای کاهش استرس روز اول کار

استرس روز اول کار

هفته‌ی آینده قرار است که کار خود را در شرکت جدید آغاز کنید و از همین حالا استرس روز اول کار شما را در بر گرفته. یک نفس عمیق بکشید! شما تنها نیستید!

مهم نیست که چندسال تجربه کاری دارید و یا این چندمین شرکتی‌ست که بناست کار در آن را آغاز کنید. حضور در یک سازمان تازه و معاشرت با آدم‌های جدید، همیشه و در همه‌حال استرس و تشویش به همراه دارد. اتفاقا اگر حد معقولی از استرس را نداشته باشید است که باید نگران شوید.

با این دلگرمی، چند پیشنهاد ساده و سرراست برای آغاز کار در سازمان جدید نوشتیم که می‌تواند استرس روز اول کار را تا حد مطلوبی کاهش دهد. شما نیز اگر پیشنهادی داشتید، در بخش نظرات بنویسید تا دیگران نیز استفاده کنند.


صبح کمی زودتر از همیشه بیدار شوید

اگر مثلِ منِ نویسنده‌ی این خطوط بیدار شدن برای‌تان کارِ دشواری‌ست، هیچ بعید نیست که خواب بمانید و استرس روز اول کار خود را با تشویش حاصل از تاخیر چندبرابر کنید!

طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح حداقل نیم ساعت پیش از زمان برآورد شده از منزل خارج شوید و زودتر از زمان تعریف شده در محل کار حاضر باشید. هیچ ایرادی ندارد که در نخستین روز کار جزء اولین نفراتی باشید که به محل کار وارد می‌شود.

با حضور به موقع -و حتی زودتر- در محل کار، هم از استرس اولین روز کاری تان کم می‌کنید و هم این فرصت یک‌باره با دفتر کاری پر از آدم‌های تازه روبرو نمی‌شوید


برای برقراری ارتباط با دیگران پیش‌قدم شوید

معمولا اولین تماس‌های چشمی و ارتباط کلامی با همکاران تازه برای نخستین‌بار آسان نیست و حتی با کمی تنش همراه است. نه نام یکدیگر را می‌دانید، نه از سمت هم مطلع‌اید و نه از خصلت‌ها و شخصیت‌های‌شان آگاهی دارید. برای آن‌که استرس روز اول کار را کاهش دهید، در مواجهه با آدم‌های جدید از استراتژی حمله به جای دفاع استفاده کنید!

به‌جای آن‌که منتظر آیین معارفه بمانید، به افرادی‌که نگاه‌تان با هم تلاقی پیدا می‌کند، سلام کنید. باور کنید که تاثیری که می‌تواند اولین مواجهه‌ی شما در ذهن دیگران بگذارد، قابل توصیف نیست.


سوال کنید، سوال کنید و سوال کنید

اگر کمی دقیق‌تر به علت استرس روز اول کار خود نگاه کنید، در می‌یابید که مهمترین دلیل‌اش علامت سوال‌های بسیاری‌ست که در ذهن دارید. مدیران سازمان کدام‌اند؟ چطور با بقیه تعامل کنم؟ هم‌تیمی‌های من کدام‌اند؟ دستگاه قهوه‌ساز کجاست؟

ممکن است مدیر منابع انسانی محل کار تازه روال مشخصی را برای آنبورد شدن همکاران جدید طراحی کرده باشد و در ابتدا، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و راهنماها را به شما تحویل دهد. با این‌حال، به آن‌ها اکتفا نکنید و سوال‌های‌تان را طرح نمائید. اولین سوال‌تان هم باید این باشد: سوالاتم را از چه کسی بپرسم؟

اگر در تیم منابع انسانی مشغولید، گفتگو با واهاگن سرکیسیان و توضیحات‌اش در خصوص آنبوردینگ را در کست باکس بشنوید. راهنمای کست باکس

سوال پرسیدن نه تنها استرس روز اول کار شما را تقلیل می‌دهد، که موجب می‌شود به بهانه‌ی طرح مساله و سوال از دیگران، ارتباطات خود را نیز به آهستگی ایجاد کنید.


امیدواریم روز اول کاری خود را با خوشی به پایان برسانید و از استرس طبیعی آن در همان ساعات اولیه رهایی یابید.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share