آشنایی با سرویس میزبانی پادکست Acast | آیا ای کست گزینه‌ی مناسبی برای انتشار پادکست ماست؟

acast | ای کست

پس از آن‌که انکر دسترسی کاربران ایرانی به این سرویس را محدود کرد، پادکست‌سازهای بسیاری با مساله و چالش روبرو شدند. انتخاب سرویس میزبانی پادکست با کیفیت که بتواند از تیغ فیلتر و خط تحریم در امان باشد، مساله‌ی اصلی است. سرویس پادکست ای کست / Acast یکی از گزینه‌های روز میز است. نگاهی به این سرویس انداختیم تا ببینیم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای مهاجرت از انر باشد و یا نه.

اگر بنای تغییر هاست پادکست خود را دارید و می‌خواهید به ای کست مهاجرت کنید، این مقاله را مطالعه کنید تا بیشتر با این سرویس سوئدی آشنا شوید.


آشنایی با شرکت Acast

acast podcast service | ای کست
سرویس ای کست | Acast

هرچند شرکت انکر هنوز پاسخ درستی به دلیل محدود کردن کاربران ایرانی نداده، اما به نظر می‌رسد سیاست‌های مالک آن یعنی اسپاتیفای بر این مساله بی اثر نیست. از همین رو، شناخت بهتر از شرکت ای کست می‌تواند کمک شایانی به تصمیم درباره‌ی مهاجرت به آن بکند.

ای کست (Acast) نیز همانند اسپاتیفای (و انکر) شرکتی سوئدی به حساب می‌آید که از سال ۲۰۱۳ کار خودش را آغاز کرده. در طی این سال‌ها، خود را به عنوان سرویسی تخصصی در حوزه میزبانی پادکست مطرح ساخته. آنطور که از اطلاعات این شرکت بر می‌آید، سرمایه‌گذاران ای کست تماما سوئدی هستند و تا کنون اقدام به جذب سرمایه از آمریکا نکرده. این مساله شاید بتواند خطر تحریم‌های احتمالی در آینده را کمتر کند.

ای کست از سال ۲۰۱۹ سرویس میزبانی رایگان پادکست را هم به سرویس‌های غیررایگان اش اضافه کرد. با بررسی سایت acast اینطور به نظر می‌رسد که تمرکز زیادی روی جذب محتوا دارد و می‌خواهد خود را به عنوان راهبر بازار محتوای پادکست در جهان بشناساند.

ای کست مدعی‌ است که چهل هزار پادکست را میزبانی می‌کند. همینطور این مجموعه در بیش از ۱۰ کشور دنیا دفتر کار دارد و تیمی ۴۰۰ نفره آن‌را راهبری می‌کنند.

آمارهای ای کست

ای کست فقط سرویس میزبانی پادکست نیست و دستی بر تولید محتوا و ساخت پادکست دارد. Acast با چند آژانس محتوایی در سراسر جهان همکاری دارد و به عنوان تهیه کننده با پادکست های مختلفی همکار است. ای کست همچنین زیرساخت مفصلی برای جذب و نشر تبلیغات در پادکست‌ها فراهم کرده و به نظر می‌رسد نگاه بلندمدت‌اش حضور بیشتر در این فضاست.

با مراجعه به وبسایت این شرکت می‌توانید اطلاعات بیشتری از آن کسب کنید.


Acast چه ویژگی‌هایی دارد؟

در نگاه و بررسی اول می‌توان امکانات ای کست را در قیاس با سرویس‌های رایگان میزبانی پادکست دیگر یک سرو گردن بالاتر قلمداد کرد. تمام آن‌چه به عنوان پادکستر نیاز داشته باشید در Acast وجود دارد. محیط کاربری جذابی دارد و کار با آن راحت است. در نسخه رایگان، نگران محدودیت حجم نیستید و می‌توانید هر چه می‌خواهید اپیزود منتشر کنید!

با پرداخت ۱۲ دلار در ماه امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد. مثلا می‌توانید به صورت خودکار پادکست خود را در یوتوب هم منتشر کنید و بیشتر از یک پادکست را میزبانی نمائید. همچنین در نسخه‌های غیر رایگان می‌توانید تیم پادکست خود را داشته باشید و مستقیما با سرویس‌هایی مثل آمازون، گوگل و.. ارتباط (integration) برقرار کنید.

در ادامه به مرور برخی از مهمترین ویژگی‌های Acast انداختیم.


سرویس رایگان

شاید مهمترین ویژگی این سرویس برای ما، برخورداری از سطح کاربری رایگان باشد. ای کست بر خلاف بسیاری دیگر از سرویس‌های میزبانی پادکست حرفه‌ای، امکان بهره‌مندی نامحدود از سطح رایگان را در نظر گرفته است. طبعا همه‌ی امکانات سرویس در این سطح فعال نیست، اما هرآنچه برای آغاز کار لازم داشته باشید را تامین می‌کند.

تنها محدودیت که ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد، حداکثر حجم فایل ۱۵۰ مگابایتی است. اگر هر اپیزود شما بیش از یک‌ونیم ساعت زمان دارد و می‌خواهید پادکست‌تان را با کیفیت ۳۲۰ منتشر کنید، ممکن است به مساله بر بخورید.


انتقال آسان

با چند کلیک ساده می‌توانید پادکست خود را از هر میزبان دیگری که اکنون دارید به acast منتقل کنید. کافی‌ست آدرس فید پادکست خود را داشته باشید، باقی کار در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود.


امکانات مناسب

ای کست امکانات متنوع و جذابی در اختیارتان قرار می‌دهد. مثلا می‌توانید برای ابتدا و انتهای اپیزودهای پادکست‌تان یک فایل ثابت در نظر بگیرید. یا می‌توانید نشانی فید پادکست تان را به دلخواه تغییر دهید. از سویی دیگر، Acast امکان زمان‌بندی انتشار پادکست را نیز در نظر گرفته و یک سایت اولیه نیز به پادکست تان می‌دهد.

پلیر اختصاصی

یکی از مزیت های جذاب ای کست امکان ایجاد پلیر اختصاصی و متناسب با مطلوب شماست. با کمک Acast می‌توانید رنگ و اندازه و حتی فونت پلیر پادکست را شخصی‌سازی کرده و در سایت‌تان درج کنید.


جمع بندی: از ای کست استفاده کنیم یا نه؟

در یک جهان آرمانی که در آن نگران تحریم و فیلتر نیستیم، Acast سرویس مطلوبی به نظر می‌رسد. پشتوانه‌ی خوبی دارد، برنامه‌اش برای حضور در بازار پادکست ها بلندمدت است و کارنامه‌ی قابل قبولی نیز دارد. اما در جهان غیر ایده‌آل ما، مهمترین نگرانی در استفاده از این سرویس، همان مواردی‌ست که عرض شد.

به نظر می‌رسد با توجه به ساختار سهامدار و پایگاه اصلی این شرکت، حداقل تهدید کمتری را برای مواجهه با تحریم خواهیم داشت. اما هیچ‌چیز غیر ممکن است.

تنها خبر خوب آنکه، انتقال میزبانی پادکست از سرویسی به سرویسی دیگر آن‌چنان دشوار نیست و در صورت بروز مساله می‌شود در زمانی کوتاه آن‌را مرتفع کرد.


اگر شما نیز از انکر برای میزبانی پادکست خود استفاده می‌کردید، قطعا با افت شدید مخاطب روبرو شدید. چرا که مخاطبان شما نمی‌توانند بدون تغییر آی‌پی به شنیدن پادکست شما مشغول شوند. به همین علت، به نظر می‌رسد که تغییر سرویس میزبانی پادکست لازم است و در این شرایط، ای کست مطلوب‌ترین گزینه‌ی در دسترس است.

کارگاه نیز طی روزهای آتی به این سرویس منتقل خواهد شد. سعی می‌کنیم تجربه این تغییر را در نوشته‌های آتی با شما به اشتراک بگذاریم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
11 بازخورد
  1. سلام و ممنونم از بازخوردتون
   سعی کردیم تا حد امکان فرایند را شفاف توضیح بدیم. اگر بگید دقیقا در کدوم مرحله به توضیح بیشتری نیاز هست حتما به متن اضافه میکنیم

 1. سلام.
  شاید من اولین نفری بودم که متوجه شدم انکر آی‌پی ایران رو مسدود کرده! در همون ساعات ابتدایی بلافاصله دنبال راه حل بودم. به acast و حتی Castbox فکر کردم! هرچه برانداز کردم کست‌باکس رو در قامت هاست ندیدم! در مورد acast اصلا مطمئن نبودم و البته اطلاعاتی راجع به سهامداران و… نداشتم. به همین دلیل فعلا از سرویس ناملیک استفاده میکنم! فعلا فقط امکان ارتباط با کست‌باکس و گوگل‌پلی و تهران پادکست رو پیدا کردم و آدرس فید ناملیک رو جایگزین فید انکر کردم تا پادکست در دسترس قرار بگیره. برای باقی پلتفرم‌ها مثل رادیو پابلیک فعلا راهی پیدا نکردم.
  ناملیک از نظر آماری، نیاز پادکستر رو برطرف نمیکنه اما تصور می‌کنم فعلا کار راه‌انداز باشه! حداقل تحریم در کار نیست!

  1. من یک پادکستر تازه کار هستم. خیلی دنبال این بودم که یک هاست خوب پیدا کنم. از هاست های رایگان انکر خیلی توجه ام رو جلب کرده بود اما متاسفانه فهمیدم تحریم شدیم و… استفاده از هاست های دارای هزینه هم برام مقدور نبود. تا اینکه به صورت اتفاقی با سایت شما و هاست ای کست آشنا شدم. خیلی زیاد خوشحال شدم که بالاخره تونستم اون هاستی که مد نظرم بود از لحاظ کمیت و کیفیت و همینطور به شرایطم میخورد رو به کمک شما عزیز پیدا کنم. انگیزه خیلی خوبی بهم دادین برای شروع پادکستم. خدا خیرتون بده. براتون ارزوی موفقیت و سربلندی میکنم و بی نهایت ممنونم از شما.

 2. مشکل بزرگی که در acast وجود داره مشکلی هست که اوایل در انکر وجود داشت! در فید acast ایمیل پادکستر وجود نداره و عملا فید حاوی ایمیل خودساخته این سرویس هستش که سرویس رو بعنوان مالک معرفی میکنه!

  1. سلام. در بخش تنظیمات ای کست می‌تونید ایمیل شخصی خودتون رو فعال کنید. در انکر هم البته این امکان وجود داشت. اما در هر دو سرویس به صورت پیش‌فرض وجود نداره و بایستی در تنظبمات فعال کنید.

 3. سلام
  وقتی در انکر من پادکست ،پادکستم رو منتشر میکنم ،تو‌گوگل پادکست و اپل پادکست و سرویسهای دیگه هم‌اتوماتیک‌منتشر میشه
  اکر منتقل کنم به acast,برای انتشار در این سرویسها باید مجدد درخواست بدم؟

 4. من هرکار میکنم نمیتونم اکانت بسازم مدام میگه باید حساب خارجی داشته باشم درصورتی که من پلن رایگانشو انتخاب کردم کاش یکی بگه چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
اپلیکیشن رایگان castbox

آموزش اپلیکیشن کست باکس | راهنمای قدم به قدم استفاده از اپلیکیشن پادکست castbox

اپلیکیشن castbox را شاید بتوان بهترین اپلیکیشن پادکست دانست، چرا که بهترین پادکست های فارسی در آن قابل شنیدن است و به عنوان یک اپلیکیشن پادکست رایگان امکاناتی جذاب دارد. این مطلب آموزش کامل تصویری استفاده از آن‌را برای‌تان تدارک دیدم تا ساده‌تر بتوانید از دنیای هیجان‌انگیز پادکست‌ها لذت ببرید.
ادامه
Total
0
Share