اقتصاد شادکامی: نگاهی تازه به مفاهیم ثروت و بهروزی | بهروز نوری | مترجم، مدیر بخش انرژی موسسه منابع جهان

ثروت چیست؟ شادکامی و بهروزی به‌ چه معناست؟ رقابت یعنی چه؟ این‌ها، برخی از سوالاتی است که نویسنده‌ی کتاب اقتصاد شادکامی یعنی مارک آنیلیسکی سعی بر پاسخ‌شان دارد. با نگاهی جدی و عمیق به مساله‌ی محیط زیست و تغییرات اقلیمی. بهروز نوری با دغدغه‌های «سبز» خود این اثر را ترجمه و روانه‌ی بازار کتاب کرده. با او درباره‌ی این کتاب و مسیر شغلی و زندگی‌اش که وام‌دار و متاثر از این اثر است، گفت‌وگو کردم.
بهروز نوری مترجم کتاب اقتصاد شادکامی

بهروز نوری را از خیلی سال پیش می‌شناسم. از زمانی‌که در شرکت نفت فعال بود و هم‌زمان، دغدغه‌های محیط زیستی داشت. مدتی از هم خبر نداشتیم تا فهمیدم در موسسه‌ای بین‌المللی که در کارِ کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای فعال است، مشغول به‌کار شده. کمی درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب تازه‌اش، اقتصاد شادکامی گپ زدیم و فهمیدم چه‌قدر متنِ این اثر با شیوه‌ی زیست و کار کردنش همگام است. آن‌چه در این اپیزود طولانی می‌شنوید، ترکیبی از شرح مسیر کاری و زندگی بهروز نوری با معرفی کتاب است.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

اقتصاد شادکامی یعنی چه؟

اقتصاد شادکامی با ترجمه بهروز نوری

اگر مترجم این اثر شخصی جز بهروز نوری بود و پیش از این از او ترجمه‌ی کتاب «شغل خوب، شغل پوچ» را نخوانده بودم، هیچ بعید نبود که سروقت کتاب نروم و از عنوان کتاب، محتوایش را قضاوت نکنم.

عنوان کتاب اقتصاد شادکامی حداقل برای من، تداعی‌گر آن‌دسته از کتاب‌های خودیاری است که محتوا، جذبه و کشش عنوان را ندارند. اما در این‌باره، خوشبختانه، از قضاوت اولیه گذشتم و در کتاب چرخیدم.

مارک آنیلیسکی (که به اشتباه روی جلد مارک آلینسکی درج شده) نویسنده‌ای پرکار است و عناوین مختلفی با درون‌مایه‌هایی نزدیک به‌هم دارد. نگاهش یه اقتصاد، فرهنگ، کسب‌وکار و سیاست «شادکامی» محور است و تأمل ویژه‌ای به مسائل زیست‌محیطی دارد.

کتاب حاضر بنا دارد بسیاری از مفاهیمی که با معنای‌شان خو گرفته‌ایم را به چالش بکشد و بازتعریف کرد. مفاهیمی همچون ثروت، خوشبختی، بهروزی، رقابت و پیشرفت. برای ارائه‌ی ترجمانِ تازه، دست به دامن فلسلفه و تاریخ می‌شود سعی می‌کند از آموزه‌های کهن بهره بگیرد. تلاشش اما محدود به این مقدار نیست و از «علم» هم با همه‌ی تعاریف مدرن و معاصرش بهره می‌گیرد. در یک گزاره‌ی کلی می‌توان این‌طور گفت که مارک آلینسکی در کتاب اقتصاد شادکامی می‌خواهد نه وقت تعاریف‌مان را تغییر دهد، که بر مبنای تعاریف تازه، سبک تازه‌ای از نگاه به جهان را هم پیشنهاد کند.

در این کتاب، ثروت به انواعش مساله است و محدود به ثروتِ مالی (به‌معنای پول) نیست. او چند ثروت مختلف را معرفی می‌کند و توضیح می‌دهد چرا برای هرکدام از ما، بسته به جغرافیای محل زیست‌مان و مطلوباتی‌که از آینده داریم، یک ترکیب منحصر به‌فرد از ثروت کار می‌کند. به نگاه آلینسکی آن‌چه ورای ثروت اهمیت دارد، بهروزی (well-being) است که راه رسیدن به آن از مسیر توجه به ثروت‌های هفتگانه میسر می‌شود.

بهروز نوری ترجمه‌ی قابل قبول از اثر ساخته. نثری روان و خوش‌خوان که در به‌نگارش نویسنده نزدیک است و خواندش را ملال‌آور نمی‌کند. پیشنهاد می‌کند کتاب را بخوانید. سوال‌های بسیاری پیش روی‌تان قرار می‌دهد که ممکن است در شکل نگاه‌تان به پیرامون اثر کند.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
ریحانه وحیدیان

ریحانه وحیدیان | پژوهشگر و کنشگر شهری | استعفا از کار دولتی پس از ۱۴ سال

کار دولتی برای بسیاری از ما، غایتِ موقعیت شغلی مطلوب است. خاصه اگر در سازمانی همچون شهرداری و در سمتی مدیریتی باشد. ریحانه وحیدیان که تجربه‌ی حضور در شهرداری تهران و وزارت فناوری اطلاعات را در سطوح ارشد داشته، پس از چهارده سال کار در نهادهای دولتی تصمیم گرفته که مسیر شغلی اش را در بخش خصوصی ادامه دهد. در این اپیزود درباره‌ی دلایل این تصمیم گپ زدیم.
ادامه
کتاتون سپهری مربی منتور کارآفرینی

منتور و مربی کارآفرینی | کتایون سپهری | کارآفرینی برای اقشار آسیب‌پذیر: بیم‌ها و امیدها

کتایون سپهری برای همه‌ی کسانی که در فضای کارآفرینی ایران فعال‌اند، به عنوان فردی پرانرژی و فعال شناخته شده‌ست. او در رویدادهای پرشماری به عنوان منتور و یا داور فعال بوده و در سال‌های اخیر بیشتر بر توسعه‌ی کارآفرینی روستایی و اقشار آسیب‌پذیر متمرکز بوده. در این گفتگو پیرامون مسیر شغلی او گپ زدیم و از تجربه‌های جذابش در این سه دهه شنیدیم.
ادامه

این پیام فقط یک‌بار ظاهر میشه!

پادکست کارگاه هر هفته با یک متخصص گفت‌وگو می‌کنه و از تجارب حرفه‌ایش می‌پرسه. با اشتراک رایگان پادکست کارگاه، هرشنبه می‌تونی تجربه‌های جذابی رو بشنوی و مسیر شغلی و زندگی‌تو بهبود بدی. کافیه توی اپلیکیشن Castbox دنبال «کارگاه» بگردی یا روی لینک زیر کلیک کنی.

Total
0
Share