مزدک پاکزاد | مدیرعامل اسمارتک | بازار مارکتینگ تکنولوژی در ایران به کدام سمت می‌رود؟

اسمارتک بازوی مارکتینگ تکنولوژی دیجی کالاست که علاوه بر ارائه‌ی سرویس به شرکت‌های این گروه، مشتریانی خارج از این خانواده نیز دارد. با مزدک پاکزاد، مدیرعامل این شرکت درباره‌ی آینده‌ی صنعت مارکتینگ تکنولوژی در ایران گفت‌وگو کردم.
مزدک پادکزاد مدیرعامل اسمارتک

اسمارتک، بازوی مارکتینگ تکنولوژی دیجی‌کالا و شرکت‌های وابسته به آن نظیر فیدیبو و دیجی‌کالا جت است. اما مشتریان‌اش محدود به خانواده‌ی دیجی‌کالا نیست و به‌عنوان یک سرویس مستقل، با کسب‌وکارهای دیگری نیز همکار است. اسمارتک محصولات مختلفی را در حوزه‌ی Martech توسعه داده و به‌تازگی، سرویس «ادتریس» را نیز خریده است. با این‌وجود، شرکتی کم‌خبر و کم‌صداست و کمتر می‌توان نشانی از این مجموعه در رسانه‌ها پیدا کرد. مزدک پادکزاد در یکی از روزهای میانه‌ی تابستان، میزبان من در دفتر کارش شد درباره‌ی علت این کم‌صدایی و موضوعات دیگر گپ بزنیم.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

دفتر کار اسمارتک در شهرک غرب تهران است. در کوچه‌ای که به نسبت آن محدوده، خلوت به حساب می‌آید و در کمال تعجب می‌شد در میانه‌ی یک ‌روز کاری در آن جای پارک پیدا کرد. پس از آن‌که از در شرکت عبور می‌کنید، با یک حیات مشجر مواجه می‌شوید که حداقل یکی-دو درجه دمای هوای‌اش از کوچه پایین‌تر است. یک استخر کوچک و خالی هم چشم‌تان را می‌گیرد و از خودتان می‌پرسید که چرا آب ندارد؟ و خیلی زود پاسخ را حدس می‌زنید.

اتاق کار مزدک پادکزاد در طبقه‌ی دوم ساختمان است. چنددقیقه‌ای در لابی طبقه اول که پشت به فضای open office شرکت است منتظر می‌مانم. آدم‌ها، پشت به پشت، پشتِ لپ‌تاپ‌های‌شان نشسته و کار می‌کنند. چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ نفر به چشم‌ام می‌آید که از عدد ۱۲۰ نفری که مزدک در طی گفت‌وگو به آن اشاره کمتر، کمتر می‌آید. کاش یادم مانده بود و پرسیده بودم که باقی آدم‌ها به دورکاری مشغول‌اند یا در طبقات دیگری نشسته‌اند.


رقابتی در کار است؟

در بازار ایران، چند شرکت مختلف به حوزه‌ی مارکتینگ تکنولوژی ورود کرده‌اند. برخی از آن نام‌ها دیگری در میان نیستند و برخی دیگر، حضور فعالی (حداقل در سطح رسانه) دارند. با این‌حال، به‌دلیل هزینه‌های نسبتا بالای این سرویس‌ها، طیف کسب‌وکارهایی که می‌توانند از سرویس‌های این حوزه استفاده کنند محدود است.

وضعیت اینترنت و عدم امکان پیش‌بینی آینده‌اش، کوچک بودن بازار، وجود رقبای خارجی (با وجود تحریم‌ها) در بازار و مساله‌ی جدی «اعتماد» به سرویس‌های وطنی، به‌نظر، مسائلی‌است که رشد این حوزه را کند و شاید ناممکن می‌کند. گفت‌وگو با مزدک را از همین‌جا آغاز کردم و سعی کردم فهم بهتری از بازار سرویس‌های عرصه‌ی بازاریابی دیجیتال پیدا کنم.

گفت‌وگو با مزدک پادکزاد محدود به همین موضوع نماند و به سمت و سوهای دیگری نیز کشیده شد. از پیچیدگی‌های حوزه‌ی منابع انسانی در شرکتی که قاطبه‌ی نفرات‌اش را نیروهای فنی تشکیل می‌دهند، چالش‌های کار با سازمان‌های بزرگ به‌عنوان مشتری و پیش‌بینی‌اش از آتیه‌ی این صنعت، دیگر بخش‌های گفت‌وگوی‌مان را تشکیل داد.


شنیدن این گفت‌وگو می‌تواند برای فعالان حوزه‌ی بازاریابی و خصوصا بازاریابی دیجیتال مفید باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
وحید رجبلو

وحید رجبلو | در ستایش زندگی

وحید رجبلو کارآفرینی دارای معلولیت است که به تازگی برای طی مراحل درمان بیماری پیش‌رونده‌اش به آمریکا مهاجرت کرده. با او درباره‌ی داستان توانیتو، مشکلات معلولان در ایران، برنامه‌اش برای آینده و برخی حواشی دیگر گپ زدم.
ادامه
میثم زرگرپور

سرمایه‌گذاری خطرپذیر: بیم‌ها و امیدها | میثم زرگرپور | مدیرعامل CInvest

میثم زرگرپور در سال‌های اخیر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلفی همکاری داشته و در جریان سرمایه‌پذیری استارتاپ‌های مختلفی بوده است. با او درباره‌ی وضعیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در بازار ایران گپ زدم تا از زاویه‌ی نگاه سرمایه‌گذاران، به مشکلات موجود نظر بیاندازیم.
ادامه
مهران ضیابری

هوش مصنوعی چه مشاغلی را از بین می‌برد؟ | مهران ضیابری | مدیرعامل ترگمان

سرویس ChatGPT باعث شد تا دوباره صحبت درباره‌ی هوش مصنوعی و فرصت‌ها و تهدیدهای برآمده از آنداغ شود. با مهران ضیابری از آینده هوش مصنوعی صحبت کردیم و پیرامون مشاغللی که این تکنولوژی تهدیدشان می‌کند، حرف زدیم.
ادامه

این پیام فقط یک‌بار ظاهر میشه!

پادکست کارگاه هر هفته با یک متخصص گفت‌وگو می‌کنه و از تجارب حرفه‌ایش می‌پرسه. با اشتراک رایگان پادکست کارگاه، هرشنبه می‌تونی تجربه‌های جذابی رو بشنوی و مسیر شغلی و زندگی‌تو بهبود بدی. کافیه توی اپلیکیشن Castbox دنبال «کارگاه» بگردی یا روی لینک زیر کلیک کنی.

Total
0
Share