چگونه با افراد دشوار تعامل کنیم؟ ۱۰ شیوه‌ی کاربردی برای ارتباط با آدم‌های بدقلق!

ارتباط با افراد دشوار

همگی ما در تمامی مراحل زندگی برخورد با افراد دشوار را تجربه می‌کنیم. اغلب ما در محل کار با افراد دشوار مواجه شده‌ایم، گاهی اوقات آن‌ها سرپرست یا همکار و هم‌تیمی ما هستند یا حتی ممکن است کارمند بخش دیگری باشند!

حتی ممکن است اینگونه افراد عضوی از خانواده ما باشند. در هر صورت کار با اینگونه افراد چالش‌هایی را برای ما ایجاد خواهد کرد.

چرا تعامل با برخی افراد دشوار است؟

به‌طور قطع پاسخ آسانی برای این وجود ندارد که چرا برخورد با برخی افراد دشوار است. دلایل متفاوتی توسط مردم مطرح می‌شود، همه ما دارای ویژگی‌های متفاوتی هستیم و گاهی اوقات همین هم عجیب است، که با یکدیگر کنار می‌آییم.

به جای آنالیز اینکه چرا برخی از افراد تا این حد سرسخت هستند، بهتر است بر روی چیزهایی تمرکز کنیم که قابل کنترل هستند. در ادامه با ۱۰ تکنیک اختصاصی برای برخورد با افراد دشوار همراه شوید:

مهربان‌تر باشید

هنگام برخورد با افراد دشوار، واکنش درونی ما این است که ما هم سخت باشیم. در برخورد با افرادی که حالت حمله‌کنندگی دارند واکنش شما رفتن به فاز دفاعی یا حمله متقابل است. اگر کمی مهربان باشید نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

وقتی دو نفر با یکدیگر مشکل دارند، هیچ کاری به سرانجام نخواهد رسید. از سوی دیگر، وقتی بارها و بارها با یک فرد سرسخت، با مهربانی برخورد می‌کنید، اوضاع به مرور تغییر خواهد کرد و شما می‌توانید آسان‌تر به هدف خود برسید. این یکی از تکنیک‌های برتر برای برخورد با افراد دشوار است.

دلسوز باشید

تا حالا زیاد برای شما پیش آمده است که وقتی مشکلات مردم را می‌شنوید و آن‌ها را با مسائل خود مقایسه می‌کنید، حق را به طرف مقابل خواهید داد. نکته این است که هیچ‌کدام از ما واقعا نمی‌دانیم که دیگران در چه وضعیتی قرار دارند.

زمان برخورد با افراد دشوار، به این فکر کنید که چه چیزی باعث بروز چنین رفتاری در آن‌ها شده است. شما با این نحوه تفکر، اگر هم نمی‌توانید مسئله را حل کنید بر شدت آن نخواهید افزود. بسیاری از مواقع وقتی که با فرد مشکل‌دار به‌صورت دلسوزانه برخورد می‌کنیم، از او پاسخ مثبتی دریافت می‌کنید. دلسوزی و محبت می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

به دنبال چیزهای مشترک باشید

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که چگونه وقتی برای اولین بار با کسی صحبت می‌کنید، پیدا کردن نقاط مشترک باعث ایجاد یک ارتباط اولیه قوی می‌شود. همه ما دوست داریم که عضوی از گروه‌هایی شویم که به آن تعلق داریم. این یک تکنیک تخصصی بی‌نظیر برای برخورد با افراد دشوار است.

پیدا کردن نقاط اشتراک کار سختی نیست، هم‌دانشگاهی بودن، داشتن دو دختر نوجوان، داشتن تخصص مشابه و… می‌تواند وجوه اشتراک ما با دیگران باشد. این اشتراک‌ها، امکان مکالمه راحت‌تر را فراهم می‌آورد.


آرام باش

آیا تا به حال از همکاران‌تان یک پیام کاری غیرمنعطف و خشن دریافت کرده‌اید؟

همکاری با افراد دشوار در یک پروژه مشترک کاری، سخت است. اینطور افراد حتی ممکن است با سختی‌گیری‌های خود موضوعات ساده را هم به شدت پیچیده کنند.
در چنین شرایطی یک مکث کوتاه کنید تا کمی آرام شوید و سپس پاسخ دهید. پاسخ‌گویی بلافاصله تنها می‌تواند اوضاع را خراب‌تر کند. توانایی حفظ آرامش در برخورد با افراد دشوار، کمک زیادی به شما خواهد کرد.

شرایط خود را به اشتراک بگذارید

در بسیاری از اوقات، اینکه در برخورد با افراد دشوار، شرایط خودتان را بیان کنید، می‌تواند اوضاع را تغییر دهد. مخصوصا در شرایطی که تعامل با فرد دشوار تنها راه‌حل شما است.

برخی از افراد درگیر یک سناریو مشخص می‌شوند و سوالات ثابت و رفتارهای خاص از خود بروز می‌دهند. اگر بتوانید در هر شرایطی یک رفتار متناسب از خود بروز دهید، می‌توانید با توجه به شرایط برخورد بهتری با افراد دشوار داشته باشید.

به‌عنوان مثال می‌توانید به آن‌ها بگویید که ماه‌ها است که در حال تلاش برای حل مشکلی هستید و راهکارهای مختلفی را امتحان کرده ولی به جایی نرسیده‌اید و به کمک او نیاز دارید. برخی اوقات این تنها چیزی است که برای باز کردن دروازه‌های همدلی با افراد دشوار کارساز است. امتحان کنید!

همچنین بخوانید: مهارت همدلی | چگونه با همکاران خود ارتباطاتی عمیق بسازیم؟

با احترام رفتار کنید

هیچ کس پیدا نمی‌شود که دوست داشته باشد با او مانند احمق‌ها یا افراد بی‌کفایت برخورد کنند. زمان برخورد با افراد دشوار همیشه رعایت احترام را در سرلوحه رفتار خود قرار دهید. وقتی شروع به حمله به کسی کردید و با او به صورت احمقانه رفتار نمودید، از طرف او نیز باید انتظار هر رفتاری را داشته باشید.

بی‌احترامی به دیگران در هر شرایطی، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند و تمایل طرف مقابل را برای انجام کاری برای شما از بین می‌برد. این قانون طلایی را همیشه به خاطر داشته باشید که “با دیگران آن‌گونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.”

آن را نادیده بگیر

یک راهکاری که می‌تواند در بسیاری از مواقع کمک زیادی به شما بکند، عدم تعامل با افراد منفی‌نگر است. زیرا این افراد تنها به شما افکار منفی را انتقال می‌دهند که شما هیچ نیازی به آن ندارید. از همین رو، خیلی از اوقات در برخورد با افراد دشوار بهترین کار نادیده گرفتن یا اجتناب از ارتباط با آن‌ها است. به عنوان مثال اگر همکاری دارید که مجبور نیستید با او کار کنید، می‌توانید به سادگی از ارتباط با وی چشم‌پوشی کنید.

همین استراتژی را می‌توانید در مورد برخی از همسایگان، دوستان، فروشندگان کالا یا حتی مشتریان‌تان به‌کار گیرید. گاهی اوقات مشتریان مشکل‌دار، ارزش زیادی برای انجام معامله ندارند. نیازهای آن‌ها می‌تواند در جایی دیگر برآورده شود، شما می‌توانید با احترام به آن‌ها اطلاع دهید که بهتر است نیازهای خود را از جای دیگری تهیه کنند.


بر روی آن چیزی تمرکز کنید که در کنترل شما است

در زندگی بر روی خیلی چیزها امکان کنترل داریم و البته خیلی از مسائل هم در کنترل ما نیستند. همیشه باید تمرکز خود را بر روی آن چیزی بگذاریم که در کنترل ما است. هنگام برخورد با افراد دشوار با آنچه فکر کنید که امکان کنترل آن را دارید.

در بعضی از موارد می‌توانید برای ارتباط با افراد مشکل از یک واسطه استفاده کنید که ارتباط خوبی با او دارد.
به‌عنوان مثال اگر قصد دریافت کمک درباره موضوعی از فردی را دارید که حاضر نیست با شما همکاری کنند، بهتر است به دنبال یافتن فرد جایگزین یا راهکار دیگری باشید و زیاد زمان و فکر خود را درگیر ایجاد ارتباط با فرد دشوار نکنید.

به خودت نگاه کن

خیلی از اوقات در برخورد با افراد دشوار بهتر است نگاهی به خودمان بیندازیم. آیا رفتاری داریم که ارتباط ما را با افراد دشوار پیچیده‌تر می‌کند؟

به‌عنوان مثال ممکن است ما در ذهن خود مسائل مختلفی داشته باشیم و در برخورد با ‌یک فرد دشوار با پاسخ‌های کوتاه و تحقیرآمیز باعث آشفتگی بیشتر او شویم. به همین دلیل بهتر است در برخورد با افراد دشوار به نحوه تعامل و رفتارهای خود با آنان توجه بیشتری داشته باشیم.

بر ترس خود از درگیری غلبه کنید

یکی از تکنیک‌ها برای برخورد با افراد دشوار غلبه بر ترس است. بسیاری از افراد، از درگیری‌های لفظی می‌ترسند و به همین دلیل به سراغ تعامل با افراد دشوار نمی‌روند. برخورد با افراد دشوار به اندازه کافی چالش برانگیز است، اما اگر نتوانید یک مرز مشخص تعیین کنید و در جای لازم حرف خود را به وی انتقال دهید، اوضاع بدتر از این هم خواهد شد.
شما باید با همه با احترام رفتار کنید و به صورت متقابل از فرد دشوار نیز باید چنین انتظاری را داشته باشید.

هرگز به سراغ درگیری عمدی نروید. اما اگر کسی با شما بدرفتاری کرد، از درگیری لفظی و برخورد متقابل با او نترسید. اینکه افراد بسیاری اجازه می‌دهند تا دیگران بر آن‌ها کنترل داشته باشند، باعث گستاخی بیشتر افراد دشوار می‌شود.
به این درگیری‌ها به دید یک تعارض منافع نگاه کنید که اگر به درستی از آن استفاده شود تبدیل به فرصت خواهد شد.

سخن پایانی

افراد دشوار در جنبه‌های مختلفی از زندگی یا کسب و کار ما حضور دارند و برخورد با آن‌ها اجتناب ناپذیر است. ۱۰ تکنیک تخصصی که در بالا صحبت کردیم، کمک زیادی به شما در برخورد با افراد دشوار می‌نماید. ارتباط درست با دیگران، کلید بزرگی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار است. به‌همین دلیل یادگیری تکنیک‌هایی برای برخورد با افراد دشوار در زندگی و کسب و کار ما تاثیرگذار خواهد بود.


منبع: lifehack

امتیاز بدهید!
1 بازخورد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share