کنش اجتماعی تاثیرگذار است؟ حامد بیدی | مدیرعامل کارزار

حامد بیدی مدیرعامل پلتفرم کارزار است. او در یک‌سال اخیر، زمان و انرژی بسیاری را صرف کمپین مخالف با طرح صیانت کرد. طرحی که باوجود همه‌ی مخالفت‌ها با آن، آرام‌آرام در حال اجراست. با حامد درباره‌ی تعریفش از کنش اجتماعی و تحلیلش از شرایط موجود گپ زدیم. به برخی انتقاداتی که به این کمپین وارد شده پرداختیم و درباره‌ی ادامه‌ی مسیر صحبت کردیم.
حامد بیدی

کنشگری انواع مختلفی دارد و دامنه‌اش در حیطه‌های متنوعی هم‌چون سیاست، فرهنگ، اقتصاد و هنر گسترده است. کنش اجتماعی هم یکی از انواع کنشگری و مطالبه‌گری‌است که به شکل جمعی و با هدف دست‌یابی به خیر عمومی ایجاد می‌شود. بر خلاف باور عمومی، کنش‌های اجتماعی الزاما بنیان سیاسی ندارند و بیشتر معطوف به حلِ مشکلات و معضلاتی در سطوح پایین‌ترند. اما این بدان معنا نیست که همیشه فاقد رنگ‌و بوی سیاسی هستند.

حامد بیدی در کنار شغل و حرفه‌اش، کنشگری ثابت‌قدم است. نه امروز و دیروز، که از سال‌ها پیش و در عرصه‌های مختلف تلاش کرده تا مطالبات گوناگونی را ایجاد و سپس محقق کند. بسیاری او را با کمپین «من طراحم» شناختند. کارزاری که مخاطبش در ابتدا طراحان گرافیک بود و رفته‌رفته، سایر اعضای خانواده‌ی طراحی و دیزاین را نیز شامل شد. حامد بیدی کمی پس از آن، پلفترم کارزار را راه‌اندازی کرد. سرویسی برای تعریف مطالبات اجتماعی توسط کاربران.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

سازوکار «کارزار» تا حدود زیادی به پلفترم change.org شبیه است. در آن می‌توان کمپین‌هایی در حوزه محیط زیست، میراث فرهنگی و ورزش یافت که افرادی شناس و ناشناس ایجاد کرده‌اند. برخی عمومی‌ترند و بعضی ممکن است دغدغه‌ی طیف محدودتری از افراد باشد. کمپین مخالفت با طرح صیانت، احتمالا معروف‌ترین و پرامضاترین کمپینی بود که روی این پلتفرم درج شد و بیش از یک میلیون امضا جمع‌آوری کرد. کمپینی که با وجود کمیت بالای همراهانش و سروصدای رسانه‌ای بسیار، منتج به نتیجه و اثر نشد.


کنش اجتماعی یا دلخوشی بی‌حاصل؟

طرح صیانت و فعالیت‌های مفصلی که در مواجهه و مخالف با آن صورت گرفت، نمونه‌ی بارزی از یک کنش اجتماعی است. حامد بیدی و بسیاری دیگر، در مقطعی از زمان، تمام وقت و منابع خود را صرف آگاهی‌بخشی کردند و ظرفیت‌های مختلفی را برای مخالفت با این اتفاق به خدمت گرفتند. هرچند این کنش/کمپین توانست نظر بسیاری را به خود جلب کند و میلیون‌ها همراه بیابد، اما در عمل به نتیجه‌ی مطلوب خود دست نیافت. به عبارت بهتر، کمپین مخالفت با طرح صیانت شکست خورد.

با حامد درباره‌ی تجربه‌ی راه‌اندازی این کارزار گپ زدم و از نقدهای بسیاری که به آن وارد شد پرسیدم. رویکرد حامد به فعالیت‌هایی از این دست، احتمالا با بسیاری از مخاطبان (و مخالفان) تفاوت داشته باشد. شنیدن و تماشای نظرات حامد می‌تواند نگاه‌مان را به مقوله‌ی کنش‌گری و مطالبه‌گری تغییر دهد.


چه باید کرد؟ جزوه‌ای برای معترضان

جزوه چه باید کرد از حامد بیدی درباره کنش اجتماعی

حامد بیدی هنوز هم کنش اجتماعی و افزایش مطالبه‌گری را، راه برون‌رفت از شرایط فعلی می‌داند. او پیش‌تر، نظرات خود را در این‌باره در کتابچه‌ای گردآوری کرده و می‌توانید از وبسایت خود او دریافت کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
مهدی ظهیری

بازاریابی با دستان خالی | مهدی ظهیری | مدیرعامل لندین

مهدی ظهیری از نسل تازه‌ی کارآفرینان استارتاپی در ایران است. دو تجربه‌ی شکست داشته و حالا روی سرویس لندین متمرکز است. لندین توانست سال گذشته اولین راند جذب سرمایه‌اش را با موفقیت طی کند. با او درباره‌ی مسیر ایجاد و رشد لندین گپ زدم و از تجارب‌اش در بازاریابی رایگان پرسیدم.
ادامه
فرخ شهابی

توسعه استارتاپ در بازار بین‌المللی | فرخ شهابی | مدیرعامل فرمالو

فرح شهابی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ فرمالو است. فرخ و تیم‌اش فرمالو را در ایران راه انداختند و حالا، چند سالی می‌شود که در کشور استونی به توسعه‌اش مشغول‌اند. با فرخ درباره‌ی دلایل و شکل مهاجرتش و هم‌چنین، چالش‌های توسعه استارتاپ در بازار بین‌المللی صحبت کردم.
ادامه
حامد کنی مدیر انتشارات روزبهان

مدیر انتشارات روزبهان | حامد کنی | مردم کتاب نمی‌خوانند؟

یک گزاره‌ی ثابت بین همه‌ی اهالی کتاب و حتی آدم‌هایی که خیلی اهل کتاب نیستند رواج دارند: مردم کتاب نمی‌خوانند! با حامد کنی مدیر انتشارات روزبهان درباره‌ی صحت این گزاره حرف زدیم، فرایند تولید کتاب را مرور کردیم و درباره‌ی آینده‌ی بازار کتاب صحبت کردیم.
ادامه

این پیام فقط یک‌بار ظاهر میشه!

پادکست کارگاه هر هفته با یک متخصص گفت‌وگو می‌کنه و از تجارب حرفه‌ایش می‌پرسه. با اشتراک رایگان پادکست کارگاه، هرشنبه می‌تونی تجربه‌های جذابی رو بشنوی و مسیر شغلی و زندگی‌تو بهبود بدی. کافیه توی اپلیکیشن Castbox دنبال «کارگاه» بگردی یا روی لینک زیر کلیک کنی.

Total
0
Share