در خدمت یا خیانت روانشناسی | روانشناس کودک و نوجوان | فرحناز کیان ارثی

دکتر فرحناز کیان ارثی روانشناس کودک و نوجوان است و مجموعه‌ی تخصصی ارکیدز را مدیریت می‌کنند. با ایشان درباره‌ی فضای عمومی دانشکده‌های روانشناسی گپ زدیم و به موضوع «محتوای زرد» که توسط غیر روان شناس ها تولید می‌شود، صحبت کردیم.
روانشناس | فرحناز کیان ارثی

در چهل‌ویکمین قسمت از کارگاه با خانم دکتر فرحناز کیان ارثی درباره‌ی رشته‌ی مرموز، جذاب و به تازگی «پرمخاطب» روانشناسی گفت‌وگو کردم. در این ایپزود درباره‌ی مسیر شغلی و تحصیلی یک روانشناس گپ زدیم، به اتمسفر فضای آکادمیک این رشته پرداختیم و پیرامون محتوای روانشناسی که توسط غیر روان شناس ها تولید و منتشر می‌شود، حرف زدیم.


در خدمت و خیانت دانشگاه

پس از حسین مدنی و طه رادمنش، فرحناز کیان ارثی سومین میهمان کارگاه بود که فضای دانشگاهی و آکادمیک را چندان با مفروضات اولیه‌اش متناسب نمی‌داند. هر سه نفر نیز تا مقطع دکتری تحصیلات‌شان را پیش برده‌اند.

دکتر کیان ارثی که علاوه بر تحصیل و تدریس روانشناسی در دانشگاه، سابقه‌ی حضور در هیئت علمی یکی از دانشکده‌های مطرح این رشته را نیز به عهده داشته، از جو «غیر علمی» دانشگاه‌ها صحبت کرد و توضیح داد که چرا فعالیت علمی در فضای آکادمیک، آنطور که باید در جریان نیست.

با این‌حال، وقتی صحبت از محتوای روانشناسی در فضای وب و تب داغ استفاده از آن شد، مساله را به «غیر روانشناس ها» نسبت داد. او معتقد است که با همه‌ی نقدهایی که به فضای آکادمیک روانشناسی وارد است، اما نباید اصل و اهمیت‌اش را زیر سوال برد و جا را برای حضور و جولان افراد غیر متخصص باز کرد.


درباره فرحناز کیان ارثی

دکتر فرحناز کیان ارثی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در رشته روانشناسی و علوم تربیتی ادامه داده و در کنار آن، مدتی را به عنوان استاد دانشگاه و هیئت علمی دانشکده روانشناسی فعال بوده است. پس از آن، مرکز تخصصی درمانی ارکیدز را احداث می‌کند که در حوزه‌ی مشاوره کودک و نوجوان فعال است.

ارکیدز علاوه بر مشاوره و درمان، بر پرورش متخصصان و مشاوران کودک و نوجوان نیز فعال است و از طرق مختلف، محتوای علمی و آموزشی این عرصه را تولید و منتشر می‌کند.


اگر به مسیر شغلی پزشکی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنم علاوه بر شنیدن این اپیزود، گفتگو من با دکتر علی گنجی زاده را نیز بشنوید. در آن قسمت درباره‌ی مسیر تحصیلی پزشکی گپ زدیم و از مرارت‌های‌اش گفتیم.


کارگاه با حمایت و همراه ابر آروان تحقیق و راهنمای جامعی برای انتخاب هدیه سازمانی توسط تیم‌های منابع انسانی منتشر کرده است. از طریق صفحه راهنمای هدایای سازمانی می‌توانید این گزارش را دریافت کنید.


شنیدن و یا تماشای کارگاه

اپیزود گفت‌وگو با دکتر فرحناز کیان ارثی پیرامون مسیر شغلی یک روانشناس در کنار باقی گفت‌وگوهای کارگاه در دو نسخه‌ی تصویری و صوتی منتشر شده است. ویدئوی گفت‌وگوها منحصرا در یوتوب قابل مشاهده‌اند. اما نسخه صوتی پادکست را می‌توانید از تمامی اپلیکیشن‌های پادکست بشنوید. کست باکس یکی از گزینه‌های مطلوب برای شنیدن و دنبال کردن پادکست هاست. چرا کست باکس؟

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Posts
امیر تقی آبادی مدیر محصول

مدیر محصول کیست و چه وظایفی دارد؟ | امیر تقی آبادی | مدیر محصول ارشد خانومی

سومین میهمان من در کارگاه امیر تقی آبادی بود. امیر در مسیر شغلی اش حرفه‌های مختلفی را تجربه کرده: از راه‌اندازی کسب‌وکاری در حوزه موارد غذایی تا طراحی تجربه کاربری و مدیریت محصول و طراحی محصول را آزموده و حالا مدیر محصول ارشد شرکت خانومی است. با او درباره تعریف شغل مدیر محصول و ارتباط‌اش با سایر حرفه‌های مرتبط حرف زدیم.
ادامه
سهیل نوین فرد توسعه دهنده ios

توسعه دهنده iOS | سهیل نوین‌فرد

گفتگو با متخصصین فنی ابدا کار ساده‌ای نیست، حداقل برای من که تجربه و مهارت برنامه‌نویسی ندارم. سهیل نوین‌فرد که حالا به عنوان توسعه دهنده iOS مشغول به‌کار است، مثال بسیاری از نیروهای فنی در همه‌ی شاخه‌های مرتبط و کم‌تر مرتبط (مثل مهندسی شبکه)‌ سرک کشیده و در مسیر شغلی خود تفریبا هر کاری مرتبط به توسعه نرم‌افزار را تجربه کرده. در این گفتگوی مفصل، درباره‌ی مسیر توسعه‌ی مهارت‌ها و همچنین مهاجرتش به انگلستان گپ زدیم.
ادامه
برای بهبود مسیر شغلی خود می‌توانید روی کمک و همراهی مشاوران متخصص کارساز حساب کنید
دریافت مشاوره شغلی