شرکت‌های خصوصی و دولت‌ها چه نقشی در حاکمیت اینترنت دارند؟ | آمنه دهشیری | حقوق‌دان، پژوهشگر حق‌های دیجیتال

آمنه دهشیری حقوق‌دان است و در زمینه‌ی حق‌های دیجیتال پژوهش می‌کند. او با پشتوانه‌ی تحصیلی و کاری در حوزه‌ی حقوق بشر، حالا تمرکزش بر حق‌های دیجیتال شهروندی در حاکمیت اینترنت است. با او درباره‌ی ماهیت این سطح از حاکمیت و نقش دولت‌ها و بخش خصوصی در آن گفت‌وگو کردم.
آمنه دهشیری

قوانین حاکم بر فضای دیجیتال از کجا می‌آیند؟ من‌وشمای شهروند چه حقوق، اختیارات و الزاماتی در این فضا داریم؟ این اختیارات و حقوق را چه کسی یا کسانی تعریف می‌کنند؟ بعید است در ایران زندگی کنید و سوالاتی از این دست در ذهن‌تان نچرخد. با پرسش‌هایی این‌چنین وارد گفت‌وگو با آمنه دهشیری شدم و حاصل‌اش، اپیزود ۷۸ام کارگاه را پدید آورد.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

گفت‌وگوی‌مان اما محدود به این پرسش‌ها نماند و سمت‌وسوی مختلفی گرفت. در طی این گفت‌وگو با مفهوم حاکمیت اینترنت و اجزای پدیدآورنده و صاحب تاثیر بر آن آشنا شدم و نقش بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ دیجیتال را نیز بهتر درک کردم.


درباره آمنه دهشیری

آمنه دهشیری وکیل عضو کانون وکلای مرکز است. کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی حقوق بشر از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری حقوق بشر بین‌الملل را با تمرکز بر «حقوق بشر و اینترنت» از دانشگاه مطالعات عالی سنت آنای ایتالیا ستانده. او مدتی هم به عنوان محقق مهمان در دانشگاه آکسفورد و مرکز حقوق و تکنولوژی دانشگاه لوون بلژیک حضور داشته است. آمنه دهشیری همچنین تجربه‌ی تدریس «حقوق سایبری» را در چند دانشگاه ایران دارد.

آمنه در در صنایع نفت و خودروسازی، مسئول و کارشناس ارشد امور حقوقی بین‌الملل بوده است. در حال حاضر به‌کار و پژوهش در حوزه‌ حقوق بشرِ هوش مصنوعی و مسئولیت پلتفرم‌های آنلاین مشغول است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
ستاره ایوبی وکیل دادگستری

مسیر شغلی وکیل دادگستری چگونه طی می‌شود؟ | ستاره ایوبی | مشاور حقوقی

وکالت یکی از چند شغلی‌ست که از دور جذاب به نظر می‌رسد، ولی مثل هر حرفه‌ی دیگری، دشواری‌ها و مسیر پیچیده‌ی خودش را دارد. ایجاد برند شخصی، آن‌طور که ستاره ایوبی به عنوان یک وکیل دادگستری مطرح می‌کرد، معیاری زمان‌بر و پرهزینه برای رسیدن به موقیعت شغلی مناسب در این عرصه است.
ادامه
سهیل نیکزاد

سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، چرا و چگونه؟ | سهیل نیکزاد | مدیرعامل اوپکس

سهیل نیکزاد از قدیمی‌های بازار کریپتوکارنسی در ایران است. از سال‌های خیلی دور، وقتی هنوز تعداد کمی درباره‌ی رمزارزها می‌دانستند مطالعه روی این حوزه را آغاز کرد و از مروجان اصلی بیت کوین در ایران است. با سهیل نیکزاد درباره‌ی تعریف فنی بیتکوین گپ زدم و نحوه‌ی آشنایی او با این حوزه را پرسیدم. شنیدن این گفتگو می‌تواند برای علاقه‌مندان به حوزه‌ی رمزارزها جذاب و شنیدنی باشد.
ادامه
میثم زرگرپور

سرمایه‌گذاری خطرپذیر: بیم‌ها و امیدها | میثم زرگرپور | مدیرعامل CInvest

میثم زرگرپور در سال‌های اخیر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلفی همکاری داشته و در جریان سرمایه‌پذیری استارتاپ‌های مختلفی بوده است. با او درباره‌ی وضعیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در بازار ایران گپ زدم تا از زاویه‌ی نگاه سرمایه‌گذاران، به مشکلات موجود نظر بیاندازیم.
ادامه
Total
0
Share