چگونه به سوال «چرا می‌خواهید در این شرکت کار کنید؟» در مصاحبه استخدامی پاسخ دهیم؟

دلایل کار در یک شرکت

وقتی برای یک مصاحبه استخدامی آماده می‌شوید، چند سوال مهم وجود دارد که قطعاً باید پاسخ مناسبی برای آن‌ها داشته باشید. این سوالات نه تنها در مصاحبه‌های شغلی رایج هستند، بلکه به متقاضی استخدام کمک می‌کنند تا تصویر شفافی از آنچه می‌خواهد به آن برسد را در اختیار کارفرما قرار دهد. جمع‌بندی متقاضی در پاسخ به دلایل کار در یک شرکت به او کمک می‌کند تا پاسخ مناسبی برای سوالات زیر در ذهن خود داشته باشد:

  1. چرا به این موقعیت شغلی علاقه دارید؟
  2. چه مهارت‌هایی در رزومه‌تان، شما را برای این شغل آماده می‌کند؟
  3. چرا می‌خواهید برای این شرکت کار کنید؟!

در پاسخ به سوال اول دوم، زمان زیادی را به صحبت درباره مهارت‌های خود می‌پردازید. اما پاسخ دقیقی برای سوال سوم و چرا این شرکت؟ ندارید. این سوال تاکید بر صلاحیت‌های مطرح در رزومه شما ندارد، بلکه به دنبال دستیابی به اهداف دیگری است.

پاسخ صحیح به دلیل کار در یک شرکت توسط یک متقاضی، وجه تمایز او با سایر متقاضیان استخدام است. بیان شفاف میزان علاقه و هیجان برای کار در شرکت و شناخت از فرهنگ سازمانی به مصاحبه‌کننده، دیدگاه مثبتی درباره متقاضی می‌دهد. برای پاسخ به این سوال از ۴ راهکار زیر استفاده می‌کنیم:


به منحصربه‌فرد بودن شرکت تاکید کنید

کلید موفقیت به این سوال که چرا این شرکت را انتخاب کرده‌اید، ارائه پاسخی متمایز و سفارشی‌سازی شده است. اگر همان پاسخی که در این مصاحبه می‌دهید را بتوانید به شرکت‌های دیگر هم بگویید، واضح است که به اندازه کافی به جزئیات توجه نداشته‌اید. در واقع دلایل کار در یک شرکت باید منحصربه‌فرد برای آنجا باشد.

این پاسخ باید بدون استفاده از تعارف‌های معمول نظیر “کار با افراد مستعد”، ” محیط کاری متفاوت”، “تاثیرگذار بودن در جامعه” و… باشد.

اگر می‌خواهید به فرهنگ سازمانی بپردازید، درباره جنبه‌های دقیقی از آن صحبت کنید که آن را دوست دارید. فقط به بیان نکات کلی درباره کارکنان شرکت و چگونه به نظر رسیدن آن‌ها نگویید.

در عوض، به انتظار پیشرفت خود در محیطی اشاره کنید که توانسته به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود دست یابد. همچنین شما می‌توانید درباره تغییرات احتمالی شرکت در آینده به هدف رشد صحبت کنید، چنین پاسخی یک فرصت عالی برای نمایش تحقیقاتی است که شما انجام داده‌اید و اشراف شما به وضعیت شرکت را نشان می‌دهد.


شکل آشنایی‌تان با آن سازمان را شرح دهید

نمایش اطلاعاتی که درباره یک شرکت می‌دانید برای کارفرمایان جذاب است، اما همیشه امکان‌پذیر نیست. اگر یافتن اطلاعات برای شما مشکل یا غیرممکن است، از اولین چیزهایی که درباره شرکت شنیده‌اید، داستانی بگویید. البته این داستان نباید زیاد طولانی شود. هدف شما باید این باشد که به مصاحبه‌کننده نشان دهید قبل از اینکه درخواست برای کار بدهید با شرکت آشنایی داشته‌اید و به آن علاقه‌مند بوده‌اید.

یکی از راهکارهای موثر برای بیان دلایل کار در یک شرکت، صحبت در زمینه مراحل تکامل شرکت است. درباره نحوه رشد، تغییر و تطبیق شرکت با شرایط بازار با علاقه صحبت کنید. اینکه تاریخچه یک برند تجاری را به طور دقیق در مصاحبه بیان کنید و درباره آن اظهار نظر کنید، یک راه خوب برای نمایش علاقه شما به کسب و کار و موقعیت شغلی است.


پیشاپیش به دلایل کار در یک شرکت فکر کنید!

صحبت دربارۀ تاریخچه یک برند و مسیری که طی کرده است خوب است، اما کمی نیز به آینده فکر کنید. اینکه در مورد زمینه‌هایی صحبت کنید که ظرفیت لازم برای رشد شرکت را دارند و شما می‌توانید با مشارکت خود به آن رشد کمک کنید، راهکاری مناسب برای پاسخ به این سوال است که “چرا این شرکت را برای کار انتخاب می‌کنید؟

این تفکر رو به جلو به کارفرما نشان می‌دهد که شما به اندازه کافی برای کار در شرکت فکر کرده‌اید و ایده‌هایی برای موفقیت در آینده دارید.

این یک راه عالی برای نشان دادن دانش و تعهد شما به کارفرما است. قطعا چنین اطلاعاتی با جستجوی آنلاین و اطلاعات کلی به‌دست نمی‌آید، بلکه نیاز به تفکر انتقادی به آینده شرکتی دارد که قصد دارید در آن کار کنید.


یک حس شخصی ارائه کنید

همیشه نمی‌توانیم دلایل کار در یک شرکت را به‌سادگی به کارفرما انتقال دهیم. صحبت در مورد اینکه چه فعالیت‌هایی یک شرکت را منحصربه‌فرد می‌کند، سخت است. اما صحبت درباره خودمان یا اطرافیانی که کارفرما آن‌ها را می‌شناسد وضعیت را عوض خواهد کرد.

شاید دوستی دارید که در همان شرکت کار می‌کند. از تجربیات و تاثیری بگویید که شرکت بر کار و زندگی او گذاشته است و برای شما جالب بوده است.  به خاطر داشته باشید که این انتقال تجربه باید کاملا خاص و منحصر‌به‌فرد باشد تا بر روی کارفرما تاثیر لازم را ایجاد کند.

حتی اگر یک آشنا داخل شرکت ندارید، دعوت شما برای مصاحبه به معنای تعامل شما با برخی از کارکنان است. در مورد تعامل شخصی با کارکنان شرکت صحبت کنید که از قبل آن‌ها را می‌شناسید. درباره ارتباطات تیمی و اشتیاقی حرف بزنید که بین کارکنان وجود دارد و به شما انگیزه می‌دهد.

سخن پایانی

‏دلایل کار در یک شرکت از جمله سوالاتی است که هیچ پاسخ صد درصدی و قطعی برای آن در جلسه مصاحبه وجود ندارد. داشتن خلاقیت در بیان دلایل علاقه به کار در یک شرکت، توجه مصاحبه‌کننده را جذب خواهد کرد. برای ایجاد تمایز در کیفیت مصاحبه‌ با سایر متقاضیان، به دنبال پاسخ‌هایی اصیل و صادقانه به سوالات باشید. این شیوه کمک زیادی به شما برای بهتر دیده شدن توسط کارفرما خواهد کرد.


منبع: themuse

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share