هزینه استخدام یک کارمند جدید چقدر است؟ پیشنهادهایی برای کاهش هزینه استخدام

هزینه استخدام

آیا تا به حال به هزینه استخدام یک کارمند جدید برای سازمان فکر کرده‌اید؟ در منابع انسانی اغلب در مورد هزینه‌های مختلفی صحبت می‌شود اما به هزینه استخدام‌های جدید توجه چندانی نمی‌شود. بر خلاف آن‌چه شاید به نظر برسد، جذب یک همکار تازه هزینه‌های متنوعی را شامل می‌شود که عموما در محاسبات مالی به آن‌ها توجه نمی‌شود.

هنگامی که یک استارتاپ در حال رشد دارید یا حتی یک کسب و کار رشدیافته را مدیریت می‌کنید، همچنان هزینه‌هایی برای استخدام نیرو خواهید داشت. این هزینه‌ها با زمانی که نیرویی را از بین پرسنل شرکت برای یک موقعیت شغلی انتخاب می‌کنید، متفاوت است.

هزینه استخدام با توجه به نوع موقعیت شغلی، محل کسب و کار، مدت زمان فرایند استخدام و بسیاری از عوامل دیگر تعیین می‌شود. اما زمانی که کارمند جدیدی را استخدام می‌کنید برخی از هزینه‌های عمومی وجود دارند که آن‌ها را تجربه خواهید کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد این هزینه‌ها و شرایط استخدام کارمندان جدید صحبت کنیم.


قبل از اینکه فرآیند استخدام را شروع کنید باید یک شرح شغلی نوشته شود. اگر این یک شغل جدید است، نوشتن شرح شغلی کاری بسیار پیچیده است که باید توسط مدیر منابع انسانی و با همکاری تیم‌های فنی نوشته شود.

در این شرح شغلی باید کارکردهای اصلی مورد نیاز برای انجام کار و مهارت‌های لازم شناسایی شود. همچنین باید محدوده دستمزد مبتنی بر بازار کار را برای این موقعیت شغلی تعیین کنید. تمامی این مراحل هزینه‌های زیادی برای واحد مدیریت منابع انسانی دارد.

هیچ یک از این مراحل را نمی‌توان نادیده گرفت. حتی ممکن است به مرور زمان نیاز به اصلاح و بهینه‌سازی یک شرح شغلی وجود داشته باشد. شناسایی کارکردهای اصلی نه تنها برای یافتن متقاضی مناسب لازم هستند، بلکه نقش بالقوه‌ای در تعیین موقعیت شغلی متناسب با فرد دارند.


تعیین دستمزد پرسنل جدید

قبل از اینکه محدوده دستمزد را تعیین کنید باید مهارت‌های مورد نیاز را بدانید (چه چیزی را متقاضی استخدام باید از ابتدا بداند و چه چیزی به مرور زمان به او آموزش داده می‌شود).

اگر حقوق را خیلی کم در نظر بگیرید توانایی جذب نیروهای ماهر و باتجربه را نخواهید داشت. اگر حقوق خیلی بالا در نظر بگیرید، پرداخت زیاد به کارمند جدید باعث نارضایتی در کارمندان قدیمی می‌شود.

این در حالی است که اگر یک کارمند فعلی شرکت را برای پست جدید در نظر بگیرید هزینه استخدام و حقوق آن نسبت به جذب پرسنل جدید بسیار کمتر خواهد بود. جذب نیروی جدید همیشه هزینه‌های زیادی را برای سازمان خواهد داشت.


حدود هزینه استخدام

براساس آماری منتشر شده توسط  Top Echelon که یک شرکت سازنده نرم‌افزارهای استخدامی در آمریکا است، هزینه استخدام یک نیروی جدیدی در آمریکا حدود ۲۰۲۸۳ دلار خواهد شد. این در حالی است که اگر شرکت از بخش‌های داخلی نیرویی را جایگزین کند هزینه استخدام به حدود ۴۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد. برای اینکه مقدار این هزینه‌ها ملموس‌تر باشد این را در نظر بگیرید که چنین کارمندانی در آمریکا به‌طور متوسط در سال ۹۳۴۰۷ دلار حقوق خواهند گرفت.

شرکت‌ها همیشه به دنبال کاهش هزینه‌های داخلی خود هستند. اما در فرایند استخدام نیروهای جدید باید هزینه‌های به کارگیری مدیر منابع انسانی، مدیران بخش‌ها، مصاحبه‌کنندگان و کمیته استخدام را در نظر بگیرید. این هزینه‌ها سنگین در بسیاری از موارد شرکت‌ها را از استخدام نیروهای جدید منصرف می‌کند.


همچنین بخوانید: کسب‌وکارهای کوچک چگونه می‌توانند در جذب استعدادها با غول‌های فناوری رقابت کنند؟


هزینه آموزش برای استخدام یک کارمند جدید

یک بخش مهم از هزینه استخدام، مبالغی است که بابت آموزش‌های نیروهای تازه‌کار باید پرداخت شود. فراموش نکنید که هر نیروی استخدامی جدید نیاز به آموزش دارد. حتی متخصصی که برای استخدام او حقوق بالای تعیین کرده‌اید هم نیاز به دریافت آموزش‌هایی دارد.

در استخدام‌های جدید باید به کارکنان در مورد شرایط سازمان و انتظاراتی که از آنها دارید، آموزش‌هایی ارایه دهید. به‌طور کلی هر چه شغلی تخصصی‌تر و با مسئولیت‌های بیشتر باشد، زمان و هزینه بیشتری را باید صرف هزینه‌های آموزشی کنید.


محاسبه هزینه وقت صرف شده از کارکنان برای آموزش

این هزینه نه تنها شامل هزینه‌های آموزش به نیروی تازه استخدام شده می‌شود، بلکه هزینه زمان صرف شده توسط سایر کارمندان برای آموزش هم هست. کارمندانی که وظیفه آموزش نیروی انسانی جدیدالاستخدام را برعهده می‌گیرند، امکان اجرای وظایف معمول خود را در زمانی ندارند که در حال آموزش به نیروی تازه کار است.

در یک مطالعه تخمین زده شده است که ۳۸ درصد از حقوق سالانه کارکنان برای آموزش به نیروی تازه استخدام شده صرف خواهد شد. حتی کارمندان سطح بالا هم هزینه‌های آموزشی دارند. هنگامی که یک موقعیت شغلی در سازمان شما جدید به وجود می‌آید، هزینه‌های آموزش افزایش می‌یابد. زیرا کارمند قبلی برای آموزش دستورالعمل‌ها و فرایند انجام کار به نیروی جدید وجود ندارد. انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM) توصیه می‌کند که هنگام محاسبه هزینه استخدام یک کارمند جدید، این موارد را نیز در نظر بگیرید.


آیا هزینه‌های استخدام کارمند جدید شما را می‌ترساند؟

پس از خواندن این هزینه‌های تخمینی برای استخدام یک کارمند جدید، ممکن است به این فکر کنید که یک کسب و کار (مخصوصاً کوچک) هیچ شانسی برای رشد ندارد. اما واقعیت این است که یک بیزینس نمی‌‌تواند بدون استخدام نیروهای واقعی به‌دست آورد.

اگر یک کسب و کاری دارید که توانایی جذب یک نیروی جدید برای کمک به موفقیت شرکت را دارد، در مورد هزینه‌ها وحشت نکنید. کارمندان به ازای حقوقی که دریافت می‌کنند برای شما مزیت به همراه می‌آورند. حتی اگر مجبور شوید ساعت‌های زیادی را صرف آموزش آن‌ها کنید، مهارت اکتسابی آن‌ها زمینه رشد شرکت را فراهم خواهد کرد.


استفاده از بهترین تکنیک‌های استخدام

مجدد به تکنیک‌های استخدام خود نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که از کارآمدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین روش‌ها استفاده می‌کنید. به‌عنوان مثال ممکن است به سراغ شیوه استخدام ارجاعی بروید که در آن کارمندان جدید از بین گزینه‌های معرفی شده توسط همکاران فعلی شرکت یا سایر افراد مرتبط انتخاب می‌شوند.

انجمن مدیریت منابع انسانی در گزارشی اعلام کرده است که ۳۰ درصد کل استخدام‌ها در سال ۲۰۱۶ و ۴۵ درصد از استخدام‌های داخلی به شیوه استخدام ارجاعی (employee referrals) بوده است. این روش استخدام باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

نکته مهم: اگر هزینه استخدام زیادی را برای نیروهایی جدید صرف می‌کنید به بررسی فرآیندهای خود بپردازید تا حداقل نیروی را استخدام کنید که معیارهای لازم را در اختیار داشته باشد. استخدام نیروهای ضعیف یا اشتباه در یک موقعیت شغلی باعث هدر رفت منابع مالی سازمان خواهد شد.


سخن پایانی

هزینه استخدام نیروهای جدید بسیار زیاد است. اما این هزینه اگر موجب جذب یک نیروی عالی شود به موفقیت شرکت کمک خواهد کرد. برنامه‌ریزی دقیق و بهبود فرآیندهای استخدام موجب خواهد شد تا افرادی را جذب کنید که مهارت‌های مورد نیاز فعلی و آینده در شرکت شما را در اختیار داشته باشند. این کار به یک شرکت کمک می‌کند تا برای موقعیت‌های شغلی جدید از پتانسیل کارکنان داخلی استفاده کند و هزینه‌های استخدام را به شدت کاهش دهد.


منبع: thebalancecareers

امتیاز بدهید!
1 بازخورد
  1. هزینه استخدام به خیلی پارامترها بستگی که بسیاری شون در این مقاله نیامده بود. اما به طور کلی فکر میکنم نوشته‌ی مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share