تفکر سریع | چگونه پاسخ‌هایی سریع و سنجیده بر زبان برانیم؟

مهارت تفکر سریع

تا به حال برایتان پیش آمده که همکارتان سؤالی بپرسد و هر چقدر فکر کنید، ندانید که باید چه بگویید؟ حتماً این را تجربه کرده‌اید که بعد از چند روز، به ناگهان پاسخ صحیح به ذهنتان رسیده و حسرت خورده‌اید که چرا همان موقع نتوانسته‌اید حضور ذهن داشته باشید. مهارت تفکر سریع کمک می‌کند که کمتر در این موقع قرار بگیرید.

اگر کنجکاو شده‌اید علت این موضوع را بدانید، راز حضور ذهن و قدرت پاسخگویی سریع تنها در یک عبارت نهفته است: مهارت تفکر سریع! اما تفکر تند دقیقاً چیست و چگونه می‌توانیم آن را در خود پرورش دهیم؟ با ما همراه باشید.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید، ترجمه‌ای آزاد از مقاله‌ای با همین موضوع در سایت cleverism است.


تفکر سریع چیست؟

تفکر سریع یکی از کاربردی‌ترین مهارت‌های نرم است که همان‌طور که از نامش پیداست، به معنای توانایی سریع فکر کردن و پاسخ دادن است. افرادی که از مهارت تفکر تند برخوردارند، ذهن هوشیار و شفافی دارند. این افراد موضوع گفتگو را به‌سرعت درک می‌کنند و پاسخ‌های به‌جا و سنجیده‌ای را به‌موقع بر زبان می‌رانند. در ادامه درباره نقش تفکر سریع در فضای کاری بیشتر صحبت می‌کنیم.


چرا تفکر سریع در فضای کاری بسیار مهم است؟

مهارت نرم تفکر سریع در محیط کار
عکس از businesstimes

تفکر سریع وجه تمایز کارمندان ممتاز است! افرادی که در فضای کاری از این مهارت برخوردارند، مهارت‌های ارتباطی خوبی دارند و با پاسخ‌های سنجیده و به‌موقع خود، به‌آسانی دل همکاران را به‌دست می‌آورند.

تفکر تند سبب می‌شود تا در محیط کاری هنگام برخورد با همکاران، مراجعه‌کنندگان و مشتریان، پاسخ‌های آماده و به‌جایی داشته باشید و به‌آسانی بتوانید اعتماد دیگران را به خودتان و همین‌طور به دانش و تخصصتان جلب کنید.

با داشتن مهارت تفکر تند حتی می‌توانید مصاحبه‌های شغلی را با موفقیت به پایان برسانید. این مهارت اعتمادبه‌نفستان را نیز در محیط کاری به‌شدت تقویت می‌کند و روی رابطه‌ای که با همکارانتان دارید تأثیر فوق‌العاده مثبتی می‌گذارد. ناگفته نماند که همه مدیران برجسته و کاریزماتیک از مهارت تفکر سریع برخوردارند.

بسیار خوب، حالا که با اهمیت تفکر تند آشنا شدید، دیگر وقت آن فرا رسیده که چند تکنیک کاربردی و عملی را برای ارتقاء این مهارت فراگیرید. با ما همراه باشید.


چگونه مهارت تفکر سریع را در خود پرورش دهیم؟

پرورش مهارت تفکر سریع کار آسانی است! تنها کافی است توصیه‌هایی را که در ادامه آمده است با دقت و به‌صورت مستمر انجام دهید تا بعد از گذشت مدتی نتیجه درخشان آن‌ها را ببینید:

زمان را دریابید

هر موقع با همکارانتان مشغول صحبت می‌شوید، تلاش کنید تا جای ممکن پاسخ‌هایتان را سریع در ذهنتان آماده کنید. این‌گونه به‌مرور زمان عادت می‌کنید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین پاسخ را بر زبان آورید.

شنونده خوبی باشید

هر چقدر تلاش کنید شنونده بهتری باشید، زودتر می‌توانید این مهارت نرم را در خودتان پرورش دهید. لازم است با دقت به صحبت‌های مخاطبتان گوش دهید و مفهوم کلام را درک کنید تا بتوانید بهترین پاسخ را به‌صورت آنی بر زبان آورید. برای بهبود این مهارت بد نیست که مقاله‌ی گوش دادن فعال را نیز بخوانید.

دایره لغات خود را افزایش دهید

تا جایی که می‌توانید، تلاش کنید لغات بیشتری فراگیرید. هر چه دایره لغاتتان گسترده‌تر باشد، جمله‌بندی‌های سریع و آنی برایتان آسان‌تر می‌شود. بنابراین هر روز چند لغت تازه یاد بگیرید.

با همکارانتان ارتباط برقرار کنید

هیچ چیزی به اندازه ارتباطات رودررو به افزایش مهارت تفکر سریع کمک نمی‌کند. هر چقدر بیشتر با همکارانتان ارتباط برقرار کنید، هم اعتمادبه‌نفس بیشتری را در خود احساس می‌کنید و هم سریع‌تر می‌توانید فکر کنید و پاسخ دهید.

به لحن جملاتی که بیان می‌کنید دقت داشته باشید

اگر می‌خواهید سؤال همکارتان را به مؤثرترین شکل ممکن پاسخ دهید، لازم است به لحن کلامتان نیز دقت کافی داشته باشید. بد نیست که کمی شوخ‌طبعی را نیز چاشنی کلامتان کنید تا بتوانید جوی دوستانه در فضای کاری پدید آورید.


کلام آخر

بدون شک مهارت تفکر سریع با تمرین و تکرار قابل دستیابی است. اگر می‌خواهید اعتماد همکارانتان را به خود جلب کنید و به چهره‌ای کاریزماتیک و متخصص در محل کار خود تبدیل شوید، تمرین را فراموش نکنید. با تمرین و تکرار به‌مرور زمان می‌توانید جایگاه خود را تثبیت و پیشرفت خود را تضمین کنید.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share