چگونه با دلسوزی و همدلی، بازگشت به محل کار پس از دورکاری را مدیریت کنیم؟

بازگشت به محل کار

با فراگیر شدن واکسیناسیون عمومی و کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا، موج بازگشت به محل کار در جهان و ایران آغاز شده است. شرکت‌های بسیاری تصمیم دارند که بساط دورکاری را به طور کامل برچینند و دوباره کار را در دفاترشان ادامه دهند. برخی دیگر هم، مدل هیبرید را پیش گرفته‌اند.

در شرایط کنونی، تیم‌های منابع انسانی با طیف متنوعی از چالش‌های روبرو خواهند بود. از تامین فضای کار گرفته تا بازتعریف فرهنگ کاری که مدتی نسبتا طولانی به شکل مجازی تعریف شده است. اما یکی از مهمترین مسائل (یا مصائب) همراه کردن پرسنل با این تصمیم است.

در این مطلب قصد داریم تا شرایط بازگشت به محل کار را با توجه به مصاحبه مارک لانگ، از مدیران ارشد شرکت کالیرز با سایت HRD بررسی نماییم. مارک لانگ در مورد شرایط بازگشت کارمندان به محل کار و مشکلات و اختلاف نظرهایی که وجود دارد صحبت کرده و راهکارهایی را ارائه کرده است. نسخه‌ی اصلی این مقاله را می‌توانید در این لینک بخوانید.


تعامل با کارمندان 

با توجه به کاهش هم‌هگیری ویروس کرونا و کاهش محدودیت‌های کرونایی، به نظر می‌رسد که یکی از ترندهای سال جاری، بازگشت کامل و صددرصدی کارمندان به دفتر کار باشد. اما بسیاری از کارمندان به شرایط دورکاری و کار در منزل عادت کرده‌اند و چندان نسبت به ایدۀ بازگشت به محل کار مشتاق نیستند.

دراین‌رابطه، مارک لانگ از مدیران و عضو کارگروه بازگشت محل کار شرکت کالیرز می‌گوید که بهترین روش برای برگرداندن شرایط به قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، این است که به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم و حامی یکدیگر باشیم زیرا در این دو سال تمامی افراد با مشکلاتی مواجه شده‌اند. پس مهمترین موضوع این است که با کمک یکدیگر و با همدلی، شرایط موجود را مدیریت کنیم و به نهایت ظرفیت و کارایی دست یابیم.

لانگ عقیده دارد که مهمترین اقدام در این مورد، این است که ارتباط و تعاملی مؤثر میان کارمندان و مدیران برقرار شود و از این طریق به دغدغهها و سؤالات کارمندان پاسخ داده شود. از نظر لانگ مهمترین راهکار برای رفع این مشکل، ایجاد برقراری این ارتباط است و این تعامل را راهکاری کلیدی خوانده است. 


با انعطاف‌پذیری جلو بروید!

کالیرز که یک شرکت املاک است، از جولای ۲۰۲۰ فعالیت حضوری خود را به شکل محدود آغاز کرده است اما مدیران تصمیم گرفته‌اند برای دستیابی به نهایت پتانسیل ممکن، کارمندان از تاریخ ۲ می به‌صورت حضوری و با استفاده از روشی ترکیبی، در محل کار حضور پیدا کنند.

لانگ که معاون امور خدمات مشترکین کانادایی و خدمات مشترک بین‌المللی است افزود که به‌نوعی در تلاش هستیم تا تمامی افراد را دور هم جمع کنیم و در دفتر کار کنار هم قرار دهیم اما دراین‌بین برخی از کارمندان تمایلی به انجام این کار ندارند و ترجیح میدهند به روش دورکاری ادامه دهند زیرا دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در این مورد وجود دارد.

به همین جهت مدیران شرکت تصمیم گرفته‌اند تا از روش ترکیبی بهره بگیرند، به این شکل که استراتژی ترکیبی آنها برای گروهها و تیم‌ها متفاوت خواهد بود و به کارمندان اجازه میدهند که از دو حالت کاری ممکن نهایت بهره را ببرند.

در این شرایط کاری، افراد می‌توانند هم در کنار همکاران خود حضور داشته باشند و هم از انعطاف‌پذیری شغلی که در دو سال اخیر داشته‌اند، لذت ببرند. مدیران اجرایی این شرکت معتقدند که در این دو سال، حضور در کنار همکاران و کار گروهی کمی مختل شده است و قصد دارند با استفاده از این روش، این مشکل را تا حد زیادی حل کنند. 

لانگ افزود: کارمندان نسبت به بازگشت به محل کار طرز فکرهای بسیاری متفاوتی دارند، به این شکل که برخی برای بازگشت به محل کار، بسیار هیجان‌زده هستند و برخی دیگر نیز چندان نسبت به این موضوع، تمایل نشان نمی‌دهند. به نظر می‌رسد که عوامل متعددی مانند نگرانی در مورد سلامتی، ویروس کرونا و یا عادت کردن کارمندان به دورکاری در این عدم تمایل نقش مهمی دارند. 


همچنین بخوانید: تیم منابع انسانی چگونه می‌تواند محیط کار بهتری برای والدین شاغل ایجاد کند؟


بررسی نگرانی‌ها

هرچند محدودیت‌های کرونایی به شکل معناداری کاهش یافته، اما هنوز هم نگرانی‌ها درباره‌ی شیوع دوباره‌ی این بیماری وجود دارد. لانگ معتقد است که بهترین روش برای رفع این نگرانی و به تبع آن بی‌میلی برای بازگشت به محل کار، رعایت مقررات بهداشت عمومی است که می‌تواند راهکاری کلیدی برای رفع این نگرانی باشد. 

لانگ افزود: خط‌مشی شرکت ما نسبت به شرایط کرونایی این است که تمامی افراد از جمله کارمندان و مراجعه‌کنندگان میبایست واکسیناسیون را انجام دهند و ضمناً استفاده از ماسک نیز در دستور کار تمامی افراد حاضر در شرکت قرار دارد.

علاوه بر استفاده از ماسک N95 توسط تمامی افراد، تست کرونا مکرراً انجام می‌شود تا نگرانی بابت ابتلا به کرونا وجود نداشته باشد. شرکت ما تابع مقررات بهداشت استانی و عمومی است و تمامی موارد را رعایت مینماید. 

لانگ میگوید: به نظر من شرایط حضور در محل کار در ماه‌های آینده تغییر خواهد کرد و ما فقط باید هوشیار باشیم و همکاری خود با کارمندانمان را ادامه بدهیم و مطمئن شویم که عملکرد این افراد پس از بازگشت به محیط کار رشد خواهد کرد. 

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share