مهارت نرم چیست و چگونه به دست می‌آید؟ مختصری درباره‌ی مهارت‌های نرم

در این نوشتار با مفهوم مهارت نرم و مهارت سخت آشنا می‌شویم.
مهارت نرم یا مهارت های فردی چگونه ایجاد می‌شود؟

اصلاح مهارت نرم طی چندسال گذشته در ادبیات تخصصی و حرفه‌ای جا باز کرده و به کرات از آن استفاده می‌کنیم و یا می‌شنویم. همه از مهارت‌های نرم صحبت می‌کنند و برخورداری از آن‌ها را از نان شب واجب‌تر می‌دانند. اگر خدای نکرده از همکارمان بپرسیم که منظورش از مهارت نرم چیست و مگر مهارت هم نرم و سخت دارد، احتمالا ابرو در هم می‌کشد و یک‌جوری نگاه‌مان می‌کند که گویی کفر گفته‌ایم.

در بسیاری از قسمت‌های پادکست کارگاه و در گفتگو با متخصصین مختلف، از مهارت‌های نرم مورد نیاز در مشاغل مختلف گفتیم و درباره‌ی اهمیت‌شان صحبت کردیم. مثلا در اپیزود مدیر بازاریابی به مهارت‌های کارگروهی و حل مساله تاکید شد. در این مقاله بنا نداریم که به آموزش مهارتی بپردازیم و در آتیه، به ازای هر مهارت نرم، مدخل و محتوایی جداگانه را تهیه خواهیم کرد. در این نوشتار، صرفا به بیان و معرفی مهارت نرم و مهارت سخت می‌پردازیم.


مهارت سخت چیست؟

مهارت سخت را در ساده‌ترین تعریف، به طیفی از توانایی‌ها و مهارت‌ها اشاره می‌کند که به شکلی کمی و عددی می‌تواند آن‌هارا سنجید. طبعا هرچقدر یک مهارت عینی‌تر باشد، شیوه‌ی یادگیری آن نیز واضح‌تر است. حواس‌تان باشد که این وضوح را با سادگی اشتباه نگیرید.

مهارت‌های سخت، عمدتا از شیوه‌ها و روش‌های متداول یادگیری قابل فراگیری هستند. مثلا آشنایی به زبان انگلیسی را می‌توان یک مهارت سخت دانست. برای یادگیری آن، روش‌های مشخص (و البته متنوعی) وجود دارد. مستقل از اینکه از چه روشی طی مسیر کنید، نقطه‌ای که می‌توانید خود را آشنا و آگاه به زبان بدانید مشخص است و چه خود و چه دیگران درباره‌اش تعریف واحدی دارند.

مثال دیگر می‌تواند مهارت برنامه‌نویسی به یک زبان مشخص باشد. طبعا درجات مختلفی از مهارت برنامه‌نویسی وجود دارد و افراد به واسطه‌ی تلاش‌شان در سطوح مختلفی قرار می‌گیرند. ولی نقطه‌ی ابهام در آن کمتر است و آن‌چه مشخص است، می‌تواند با مصداق‌هایی عینی، توانایی را در مهارت‌های سخت سنجید.


مهارت نرم چیست؟

واضح است که در تعریف مهارت‌های نرم باید همه‌ی تعابیر و تعاریف مربوط به بخش قبلی رو معکوس کرد. هرچه در مهارت‌های سخت همه‌چیز شفاف است، در مهارت‌های نرم ماجرا شکل دیگری دارد. یک مهارت نرم را به سختی می‌توان تعریف و برایش معیارهای مشخصی تعیین کرد. مثلا «اعتماد به نفس» یک مهارت نرم محصول می‌شود. آیا به نظر شما می‌توان برای معیاری مشخص در نظر گرفت؟

مهارت‌های نرم را عمدتا نمی‌توان به شیوه‌های مرسوم یادگیری، مثل مطالعه و شرکت در کلاس‌های آموزشی فراگرفت. هرچند برای بسیاری از این مهارت‌ها، کتب و دوره‌های آموزشی مختلفی وجود دارد، اما با اتکای صِرف به آن‌ها نمی‌توان آن مهارت نرم را در خود پرورش داد.

مثالی دیگر: «برقراری ارتباط اثربخش با دیگران» یکی دیگر از مهارت‌های نرم است که اتفاقا از اهمیت بالایی برخوردار است. کتاب‌های مفصل و دوره‌های مختلفی پیرامون این موضوع وجود دارد، اما با مطالعه‌ی همه‌ی آن‌ها و شرکت‌ در همه‌ی این دوره‌ها، در عمل، احتمال دارد که باز نتوانید به درستی ارتباط برقرار کنید.

مهارت های نرم به تمرین، مشاهده و «در معرض» قرار دادن و آزمون کردن نیازمندند. مدل‌های یادگیری متفاوتی دارند و از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، در هیچ مرحله‌ای به سطح غایی و نهایی آن دست نمی‌یابیم. بیشتر از آن‌که بتوان برایش یک نقطه‌ی نهایی تعریف کرد، می‌توان آن‌ها را یه مسیر دانست. همیشه می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشت، می‌توان مهارت‌های ارتباطی را بهبود بخشید و همواره می‌یایست کار گروهی را بیشتر تمرین کرد.


واقعا مهارت‌های نرم مهم‌اند؟

پاسخ کوتاه: بله. پاسخ بلدتر: بله، خیلی!

اگر برای آغاز مسیر شغلی به مهارت‌های سخت مشخصی نیاز داشته باشید تا در مسیر مورد نظر قدم بگذارید، بی‌شک به توانایی‌های جانبی دیگری نیز نیاز خواهید داشت تا بتوانید از توانایی و تخصص خود بهره ببرید. بیایید دوباره به مثال برنامه‌نویسی بازگردیم.

به عنوان یک متخصص برنامه‌نویسی، لازم است که مهارت نرم حل مساله را نیز در خود بپرورانید، چرا که بدون آن احتمالا در برخورد با مسائل کاری با مشکل مواجه می‌شوید. به عبارتی ساده‌تر، عدم برخورداری از مهارت‌های نرم در گرماگرم کار و تعامل با دیگران، می‌تواند موجب آن شود که توانایی و تخصص‌تان کارایی نداشته باشد.


چگونه مهارت‌های نرم را بیاموزیم و در خود بپرورانیم؟

اگر به تازگی مسیر شغلی خود را آغاز کردید، خیلی به خود سخت نگیرید. در دل کار و به فراخور ارتباط و تعامل با دیگران، بیشتر از پیش با مهارت‌هایی که باید در خود بپرورانید آشنا خواهید شد. به عبارت بهتر، در محیط واقعی کار است که می‌تواند بفهمید در چه شاخه‌هایی توانمندید و در چه مهارت‌های نیاز به توسعه دارد.

پس از آن‌که با طیفی از این مهارت‌ها آشنا شدید، می‌توانید با اتکا به منابع مختلف و البته تمرین‌شان، بهبود را در خود مشاهده کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts
کارگاه را در کست‌باکس دنبال کنید
Castbox