چگونه سرعت استخدام را بالاتر ببریم؟ ۵ پیشنهاد برای افزایش سرعت فرایند استخدام

سرعت استخدام را افزایش دهید

سرعت استخدام شاید برای بسیاری از سازمان‌ها و کسب‌وکارها مساله و معضل بزرگی نباشد، اما اگر بخواهید در مدتی کوتاه و معین تیم مورد نیاز را جمع کنید و هم‌زمان درگیر فرایند استخدام چند موقعیت شغلی مختلف باشید، احتمالا کش‌دار شدن این فرایند هزینه‌های زیادی به همراه خواهد داشت.

افزایش سرعت فرایند استخدام الزاما به معنای چشم‌پوشی از کیفیت استخدام و جذب بهینه‌ترین نیروی انسانی نیست. در این مقاله که نسخه‌ی اصلی آن در سایت hr daily advisor منتشر شده است، پنج پیشنهاد برای بهبود و سرعت بخشیدن به این فرانید آورده شده است. نسخه‌ی اصلی را می‌توانید در این لینک بخوانید.


اگر می‌خواهید فردی را در سریع‌ترین زمان ممکن برای یک موقعیت شغلی استخدام کنید، ممکن است نگران مراحل استخدام باشید. بهتر است بدانید یک‌شبه نمی‌توانید پرونده استخدام را مختومه کنید. اگر در این امر عجله کنید، عواقب آن در آینده گریبان‌گیر شما خواهد شد. فرد استخدام‌شده ممکن است مناسب نیازهای شرکت شما نباشد و پس از مدت کوتاهی استعفا دهد. در این صورت، زمان و بودجه خود را هدر داده‌اید.

افزایش سرعت استخدام به معنی عجله کردن نیست. بعضی اوقات، باید هر چه زودتر فردی را استخدام کنید؛ زیرا هر چه بیشتر این موقعیت شغلی خالی بماند و وظایف آن به کارمندان دیگر محول شود، کارمندان دچار فرسودگی شغلی خواهند شد و احتمال استعفای آن‌ها روز‌به‌روز افزایش خواهد یافت. چگونه می‌توانیم بدون به خطر انداختن ارزش‌های استخدامی خود، سرعت استخدام را بالاتر ببریم؟ در این مطلب، به چند روش ساده برای افزایش سرعت استخدام برای حفظ عملکرد کسب‌وکار و رشد کارمندان خواهیم پرداخت. 


از نرم‌افزار جذب و استخدام استفاده کنید

آیا هنوز خودتان شخصا رزومه افراد جویای کار را بررسی می‌کنید؟ زمان ارتقای فناوری فرارسیده است. نرم‌افزارهای مدیریت جذب و استخدام بسیاری وجود دارند که می‌توانند داوطلبان را برای شما بررسی کنند. بسیاری از استخدام‌کنندگان براساس حس ششم خود تصمیم می‌گیرند و به نظر آن‌ها، این نرم‌افزارها ممکن است شناسایی این حس را مشکل سازد. مصاحبه می‌تواند این مشکل را حل کند. 

منظور ما این نیست که تصمیم‌گیری را به نرم‌افزارهای جذب و استخدام بسپارید. این نرم‌افزارها لیست داوطلبان را محدودتر می‌سازند و به شما کمک می‌کنند مناسب‌ترین آن‌ها را پیدا کنید. زمانی که به دنبال استخدام فردی هستید، بهترین زمان برای تحقیق و نصب نرم‌افزار نیست. اگر در حال حاضر قصد استخدام ندارید، انجام آن را در اولویت قرار دهید تا در آینده نگران مراحل استخدام نباشید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، بهتر است.


موقعیت‌های شغلی باز خود را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید

اگر می‌توانید بخشی کوچکی از بودجه خود را برای استخدام صرف کنید، تبلیغی درباره استخدام کسب‌وکار خود در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام منتشر کنید. شاید بهترین کاندیدا اکنون دنبال شغل جدیدی نباشد؛ ولی با مشاهده تبلیغ موقعیت شغلی باز شما، جذب شرایط آن شود و رزومه خود را به شرکت ارسال کند. 

یکی از نکات منفی تبلیغ موقعیت‌های شغلی باز در شبکه‌های اجتماعی این است که ممکن است با داوطلبانی روبرو شوید که به اندازه کافی مناسب نیستند. البته چنین مشکلی مهم نیست. آیا در استخدام عجله دارید؟ بهتر است بدانید هر چه گزینه‌های بیشتری داشته باشید، آسان‌تر می‌توانید بهترین فرد را پیدا کنید. شما همیشه می‌توانید متقاضیان را به‌سرعت بررسی کنید و بهترین داوطلبان را برای مصاحبه دعوت کنید.


افراد آموزش‌پذیر را استخدام کنید و آن‌ها آموزش دهید

برخی از موقعیت‌های شغلی به مهارت‌های نیاز دارند که پیدا کردن فردی با آن مهارت‌ها دشوار است. یاد گرفتن آن مهارت‌ها چه میزان دشوار است؟ به جای مهارت داوطلبان روی آموزش‌پذیر بودن آن‌ها تمرکز کنید. افراد آموزش‌پذیر متواضع و خوش‌رفتار هستند و از یاد گرفتن مهارت‌های جدید هیجان‌زده می‌شوند. آن‌ها ممکن است همه چیزهایی که باید بدانند را ندانند؛ ولی می‌توانند مهارت‌های درخواستی شما را به‌سرعت یاد بگیرند. 

اگر بتوانید فردی را با این ویژگی‌ها استخدام کنید، خواهید توانست هر چیزی را به آن‌ها یاد دهید. مهم نیست مهارتی که دنبالش هستید در چه حدی پیچیده است، می‌توانید فردی پیدا کنید که حداقل پتانسیل یاد گرفتن آن را دارد. پس اگر می‌خواهید سرعت استخدام را بالاتر ببرید، به جای پیدا کردن بهترین کاندیدا، فردی را آموزش دهید. 


در مصاحبه‌ها انعطاف‌پذیر باشید

آیا می‌توانید داوطلبان را در آخر هفته‌ها یا عصرها، پس از پایان ساعات کاری به مصاحبه دعوت کنید؟ آیا قادر هستید مصاحبه گروهی یا مصاحبه مجازی برگزار کنید؟ هر چه بیشتر در انتخاب زمان و مکان مصاحبه‌ها انعطاف‌پذیر باشید، خواهید توانست با داوطلبان بیشتری مصاحبه کنید و مناسب‌ترین فرد را در زمان کمتری استخدام کنید. اگر مصاحبه‌ها را فقط محدود به ساعات کاری کنید، افرادی که اکنون شاغل هستند ممکن است دیگر به استخدام در شرکت شما فکر نکنند.

به جای چهار جلسه مصاحبه، می‌توانید بهترین داوطلب را در دو جلسه شناسایی کنید. زمان خود با مصاحبه با داوطلبانی که می‌دانید برای موقعیت شغلی مناسب نیستند به هدر ندهید. به عبارت دیگر، لازم نیست همه افرادی که برای کار درخواست می‌دهند به مصاحبه دعوت شوند. 


کاندیداها را برای تصمیم‌گیری سریع‌تر ترغیب کنید

در آخر، زمانی که کاندیدای مناسب را پیدا کردید، آن‌ها را ترغیب کنید زودتر درباره ملحق شدن به شرکت شما تصمیم بگیرند. شما نمی‌خواهید دو هفته منتظر تصمیم او باشید و روند استخدام طولانی‌تر شود. نکته آخر مقاله ما برای یک استخدام سریع و موثر ضروری است. 

یک ضرب‌الاجل قاطع می‌تواند داوطلبان را به تصمیم‌گیری سریع تشویق کند. البته می‌تواند نتیجه‌ای معکوس نیز داشته باشد. مشوق‌هایی مانند پاداش استخدام یا پوشش دادن بخشی از هزینه‌های رفت‌وآمد می‌توانند باعث شوند داوطلب مورد نظر موقعیت شغلی شرکت شما را به عنوان انتخابی درست برای خود تلقی کند.

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share