۴ راه برای پیداکردن سرگرمی‌ای که عاشقش هستید (چون به کار شما کمک می‌کند)

پیداکردن سرگرمی مورد علاقه

داشتن یک سرگرمی مورد علاقه که از آن لذت ببریم (مانند بافتن یک ژاکت برای کودک بهترین دوست‌مان، تمرین موسیقی، طراحی یک نرم‌افزار شخصی و…) مزایای زیادی برای ما خواهد داشت. این مزایا موجب کاهش استرس، افزایش حس تعلق و هدفمندی در زندگی می‌شوند.


چرا شناخت سرگرمی مورد علاقه مهم است؟

واضح است که سرگرمی‌ها تاثیر جدی بر کیفیت زندگی ما خواهند داشت. آن‌ها علاوه‌بر زندگی شخصی، بر روی عملکرد کاری ما نیز تاثیر دارند.

ربکا ویلر، مشاور حرفه‌ای در این زمینه می‌گوید:
“این که در زندگی شخصی خود و در محیط خارج از محل کار، شاد و راضی هستید باعث می‌شود تمرکز و اشتیاق شما در کار افزایش پیدا کند. با توجه به سرگرمی مورد علاقه شما، مهارت‌هایی که در نتیجه فعالیت‌های تفریحی به‌دست می‌آورید، بر روی بهتر شدن شما در کارتان تاثیر می‌گذارد و شما را تبدیل به کاندیدای بالقوه برای استخدام کارفرمایان می‌کند.”

ویلر همچنین می‌گوید:
“فرض کنید فردی در یک گروه به‌صورت بداهه یک کار سرگرم‌کننده را انجام می‌دهد، که برای کارفرما جذاب است. زیرا کارفرما به این فکر می‌کند که فردی که توانایی بالایی در واکنش به یک موضوع و انجام یک کار بداهه را دارد، در موقعیت‌های حساس کاری نیز واکنش‌های خوبی را از خود نشان خواهد داد.”

بنابراین، داشتن سرگرمی مورد علاقه‌تان  که واقعا عاشق باشید بر روی زندگی و شغل شما تاثیر خواهد داشت. اما اگر یک سرگرمی نداشته باشیم باید چه کنیم؟
نگران نباشید در این زمینه تنها نیستیم!
به گفته ویلر تلاش برای یافتن سرگرمی‌های معنادار یکی از دلایل اصلی است که افراد به‌خصوص جوانان به او مراجعه می‌کنند.

عجیب نیست که افراد زیادی سرگرمی ندارند یا نمی‌دانند که چگونه سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کنند. البته به این معنا نیست که سرگرمی برای آن‌ها وجود ندارد. فرقی ندارد که شما یک جوان ۲۵ ساله یا فردی ۸۵ ساله باشید، برای سوار بر قطار سرگرمی شدن هیچ وقت دیر نیست.

در اینجا چند استراتژی وجود دارد که از آن‌ها برای یافتن سرگرمی مورد علاقه استفاده می‌شود:


۱- آنچه از آن لذت می‌برید را به یک سرگرمی مورد علاقه تبدیل کنید

اگر چیزی برای سرگرم شدن ندارید، به سراغ فعالیت‌های بروید که از آن‌ها لذت می‌برید. به احتمال زیاد، راهی برای تبدیل آن‌ها به سرگرمی وجود دارد. ویلر می‌گوید:

“من همیشه از مراجعه‌کنندگان سوال می‌کنم که برای تفریح به چه کاری علاقه دارند و از آن‌ها می‌خواهم تا برای یافتن علایق خود به جستجو بپردازند. جستجو همیشه خوب است، زیرا چیزهایی مانند خوردن یا تماشای تلویزیون را به سرگرمی‌هایی مانند شرکت در کلاس‌های آشپزی یا پیوستن به یک تیم ورزشی تبدیل می‌کند.”

به راه‌هایی که از گذراندن وقت خود لذت می‌برید فکر کنید و به دنبال یافتن شیوه‌ای برای تبدیل آن‌ها به سرگرمی باشید.

 • آیا از تماشای استندآپ لذت می‌برید؟
  چرا خودتان اجرای یک استندآپ را امتحان نمی‌کنید
 • آیا به نگهداری از حیوانات علاقه دارید؟
  چرا عضو گروه‌های داوطلبانه نگهداری از حیوانات نمی‌شوید
 • آیا دوست دارید دربارۀ مدیریت یک تیم کاری مقالاتی را در اینترنت بخوانید؟
  چرا خودتان دست به کار نمی‌شوید و با کمک برخی از دوستان یک وبلاگ راه نمی‌اندازید
 • و…

نکته این است که شما در حال انجام کارهایی هستید که دوست دارید. ساده‌ترین راه را  برای یافتن سرگرمی مورد علاقه خود پیدا کنید. این سرگرمی‌ها وقت شما را نخواهد گرفت بلکه شما را تبدیل به یک کارمند و فرد موفق در زندگی شخصی خواهد کرد. فقط لازم است تا راهی برای شناسایی و استفاده از آن‌ها بیابید.


۲- علایق دوران کودکی خود را دنبال کنید

به سرگرمی‌های فکر کنید که قبل از دوران بزرگسالی و ورود به کار از آن لذت می‌بردید.

 • وقتی بچه بودید، انجام چه کاری را دوست داشتید؟
 • آیا ساعات طولانی از زمان خود را صرف کشیدن یک نقاشی کودکانه می‌کردید؟
  آیا هنوز دوست دارید در یک کلاس هنری شرکت کنید؟!
 • شما لباس‌های متفاوتی را می‌پوشیدید و برای دوستان‌تان نمایش اجرا می‌کردید؟
  آیا تاکنون به فکر پیوستن به گروه نمایش محلی افتاده‌اید؟!
 • در دوران مدرسه در زمینه ورزش حضور فعالی داشته‌اید؟
  حضور در مسابقات ورزشی دوستانه شاید ایده خوبی باشد!

وقتی بچه بوده‌اید، قطعاً سرگرمی‌های زیادی داشته‌اید. با مرور مجدد آن‌ها راهی برای یافتن سرگرمی مورد علاقه خود پیدا کنید.


۳- شخصیت خود را ارزیابی کنید

جذاب‌ترین سرگرمی‌ها در جهان برای برخی از افراد دیگر عذاب‌آور است و بالعکس. اکثر افراد از سرگرمی‌های لذت می‌برند که با نقاط قوت، علایق و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها هم‌خوانی داشته باشد.
به گفته ویلر:
” ارزیابی‌های شخصیتی متعددی وجود دارد که به یک فرد کمک می‌کند تا به شناخت بهتری از سرگرمی مورد علاقه خود برسد. تست MBTI (مایرز-بریگز) یک ابزار مناسب برای شناسایی علایق و تهیه یک فهرست از علاقمندی‌های فردی است.

این ارزیابی‌ها کمک می‌کند تا سرگرمی‌هایی را انتخاب کنیم که با شخصیت‌مان هماهنگ باشد و یک بینش از دلایل لذت‌بخشی آن را به شما ارایه دهد. به‌عنوان مثال اگر در تست MBTI مشخص شد شخصیت شما  ENFJ  است علاقه و سرگرمی‌های اجتماعی و پرشور برای شما جذاب‌تر خواهد بود. یا اگر شخصیت فردی INTP  است علاقه بیشتری به منطق دارد و یادگیری برنامه‌نویسی و صرف وقت برای طراحی یک نرم‌افزار یا بازی رایانه‌ای برای او سرگرم‌کننده خواهد بود.


۴- سرگرمی‌های متفاوتی را شروع و امتحان کنید

مهم نیست که چگونه یک سرگرمی جدید پیدا می‌کنید، ممکن است از یک سرگرمی لذت نبرید و سرگرمی دیگری تبدیل به علایق جدی شما شود. به‌عنوان مثال اگر ساخت کاردستی را راهی برای خلاقیت می‌دانید، نترسید و آن را تجربه کنید.

شما باید کارهای متفاوتی را امتحان کنید تا متوجه شوید چه کاری به شما می‌چسبد و از آن لذت می‌برید. به هر کاری که احساس می‌کنید به آن علاقه دارید، سرک بکشید. حتی اگر نیاز است آموزش‌هایی را دریافت کنید.

فهرستی تهیه کنید و بعد از اولویت‌بندی به امتحان سرگرمی مورد علاقه خود بپردازید. اگر سرگرمی حس خوبی در شما ایجاد نکرد، روی آن خط بکشید و به سراغ گزینه‌های بعدی در فهرست خود بروید.

پیوستن به سازمان‌ها، گروه‌ها یا باشگاه‌های ورزشی امکان تجربه کردن سرگرمی‌های جدیدی را برای شما فراهم می‌کند. شبکه‌های اجتماعی از بهترین گزینه‌ها برای پیداکردن افراد و گروه‌هایی است که در انتخاب سرگرمی مورد علاقه با آن‌ها اشتراک دارید.


همچنین بخوانید: تعادل کار و زندگی | چگونه بین زندگی شخصی و حرفه‌ ای تعادل برقرار کنیم؟


سخن پایانی

برای یافتن سرگرمی‌های مورد علاقه خود باید بارها تلاش کنیم. اما نکته کلیدی این است که هیچ وقت نباید تسلیم شد تا به علایق خود برسیم. سرگرمی‌ها، توانایی شخصی ما را بهبود داده و نحوه ارتباط بهتر با دیگران را به ما می‌آموزند. کشف موضوعات جدید از طریق سرگرمی منجر به ایجاد فرصت‌هایی برای یادگیری و ارتباط با افراد متفاوت می‌شود.

منبع: themuse

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
0 بازخورد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share