روز اول محل کار جدید را چگونه طی کنیم؟ ۴ پیشنهاد برای روز اول کار

شش پیشنهاد برای روز اول کار در محل تازه

ورود به محل کار جدید و برخورد با آدم‌های تازه، ناخداگاه استرس‌آور است. اگر به تاثیر برخورد اول اعتقاد داشته باشید، می‌دانید که تا چه جد، رفتار و برخوردهای شما در روز اول محل کار جدید در سرعت و شکل تعامل‌های آتی‌تان با سایر نفرات اثرگذار است.

پیشتر روش‌هایی را برای کنترل استرس روز اول کار پیشنهاد کردیم. حال بیایید نگاهی به چند پیشنهاد برای حضور در روز اول کار بی‌اندازیم.


فرهنگ سازمانی شرکت را بفهمید

ممکن است تصویری از ماهیت شرکت و شکل تعامل کارکنان، در جلسات مصاحبه به دست آورده باشید. اما واقعیت آن است، معمولا چیزی که با آن مواجه می‌شوید با آن‌چه به نظرتان آمده، ممکن است تفاوت داشته باشد. در روز اول محل کار جدید مهمترین کاری که باید انجام دهید آن است که از فرهنگ سازمان غالب باخبر شوید و بفهمید تعامل بین افراد با چه کم و کیفی شکل می‌گیرد.

ممکن است مستنداتی برای توصیف فرهنگ سازمانی به شما ارائه شده باشد. اما حقیقتا آن‌ها هم ممکن است چندان کارآمد نباشد. باریک‌بینی شما در روز اول کار بهتر از آن مستندات می‌تواند حقیقتِ فرهنگ سازمانی آن مجموعه را برای‌تان هویدا کند.

اینکه بفهمید همکاران شما چگونه همدیگر را خطاب می‌کنند، شکل ارتباط بینافردی چگونه است و مناسب مدیریتی بر چه اساسی استوار است، مهمترین کاری‌ست که باید در روزهای نخست کاری‌تان متوجه شوید.


گوش کنید، لبخند بزنید و ارتباط بسازید

در روز اول محل کار جدید شما بیشتر نقش میهمان را دارید و هم‌تیمی‌های‌تان تلاش می‌کنند که میزبان شما در مجموعه باشند. سعی کنید تا می‌توانید، با دیگران تعامل برقرار کنید و با تعداد نفرات بیشتری ارتباط بگیرید. هرچه بتوانید در روز اول کار با آدم‌های بیشتری گپ‌وگفت کنید، احتمالا فرایند جا افتادن‌تان در شرکت کوتاه‌تر طی می‌شود و همدلی بیشتری را پدید می‌آورید.

حتما نباید در روز اول محل کار جدید صمیمی شوید، اما همین‌که بتوانید با چند نفر از همکاران تازه‌تان ارتباط نزدیک‌تری بسیاری، روند آنبوردینگ و جامعه پذیری تان تسهیل پیدا خواهد کرد.


محتاطانه نظر بدهید

اگر می‌خواهید توانایی‌های خودتان را به دیگران نشان دهید و به ایشان بفهمانید که چه مهارت‌هایی دارید، روز اول کار را برای این منظور انتخاب نکنید! مطلوب آن است که در روز اول محل کار جدید کمتر وارد اجرای امور شوید و بیشتر بر شکل انجام‌شان دقت کنید.

قطعا نفرات حاضر در شرکت، تجربه‌ی بیشتری از شما دارند و برخی قواعد موجود و احتمالا اختصاصی آن شرکت را به مرور فرا خواهید گرفت. پس، برای خودی نشان دادن، کمی محتاط عمل کرده و صبر کنید.


مناسبات کاری تیم خود را بشناسید

بسته به اینکه سازمانی‌که در آن وارد شد چه حدود و ابعادی دارد، ممکن است تنها با تیم خود تعامل مستقیم داشته باشید و یا لازم باشد که با همه‌ی نفرات شرکت ارتباط مستقیم برقرار کنید. هرچند در روز اول محل کار جدید و حتی یکی-دو هفته‌ی اول کسی انتظار «خروجی» کاری از شما ندارد، اما بد نیست که بتوانید حداقل دامنه‌ی تعاملات کاری‌تان را شناسایی کنید.

با فهم اینکه با چه کسانی بیشترین ارتباطات را خواهید داشت، بهتر می‌توانید برای توسعه‌ی ارتباطات کاری‌تان برنامه‌ریزی کنید. تسلط شما به مهارت های ارتباطی اینجا معنا پیدا می‌کند. آدم‌های اصلی را بشناسید و برای ایجاد رابطه‌ی دوستانه و حرفه‌ای پیش‌قدم شوید.

۴/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share