تحول دیجیتال چگونه بر واحدهای منابع انسانی اثر می‌گذارد؟

تحول دیجیتال

تحول دیجیتال (Digital Transformation) تغییراتی را شامل می‌شود که به کسب و کارها کمک می‌کند تا از فناوری برای حل مشکلات خود استفاده کنند. امروزه تحول دیجیتال همه جنبه‌های زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. همۀ ما از دنیای کاغذ و خودکار به دنیای صفحه کلید و گوشی هوشمند وارد شده‌ایم  به‌طوری که برای هر مشکلی که تصور کنیم یک نرم‌افزار کاربردی طراحی شده است.

فضای کار حرفه‌ای نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ورود ابزارهای فناوری، بخش‌های مختلف این حوزه را نیز تغییر داده. مدیریت منابع انسانی نیز در این جریان تحولات متنوعی را تجربه کرده است.

مدتی است که واحدهای منابع انسانی در سازمان‌ها به سمت این رفته‌اند که داده‌های خود را دیجیتالی کنند. اما تاثیر این موضوع بر کارکنان چگونه است؟ در ادامه به نکاتی از تحول دیجیتال منابع انسانی و تاثیر آن بر روی کارمندان می‌پردازیم:


تغییر در شیوه‌ی جستجوی کار

تاثیر تحول دیجیتال در منابع انسانی با جستجوی شغل آغاز می‌شود. دیگر سازمان‌های پیش‌رو به دنبال دریافت رزومه کاغذی نیستند. یک متقاضی استخدام رزومه خود را ایمیل می‌کند یا از طریق فرم‌های آنلاین برای کسب و کارها ارسال می‌کند.

فرایند مصاحبه با یک ربات چت‌بات اتفاق می‌افتد که از هوش مصنوعی برای پرسیدن سوالات استفاده می‌کند. به عنوان مثال شرکت Hirevue از مصاحبه‌های ضبط شده به جای گفتگوهای رو در رو استفاده می‌کند. این مصاحبه‌ها توسط یک الگوریتم ارزیابی و امتیازدهی می‌شوند. به گفته موسسه بروکینگز، هوش مصنوعی مورد استفاده در Hirevue به دنبال بررسی عملکرد متقاضیان بر اساس شرایط زیر است:

 • اقدامات متقاضی در طول مصاحبه
 • واکنش‌های فیزیکی
 • پاسخ‌های داده شده به سوالات

این تکنولوژی هوش مصنوعی به پیش‌بینی‌هایی نسبت به متقاضیان می‌پردازد.

اخطار: فناوری به سرعت در حال پیشرفت است. موسسه بروکینگز به این موضوع اشاره می‌کند که در نظر نگرفتن شرایط افراد دارای معلولیت در این گونه فناوری‌ها وضعیت نامساعدی را برای آن‌ها به‌وجود می‌آورد.

افراد در فرهنگ‌های مختلف ممکن است از حرکات دست و حالات صورت مختلفی استفاده کنند که برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی ممکن است در درک این علائم اشتباه کند.

همچنین مشاوران در کره‌جنوبی راهکارهایی را به مخاطبان خود ارایه می‌دهند که برای غلبه بر نرم‌افزارهای ربات موثر است. در واقع هرچه تکنولوژی پیشرفت می‌کند متقاضیان استخدام نیز توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهند.


همچنین بخوانید: فناوری در خدمت منابع انسانی | گزارش وضعیت صنعت فناوری منابع انسانی (HRTech) در جهان


تحول دیجیتال در اولین روز کاری

در بسیاری از مشاغل برای شروع کار نیاز است تا فرم‌هایی را تکمیل کرده و مدارک خود را تحویل دهید. اما در حال حاضر بسیاری از این فرایندها به همراه جلسات آموزشی به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. سیستم‌های ردیابی متقاضی (Applicant Tracking System) یا ATS به سیستم‌های اطلاعات منابع انسانی سازمان (HRIS) متصل می‌شوند.

این یکپارچگی باعث جلوگیری از ورود داده‌های اشتباه و صرفه‌جویی در زمان کارشناسان منابع انسانی خواهد شد. تحول دیجیتال به مدیران منابع انسانی کمک می‌کند تا سرعت خود را در فرایندهای استخدام، جذب و کنترل نیروی انسانی افزایش دهند.

مهم: بسیاری از سازمان‌ها برای تحول دیجیتال، به تولید نرم‌افزارهای آموزشی پرداخته‌اند که بر روی گوشی یا لپ‌تاپ کارکنان نصب می‌شود. در این برنامه‌ها از ارتباط و تعامل با همکاران تا ارسال پیام برای آنان امکان‌پذیر است.


نگرانی‌هایی درباره حفظ حریم خصوصی

تحول دیجیتال در منابع انسانی باعث رشد سریع در بسیاری از فرایندها می‌شود. اما نگرانی‌هایی درباره حریم خصوصی افراد وجود دارد. اگر شرکت سیاست‌های خود را در نرم‌افزار نصب شده بر روی سیستم کامپیوتری یا گوشی همراه کارمندان اعمال کند، کاربران نگران این قضیه خواهند بود که تحول دیجیتال باعث ایجاد چه دسترسی‌هایی به لوازم الکترونیکی آن‌ها خواهد شد.

 • اگر کاربران به صورت همیشگی ردیابی شوند، آیا مشکلی به‌وجود نمی‌آید؟
 • وقتی کارمندی کار خود را ترک می‌کند چه اتفاقی می‌افتد؟
 • آیا مدیران کسب و کار می‌توانند از شما بخواهند که برخی اطلاعات را از روی گوشی خود پاک کنید؟
 • مدیران چه نوع محدودیت‌هایی را در استفاده از گوشی تلفن در محل کار ایجاد می‌کنند؟
 • و…

این سوالات از جمله مهمترین مسائلی هستند که دغدغه‌هایی را برای کارمندان ایجاد می‌کنند.


دغدغه‌های درباره نحوه نگهداری اطلاعات کارمندان

یکی دیگر از موضوعات مهم در تحول دیجیتال، نحوۀ حفظ و نگهداری از سوابق دیجیتال یک کارمند است.

در گذشته زمانی‌که شرکت‌ها سوابق کاغذی را نگهداری می‌کردند یک مدیر برای دسترسی به سوابق، مجبور بود تا به مدیر منابع انسانی تقاضا بدهد یا اینکه خود مستقیم به بایگانی برود و پرونده کارمند را بررسی کند. اما امروز همه چیز در رایانه قرار دارد و یک مدیر تنها با چند کلیک به فایل پرونده تمامی کارمندان دسترسی پیدا کند. این دسترسی بدون محدودیت آیا نقض حریم خصوصی کارمندان محسوب می‌شود؟

سوال مهم دیگر این است که بعد از خروج یک کارمند چه اتفاقی برای این اطلاعات می‌افتد؟

در ایالت کالیفرنیا آمریکا از سال ۲۰۲۰ قوانین جدید و سخت‌گیرانه‌ای برای شرکت‌های وضع شده است که از این اطلاعات به درستی محافظت نمی‌کنند. از سال ۲۰۲۱ کارفرمایان وظایف بیشتری برای حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کارکنان خود خواهند داشت.

اطلاعات دیجیتال به این معناست که یک شرکت می‌تواند به سادگی به ردیابی کارکنان خود بپردازد. اگر شرکت به تلفن شما دسترسی داشته باشد، به این معناست که ساعت خواب و بیداری شما، محل خوردن قهوه و حتی از سرعت رانندگی شما اطلاع دارند.

هر چند تمامی این موارد باعث می‌شود تا مدیریت منابع انسانی متفاوت از قبل باشد، اما تحول دیجیتال همچنان نگرانی‌هایی را در زمینه حریم خصوصی ایجاد می‌کند.


مزایای تحول دیجیتال در منابع انسانی

در حالی‌که نگرانی‌هایی مربوط به حریم خصوصی، دیجیتالی‌شدن منابع انسانی در کسب و کارها را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد ولی مزایای آن باعث می‌شود تا سازمان‌ها به سمت آن حرکت کنند. مزایای تحول دیجیتال عبارت‌اند از:

 • امکان ارزیابی عملکرد هر کارمند
 • کاهش خطای انسانی در ثبت اطلاعات سازمانی
 • کنترل حقوق و دستمزد براساس سیستم‌های پاداش سازمانی
 • صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت عمل در فرآیندهای استخدام، جذب و نگهداشت نیروی انسانی
 • افزایش تمرکز منابع انسانی به کسب و کار به جای رسیدگی به امور اداری
 • مدیریت آسان داده‌ها و دسترسی سریع به آن‌ها
 • انجام کارهای روزانه از راه دور
 • و…

سخن پایانی

تحول دیجیتال در منابع انسانی موجب خواهد شد تا ظرفیت‌های جدیدی در یک کسب و کار شناسایی و از موقعیت‌ها برای رشد حداکثری سازمان استفاده شود. با کمک Digital Transformation امکان بهینه‌سازی فرآیندهای کاری فراهم می‌شود. کاهش خطاهای انسانی و هزینه‌های مالی یک فرصت بی‌نظیر برای کسب و کارهای پیش‌رو در این زمینه خواهد بود.


منبع: thebalancecareers

امتیاز بدهید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
فرایند استخدام موثر

راهنمای جامع فرایند استخدام موثر

فرایند استخدام موثر کمک می‌کند که ضمن کاهش هزینه‌های جذب و استخدام، کیفیت و اثربخشی منابع انسانی را ارتقا بخشیم. در این راهنمای جامع با تعاریف این حوزه و همچنین روندی هفت مرحله‌ای برای استخدام اثربخش آشنا خواهید شد.
ادامه
Total
0
Share