چگونه از خود در برابر زورگویی در محل کار محافظت کنیم؟

زورگویی در محل کار

زورگویی در محل کار اشکال مختلفی دارد. اما زورگویی یا قلدری (Bullying) به هر رفتاری گفته می‌شود که ناخوشایند، توهین‌آمیز و البته ناخواسته و قابل اعتراض باشد. این زورگویی‌ها می‌تواند فیزیکی، روانی یا کلامی باشد.

زورگویی در کار ممکن است در فضای مجازی و اینترنت رخ دهد، اما به طور معمول مربوط به محیط کار فیزیکی است. این قلدری‌ها به به روش‌هایی خاص بروز می‌کنند. به همین دلیل امکان انجام اقداماتی برای محافظت از خود یا شکایت به مدیران وجود دارد.


تهدیدات جایگاه شخصی

در برخی از موارد زورگویی در محل کار، شاهد حملات شخصی هستیم که ارتباط چندانی با شغل فرد در محیط کار ندارد. به‌عنوان مثال پخش شایعات یا کنایه‌های آزاردهنده از مهم‌ترین زورگویی‌هایی است که جایگاه شخصی یک فرد را هدف قرار می‌دهند. تمسخر، توهین یا درگیری‌های رودررو (فیزیکی یا گفتاری) از دیگر زورگویی‌های شخصی هستند. از مصادیق این نوع زورگویی می‌توان به پرخاش یا داد و بیداد، صداکردن اسم (یا القاب ساختگی و تمسخرآمیز)، خنده‌ یا پوزخندهای توهین‌آمیز و سر کار گذاشتن اشاره کرد. همچنین قرار دادن عکس‌ها یا اشیا توهین‌آمیز روی میز یا کمد همکاران نیز به نوعی زورگویی و بدرفتاری محسوب می‌شود.

این آزار و اذیت‌ها در نوع شدید خود به برخوردهای فیزیکی، تماس‌های بدنی یا حرکات ناخواسته تبدیل می‌شوند که به منظور ارعاب یا تهدید یک فرد صورت می‌پذیرد.


با زورگویی در محل کار قاطعانه برخورد کنید

به احتمال زیاد، زورگوها تا زمانی به رفتار خود ادامه می‌دهند که بتوانند کارشان را بدون تلافی تکرار کنند. اگر شخصیت قاطعی نداشته باشید، سخت است که با این افراد برخورد کنید. اما شما باید برای خود خطوط قرمزی را تصور کنید. فرد زورگو به شکل واضح باید بداند که شما چه رفتاری را تحمل نخواهید کرد و در مقابل واکنش نشان خواهید داد.

نکته: در برخورد با افراد زورگو، از واکنش یا صحبت‌های احساسی خودداری کنید. فرد زورگو به دنبال ناراحت کردن شما است. خودتان شرایط را برای او فراهم نکنید. آرام و محکم صحبت کنید، سپس به آرامی از محیط خارج شده و موضوع را خاتمه دهید.

هر بار که فرد زورگو با رویکرد منفی به شما نزدیک می‌شود با آرامش و قاطعیت به او واکنش نشان دهید. اگر رفتار و متوقف نشد و زورگویی‌هایش ادامه داشت، حتماً به سرپرست خود گزارش دهید.


فرد زورگو را درک کنید

این احتمال وجود دارد که زورگویی در محل کار به دلیل شرایطی باشد که شما در ایجاد آن نقشی نداشته‌اید. کمی محتاطانه کاوش کنید تا دلایل فرد زورگو را شناسایی کنید. شاید او مشکل خانوادگی مانند طلاق دارد یا در حال ورشکستگی است یا بحران دیگری را تجربه می‌کند. این مشکلات بیشتر به خود فرد زورگو مرتبط هستند و ارتباطی به اطرافیان او یا شما ندارند.

البته درک داستان پشت هر زورگویی موجب توقف قلدرهای فرد زورگو نمی‌شود، اما با کمی هم‌دردی و درک دلایل رفتار او، تحمل شرایط برای شما آسان‌تر می‌شود تا فرد زورگو بحران را سپری کرده و به شرایط عادی برگردد.

دعوت به آرامش فرد زورگو یک راهکار موثر است. تمرکز طرفین بر روی موضوعات اصلی به جای حواشی کمک زیادی به کاهش زورگویی در محل کار می‌کند.


همچنین بخوانید: چگونه با افراد دشوار تعامل کنیم؟ ۱۰ شیوه‌ی کاربردی برای ارتباط با آدم‌های بدقلق!

مستندسازی رفتارهای زورگویی در محل کار

اگر در نهایت زمانی مجبور خواهید شد تا رفتارهای زورگویانه را گزارش دهید و دوست ندارید از سناریوی “او گفت، من گفتم، او گفت” برای انتقال موضوع به مدیر یا بازرس منابع انسانی استفاده کنید، بهتر است از همین حالا اقدامات فرد زورگو را مستند کنید.

اینکه چه چیزی، چه زمانی، در کجا رخ داده است و چه افرادی شاهد ماجرا بوده یا گفتگوها را شنیده یا دیده‌اند، در آینده به کمک شما خواهد آمد. یک دفترچه برای یادداشت زورگویی‌ها داشته باشید تا در آینده با استناد به آن موضوع را با جزئیات کامل به مدیران انتقال دهید.


افراد مشابه را پیدا کنید

معمولا افراد زورگو روی یک نفر متمرکز نمی‌شوند. بنابراین احتمال اینکه با چند نفر دیگر از همکاران نیز بدرفتاری کنند، وجود خواهد داشت. اگر افراد قربانی زورگویی با یکدیگر متحد شده و تجربیات‌شان را با هم به اشتراک بگذارند باعث عقب‌نشینی فرد زورگو و کاهش رفتارهای مخرب او خواهند شد.

به یاد داشته باشید، محل کار فضایی برای کار کردن است. در چنین محیطی بروز حالات شخصیتی مختلف اجتناب‌ناپذیر است. شاید در موقعیت‌هایی مانند رقابت‌های کاری یا سیاست‌های سازمانی باعث بروز رفتارهایی در همکاران شود و تعارض منافعی پیش بیاید. تمرکز بر روی کار و برتری‌هایی که دارید شما را از آسیب‌های احتمالی نجات خواهد داد.


موضوع را به سرپرست یا مدیر خود انتقال دهید

اگر زورگویی در محل کار باعث عذاب شما شده است، این موضوع را به سرپرست خود گزارش دهید. هر چند که این گزارش‌ها ممکن است شرایط را بدتر کرده و منجر به توبیخ یا انتقام‌گیری فرد زورگو شود.

همچنین این خطر وجود دارد که فرد زورگو آنقدر برای شرکت ارزشمند باشد که مدیران ترجیح دهند بر علیه او اقدامی نکنند. حتی ممکن است سرپرست شما بهترین دوست فرد زورگو در محیط خارج از محل کار باشد. تمامی این موارد در بسیاری از اوقات وجود دارند، اما شما باید حداقل تلاش خود را برای به‌کارگیری منطقی‌ترین راهکارها برای کاهش زورگویی انجام دهید. فراموش نکنیم که در بسیاری از مواقع بدون گزارش به مدیران، امکان کنترل فرد زورگو وجود ندارد.


هنگامی که سرپرست شما زورگویی می‌کند

اگر سرپرست یا مدیر شما خود فرد زورگو است، کار مشکل می‌شود. حفظ یادداشت‌ها و مستندات حوادث در چنین شرایطی، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. در چنین شرایطی باید به سراغ مدیران ارشد رفت. اما به‌خاطر داشته باشید که آن‌ها به سرپرست یا مدیر شما اعتماد بیشتری از حرف‌های شما دارند. آن‌ها سعی می‌کنند تا خیلی سریع مشکل را حل کنند و اگر با اتهامات غیرمستند وارد کارزار شوید، آن‌ها تمامی اتهامات را رد کرده و موضوع به ضرر شما تمام خواهد شد.

اخطار: مدیران ارشد ممکن است دیدگاه نامناسبی نسبت به فرد قربانی داشته باشند. مگر اینکه تمامی آنچه را که مدعی می‌شوید با اسناد یا تایید سایر همکاران‌تان اثبات کنید.


زورگویی، آزار و اذیت و محیط خصمانه

اقدامات جنسیتی، مذهبی، نژادپرستانه یا ملی‌گرایانه توسط کارفرما، مدیر یا سرپرست غیرقانونی است. یک کسب و کار در قبال اقدامات کارکنان یا مدیران خود مسئول است.

آزار و اذیت زمانی غیرقانونی می شود که تحمل آن شرط اشتغال شما باشد و مجبور می‌شوید تا آن را تحمل کنید تا بیکار نشوید. معمولاً ادامه رفتارهای غیرمنطقی، ناراحت کننده، توهین‌آمیز، خصمانه و زورگویانه به آزار و اذیت منتهی می‌شود. برخی از نشانه‌ها و علائم هشدار‌دهنده زورگویی در محیط کار که به شرایط خصمانه منتهی می‌شوند عبارت‌اند از:

 • ممانعت از دسترسی کارمند به به منابع، تسک‌ها، پروژه‌ها یا فرصت‌هایی که باید در دسترس دیگران باشد؛
 • بازخورد ندادن در مورد عملکرد فرد؛
 • پنهان کردن اطلاعاتی که برای انجام کار شما ضروری است؛
 • دعوت نکردن از شما یا اطلاع رسانی در مورد یک جلسه ضروری،
 • تهدید به اخراج از شغل؛
 • نظارت بیش از حد یا میکرومنجمنت؛
 • تعیین وظایفی که امکان انجام آن‌ها در مهلت مقرر وجود ندارد یا تعیین اهداف غیرواقعی و غیرممکن؛
 • دخالت یا خرابکاری در انجام کار شما؛
 • رفتاری متفاوت با شما نسبت به نحوه برخورد با سایر همکاران؛
 • انتظارات یا خواسته‌های کاری پیش از حد، غیرممکن و متناقص؛
 • رفتارهای ناعادلانه و خشن؛
 • انتقاد نامعتبر و بی‌اساس، عیب‌جویی و سرزنش بی‌دلیل؛
 • اتهام، تهدید، تحقیر، توبیخ عمومی یا به‌کار بردن الفاظ رکیک؛

این نوع رفتارها باید تکراری و فراگیر باشند تا بتوان آن‌ها را به‌عنوان نشانه‌هایی دال بر وجود محیط کاری خصومت‌آمیز در نظر گرفت، بنابراین اگر برخی از این موارد به صورت گاه گدار برایتان پیش آمده و تبدیل به یک الگوی تکراری نشده، صرفا مورد زورگویی قرار گرفته‌اید اما نمی‌توانید ثابت کنید که محل کارتان یک محیط  پرتنش و بستر زورگویی سیستماتیک است.

نکته: چیزی که به‌صورت پراکنده اتفاق می‌افتد فقط زورگویی است، اما اگر کارفرما یا سرپرست شما از وضعیت آگاه باشند و کاری برای جلوگیری از آن انجام ندهند، قلدری توسط یک همکار، محیط کاری را تبدیل به فضایی خصمانه می‌کند.


قوانین مقابله با زورگویی در محل کار

اگر سرپرست یا مدیر، شما را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و هم‌زمان او مالک شرکت هم است، می‌توان به سراغ قوانین اداره کار رفت یا با یک وکیل یا مشاور صحبت کردبسیاری از رفتارهای زورگویانه با تعاریف محیط کار خصمانه یا تبعیض در محل کار مطابقت دارند. در قانون برای آزار و اذیت‌های اینگونه مجازات‌های مشخصی تعیین شده است.

برای طرح دعوی در مراجع قانونی شما باید خیلی سریع اقدام کنید تا شواهد از بین نروند یا اعتبار خود را از دست ندهند.

نکته: مراجعه به مراکز مشاوره‌ای به حل این مشکلات کمک می‌کند. حتی استفاده از داوران بی‌طرف که به بررسی معضلات بین کارفرما و کارمند می‌پردازند نیز موثر است. اطلاع از حقوق قانونی برای قربانیان زورگویی ضروری است.


سخن پایانی

زورگویی در محل کار یک اتفاق شایع است. این موضوع علاوه‌بر تاثیر منفی که بر روی عملکرد قربانی دارد، بر روی بهره‌وری سازمان نیز تاثیر منفی داشته و در دراز مدت اعتبار یک برند خطش وارد می‌کند.

منبع: thebalancecareers

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
مشاوره شغلی به زبان آدمیزاد

مشاوره کاری به چه درد می‌خورد؟ همه آن‌چه باید درباره مشاوره حرفه‌ای و کاری بدانیم.

مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند که مسیر شغلی تان را با سرعت و کیفیت بیشتری طی کنید. می‌خواهید بدانید چطور؟ این نوشته را بخواهید تا هم از کارکردهای مشاوره حرفه ای آگاه شوید و هم بدانید که یک مشاور شغلی خود چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.
ادامه
Total
0
Share