«شغل» مهم است؟ نگاهی تازه به فلسفه‌ی کار کردن | امیر لطیفی | توسعه دهنده نرم‌افزار

امیر لطیفی برنامه‌نویس است، اما هویت خود را در جهانی خارج از حوزه‌ی نرم‌افزار می‌جوید و تعریف می‌کند. با او که این‌روزها بیشتر از دنیای توسعه نرم‌افزار به وادی «فلسفه» اعتنا دارد، درباره‌ی فلسلفه‌ی کار کردن حرف زدم و نظرش را درباره‌ی اهمیت شغل و نقش‌اش در معنای زندگی جویا شدم.
امیر لطیفی

آن‌کاری که در طول روز (و گاهی هم شب) به آن مشغولیم و به واسطه‌اش امرار معاش می‌کنیم، نقش مهمی در کیفیت، شکل و سبک زندگی‌مان دارند. اما تا چه میزان باید به این بخش از زندگی، اعتنا کرد و به آن اعتبار بخشید؟ اصلا کار حرفه‌ای باید چه جایگاهی در زندگی‌مان داشته باشد؟ هویتی که برای خود قائلیم تا چه میزان به کار و تخصص‌مان مربوط است؟ امیر لطیفی برنامه‌نویسی است که پاسخش به این پرسش‌های نسبتا فلسفی، حداقل به قدرِ شناخت من، کمی متفاوت از دیگران است.

پادکست کارگاه کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را حرفه‌ای طی کنید و حوزه‌ی منابع انسانی را بهتر بشناسید. با دنبال کردن کارگاه در کست‌باکس، اولین نفری باشید که از انتشار گفتگوی تازه مطلع می‌شوید. راهنمای استفاده از کست باکس

امیر لطیفی از قدیمی‌ترین آدم‌هایی است که در فضای اکوسیستم استارتاپی ایران می‌شناسم. در سال‌های نسبتا دور، حضور فعالی در رویدادهای استارتاپی داشت و در شبکه‌های اجتماعی هم، از کار و حرفه‌اش می‌نوشت. او مدتی را هم در کافه باز مشغول بود و با استارتاپ‌های دیگری نیز همکاری داشت. کم‌کم اما، حضورش در این عرصه کم‌رنگ‌ شد و رنگ‌وبوی نوشته‌های‌اش هم از جهان نرم‌افزار و برنامه نویسی به سمت هنر و فلسفه چرخید.

حالا برای امیر لطیفی شغل و تخصص‌اش در عرصه‌ی نرم‌افزار، از اولویت افتاده و «فلسفه» را مأمن بهتری می‌شناسد. مستقل از تفاوت‌های بارز میانِ این دو جهان، برای من، شکل نگاهش به جهان و چشم بستن بر «مسیر مرسوم» جذاب آمد. در این گفت‌وگوی دو ساعته با او کمی درباره‌ی فلسفه و بیشتر پیرامون فسلفه‌ی کار کردن حرف زدم.


امیر لطیفی پادکستی با عنوان «دیدن» را نیز می‌سازد که در آن درباره‌ی تاریخ فلسفه حرف می‌زند. اگر به این حوزه علاقه‌مندید، شنیدنش را به شما توصیه می‌کنم.

۴/۵ - (۳ امتیاز)
1 بازخورد
  1. سلام به نظرم اگر کمترین نتیجه این گفتگو این باشه که آدم‌ها کمی تفکر و تامل کنن …یعنی شما به هدف و منظورت رسیدی و این گفتگو اثرگذار و مفید بود وگرنه به تعداد آدمها نظر و سلیقه وجود داره
    اگر یک نفر از این فکر کردن هم ، به ایده و روش جدیدی برای زندگی برسه که
    که فبه المراد …و اینم یه صدقه جاریه براتون هستش و تبلیغ اخلاق مداری
    که همه ش خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
حسین مدنی مردم شناس

انسان شناس | حسین مدنی

وقتی عبارت مردم شناسی را در گوگل جستجو می‌کنی، آن‌را مترادف انسان شناسی نشان می‌دهد. موضوعی که حسین مدنی به عنوان یک مردم شناس با آن مخالف است. اگر شما هم مثل منِ پیش از این گفتگو، حوزه‌ی مردم شناسی را صرفا آکادمیک می‌دانید، این اپیزود را بشنوید تا از کارکردها و کاربردهایش در حوزه‌های دیگر، همچون کسب‌وکار مطلع شوید.
ادامه
امیر تقی آبادی مدیر محصول

مدیر محصول کیست و چه وظایفی دارد؟ | امیر تقی آبادی | مدیر محصول ارشد خانومی

سومین میهمان من در کارگاه امیر تقی آبادی بود. امیر در مسیر شغلی اش حرفه‌های مختلفی را تجربه کرده: از راه‌اندازی کسب‌وکاری در حوزه موارد غذایی تا طراحی تجربه کاربری و مدیریت محصول و طراحی محصول را آزموده و حالا مدیر محصول ارشد شرکت خانومی است. با او درباره تعریف شغل مدیر محصول و ارتباط‌اش با سایر حرفه‌های مرتبط حرف زدیم.
ادامه
رضا کرامتی معاون مهندسی

معاون مهندسی | رضا کرامتی |‌ چگونه با تیم‌های فنی زبان مشترک بسازیم؟

رضا کرامتی که در حال حاضر به عنوان معاون مهندسی در شرکت آی‌تول مشغول به کار است، پیش‌تر، تجربه‌ی ساخت و مدیریت فنی استارتاپ مستربلیط را در کارنامه دارد. با رضا درباره‌ی مسیر شغلی نیروهای فنی و همچنین، مدیریت ارتباطات و خلق زبان مشترک با نفرات غیر فنی صحبت کردیم که می‌تواند نه تنها برای متخصصان فنی که برای همه‌ی پرسنل شرکت‌های استارتاپی مفید فایده باشد.
ادامه
Total
0
Share