چگونه از سلامت روان کارکنان حمایت کنیم؟ ۵ پیشنهاد برای تیم‌های منابع انسانی

سلامت روان کارکنان

پس از گذشت ۲ سال از همه‌گیری کرونا افراد بسیاری منزوی یا مضطرب هستند. تغییر در شرایط کاری موجب شده تا چالش‌های سلامت روان کارکنان در این مدت بیش از هر زمان دیگری مشهود شود و به یکی از دغدغه‌های اصلی تیم‌های منابع انسانی بدل شود.

هزینه‌های درمان سلامت روان، بعد از هزینه‌های بیماری سرطان قرار دارد. علاوه‌بر این سلامت روان به طور مستقیم با بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی، عروقی و سرطان مرتبط است. همچنین مشکلات روانی موجب افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر، رفتارهای خشونت آمیز یا خودکشی می‌شود.

چرا سلامت روان کارکنان برای کارفرمایان مهم است؟

سلامت روان کارکنان تاثیر زیادی بر روی کارفرمایان دارد. سلامت روانی یکی از عوامل تشدید فرسودگی شغلی است، به طوری که در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۹۸ میلیون نفر در آمریکا از شغل خود استعفا داده‌اند.

همچنین بخوانید: نیمی از کارکنان بریتانیایی در صورت عدم برخورداری از انعطاف پذیری کار استعفا می‌دهند

کارمندانی که دچار افسردگی شدید هستند، ۳۵ درصد بهره‌وری کمتری نسبت به سایر کارمندان دارند و خسارتی در حدود ۲۱۰.۵ میلیارد دلار را در سال به اقتصاد آمریکا وارد می‌کنند. به‌طور کلی فرسودگی شغلی (Brount) سالیانه بین ۱۲۵ تا ۱۹۰ میلیارد دلار برای کارفرمایان هزینه دارد.


دلایل عدم توجه به سلامت روان

همیشه صحبت کردن درباره سلامت روان کارکنان برای کارفرمایان ساده نیست. حدود ۸۶ درصد از کارفرمایان؛ سلامت روان، استرس و فرسودگی شغلی را از اولویت‌های اصلی خود در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده‌اند. اما در شرایط که تقریبا نیمی از سال خاتمه پذیرفته است؛ آن‌ها هنوز در حال بررسی و توسعه استراتژی‌های خود در این زمینه هستند.

کارفرمایان به تلاش‌های خود در زمینه سلامت روان کارکنان نمره ۷.۶ از ۱۰ می‌دهند. این در حالی است که کارمندان به تلاش کارفرمایان برای بهبود سلامت روانی خود، تنها نمره ۴.۴ از ۱۰ را اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر تنها ۲۰ درصد از کارمندان معتقدند که بخش مدیریت منابع انسانی در سازمان آن‌ها توانسته است راه‌حل‌های منطقی و مفیدی برای کاهش فرسودگی شغلی ارائه کند.

فراموش نکنیم که سلامت روانی یک موضوع پیچیده است که نیاز به یک راه‌حل چند وجهی دارد. در ادامه به بیان ۵ راهکاری می‌پردازیم که می‌تواند به کارفرمایان برای بهبود سلامت روان کارکنان کمک کند.


۱. بهبود دسترسی به خدمات بهداشت روانی کارکنان

هر چند که ارائه خدمات بهداشت روانی یک راهکار بدیهی به نظر می‌رسد، اما دسترسی به چنین خدماتی همیشه برای کارکنان ساده نیست. در حالی‌که نگرش‌ها در مورد سلامت روانی تغییرات جدیدی را تجربه کرده است اما همچنان بسیاری از افراد از اَنگ (برچسب) روانی بودن می‌ترسند و کمتر به دنبال راهکاری برای حل مشکل خود می‌روند.

کارفرمایان می‌توانند با به‌کارگیری متخصصان در این زمینه و همچنین صحبت از بهداشت روانی کارکنان در محل کار، تا حدود زیادی نگرانی‌ها را در این زمینه کاهش دهند. رهبران کسب و کاری می‌توانند با ایجاد گفتگوهای باز نگرش‌ها را نسبت به سلامت روان کارکنان تغییر دهند.


۲. تمرین بر روی تمرکز حواس

بسیاری از کارکنان با یادگیری نحوه کنترل استرس می‌توانند به بهبود سلامت روان خود کمک کنند. کارفرمایان با برگزاری جلسات آموزشی در زمینه تمرکز حواس، کمک زیادی به کارکنان خود می‌کنند.
مطالعات نشان داده است که تمرکز حواس کمک قابل توجهی به کارکنان برای جلوگیری از حواس‌پرتی و انجام درست وظایف‌شان می‌کند. همچنین بر روی کاهش اضطراب و افسردگی تاثیرگذار است. نتایجی که تقویت تمرکز حواس برای کارمندان به همراه دارد به آنها کمک می‌کند تا بتوانند روابط خود را در محل کار با سایر همکاران تقویت کنند.

استفاده از تمرینات یوگا و تنفسی می‌تواند به کارکنان برای آرام کردن ذهن آشفته‌شان کمک کند. تمرینات ورزشی فردی یا گروهی از جمله راهکارهای مناسب برای بهبود سلامت روان کارکنان است.


۳. تاثیر بدن سالم بر روی سلامت روان کارکنان

فعالیت بدنی به مدیریت استرس و کاهش چالش‌های سلامت روان کارکنان کمک زیادی می‌کند. مطالعات در این زمینه نشان داده است کسانی که به طور منظم ورزش می‌کنند از سلامت روان و احساسات بهتری برخوردار هستند. ورزش همچنین می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش داده و وضعیت خواب را بهبود ببخشد.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بزرگسالان باید هر هفته ۲.۵ تا ۵ ساعت فعالیت بدنی سبک و ۱.۵ تا ۲.۵ ساعت فعالیت بدنی شدید داشته باشند. نیازی نیست تا کارمندان زمانی را برای رفتن به باشگاه صرف کنند بلکه می‌توان به کارمندان راه‌حل‌هایی برای تناسب اندام با توجه به شرایط سنی و توانایی‌های‌ ارائه داد.


۴. اهمیت تغذیه سالم بر سلامت روانی

سیستم گوارشی باهوش‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. سلول‌های عصبی که مجرای گوارشی شما را پوشانده‌اند اغلب به عنوان مغز دوم شما شناخته می‌شوند. مطالعات به خوبی بر این موضوع تاکید دارند که رژیم غذایی تاثیر به‌سزایی بر سلامت روان کارکنان دارد.

آموزش تغذیه سالم به کارکنان را می‌توان با راهکارهای زیر به نتیجه رساند:

  • ارائه لیستی از غذاهای مغذی و سالم به کارمندان؛
  • ایده‌های پخت غذای سالم به کارکنان؛
  • آموزش و ارائه دستورالعمل های آشپزی ویدیویی به هدف تقویت مهارت‌های آشپزی کارکنان.

۵. کار در کنار استراحت؛ راهکاری برای حفظ سلامتی کارکنان

اگر سلامت روان کارکنان نتیجه فرسودگی شغلی در آن‌ها باشد، بایستی با استراحت دادن به آن‌ها به بهبود سلامت‌شان کمک کرد. راهکارهایی نظیر پیاده‌روی تیمی در یک هوای سالم، حذف ارتباطات کاری در خارج از ساعت رسمی کار، استفاده از مرخصی با حقوق و… می‌تواند به حفظ آرامش کارکنان کمک کند.

جالب توجه است که بسیاری کارکنان در هر سال نیمی از مرخصی قانونی خود را استفاده نمی‌کنند. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که ۴۳ درصد از کارکنان در طول تعطیلات خود در سال ۲۰۲۰ به جای استراحت کار کرده‌اند یا برای انجام کارها برنامه‌ریزی می‌کرده‌اند. کارفرمایان می‌توانند با در نظر گرفتن استراحت‌های بیشتر برای کارمندان خود به آن‌ها کمک کنند تا سلامت روانی بهتری را تجربه کند.


سخن پایانی

کارفرمایان به خوبی دریافته‌اند که بهداشت روانی کارکنان بر روی حفظ بهره‌وری و همچنین جذب و حفظ کارکنان در شغل‌شان تاثیرگذار است. خوشبختانه با برنامه‌ریزی و کمی نوآوری می‌توان به کارکنان کمک کرد تا از نظر جسمی و روحی سلامت خود را حفظ کرده تا در کنار کارشان بتوانند زندگی خوبی را تجربه کنند.


منبع: hrdailyadvisor.blr

امتیاز بدهید!
1 بازخورد
  1. خیلی ممنون. راهی هست که بشه آخرین مقلات رو در ایمیل دریافت کرد؟ خبرنامه که در صفحه اصلی سایت قرار داره مثل اینکه مشکل پیدا کرده و ارور میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط
Total
0
Share